Tip 2 diyabetik popülasyonda metabolik sendrom prevalansı ve diyabetik nefropati ile ilişkisi
The prevalence of metabolic syndrome in type 2 diabetic patients and its relation with diabetic nephropathy
  1. Tez No: 308087
  2. Yazar: MUSTAFA ARAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERSİN AKARSU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Endokrinoloji ve Metabolizma Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Metabolik sendrom kardiovasküler hastalık risk artışına yol açan bir grup metabolik bozukluklar topluluğudur. Diyabetik popülasyonda metabolik sendrom makrovasküler riskte artış ile ilişkili bulunmuşken, mikrovasküler risk ile farklı sonuçlar bulunmuştur. Çalışmada tip 2 diyabetik popülasyonda metabolik sendrom komponentlerinin ortaya konması, sıklığının ve diyabetik mikrovasküler komplikasyonlardan nefropati ile ilişkisinin araştırılması amaçlandı. Bu amaçla Gaziantep Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Endokrinoloji ve Metabolizma polikliniğinde takip edilen 100'ü kadın, 100'ü erkek 200 tip 2 diyabetik hastanın dosyası retrospektif olarak incelendi. Metabolik sendrom tanısında Türkiye Endokrinoloji ve Metabolizma Derneği'nin tanı kriterleri kullanıldı. Tip 2 diyabete ilave olarak hipertansiyon, obezite ve trigliserid yüksekliği veya HDL kolesterol düşüklüğünden iki kriter olması ile metabolik sendrom tanısı konuldu. Olguların % 73.5'inde metabolik sendrom mevcuttu (kadınlarda % 83, erkeklerde % 64; p=0.001). En sık metabolik sendrom komponenti kadınlarda obezite (%73.5), erkeklerde ise trigliserid yüksekliği (%68.8) idi. Tüm grupta diyabetik nefropati sıklığı %37.5 (%22.5 mikroalbuminüri, %15.0 makroalbuminüri) bulundu. Metabolik sendromu olan ve olmayanlar arasında nefropati sıklığı açısından anlamlı fark yoktu (%40.1'e karşılık %30.1, p>0.05). Çalışmamızda tip 2 diyabetik popülasyondaki metabolik sendrom sıklığı ve metabolik sendromlu grupta diyabetik nefropati sıklığı benzer popülasyonlarla uyumlu bulundu, ancak metabolik sendrom ile diyabetik nefropati arasında anlamlı ilişki saptanmadı. Diyabetik nefropati sıklığında metabolik sendromlu grupta artma eğilimi nedeniyle daha geniş, prospektif çalışmalara ihtiyaç olduğu düşünüldü.
Özet (Çeviri)
Metabolic syndrome is a cluster of metabolic disturbances that increase the risk of cardiovascular diseases. The macrovascular risk among diabetic population with metabolic syndrome is increased, however the results for the relation of metabolic syndrome with microvascular complications are different. The aim of the study was to examine the components and prevalence of metabolic syndrome in a population of type 2 diabetics and to determine its relation with nephropathy which is one of the diabetic microvascular complications. The case records of 200 type 2 diabetic patients (100 male and 100 female) who were followed at the Department of Endocrinology and Metabolism of Gaziantep University Hospital, were retrospectively reviewed. Diagnostic criteria of Turkish Society of Endocrinology and Metabolism for metabolic syndrome were used. Metabolic syndrome was diagnosed if there were at least two of hypertension, obesity and hypertriglyseridemia or low HDL in addition to type 2 diabetes. Metabolic syndrome was present in 73.5% of the cases (83% in females and 64% in males; p=0.001). The most common component of metabolic syndrome was obesity in females (73.5%) and high triglyceride levels in men (68.8%). The overall frequency of diabetic nephropathy was 37.5% (microalbuminuria 22.5% and macroalbuminuria 15.0%). There was no statistically significant difference for diabetic nephropathy between diabetic patients with or without metabolic syndrome (40.1% vs. 30.1%, p>0.05). The prevalence of metabolic syndrome and the frequency of diabetic nephropaty in patients with type 2 diabetes were compatible with other similar populations. However we found no significant relation between metabolic syndrome and diabetic nephropaty. We conclude further large prospective studies are necessary due to the increased tendency of diabetic nephropaty in patients with metabolic syndrome.