Şizofreni ve bipolar afektif bozukluk tanısı almış hastalarda madde kullanım yaygınlığı; karşılaştırmalı bir çalışma
Prevalance of substance abuse in patients diagnosed as schizophrenia and bipolar affective disorder; a comparative study
- Tez No: 308094
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÜLCAN GÜLEÇ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 157
Özet
Şizofreni ve Bipolar Affektif Bozukluk tanısı almış hastalarda madde kullanım yaygınlığı ; Karşılaştırmalı bir çalışma. Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Psikiyatri Anabilim Dalı Tıpta Uzmanlık Tezi, Eskişehir, 2012. Bu çalışmada şizofreni ve bipolar affektif bozukluk (BAB) tanısı almış hastaların alkol-madde kullanım yaygınlığının, tercih ettikleri madde türlerinin, madde kullanan hastaların sosyodemografik özelliklerinin ve alkol-madde kullanımının şizofreni ve BAB'un klinik özelliklerine etkilerinin araştırılması amaçlanmıştır. Çalışmaya alınan 100 şizofreni ve 100 BAB tanılı hastaya sosyodemografik veri formu, hastalık öyküsü formu, Kısa Yeti Yitimi Anketi (KYYA),UKU Yan Etki Değerlendirme Ölçeği, İçgörü Değerlendirme Ölçeği (İDÖ), Alkol Kullanım Bozuklukları Tanıma Testi, Fagerström Nikotin Bağımlılığı Testi (FNBT), İşlevselliğin Genel Değerlendirilmesi Ölçeği (İGD), Kısa Psikiyatrik Değerlendirme Ölçeği (KPDÖ) uygulanmıştır. Ayrıca şizofreni hastalarına Pozitif Belirtileri Değerlendirme Ölçeği, Negatif Belirtileri Değerlendirme Ölçeği, Calgary Depresyon Ölçeği, BAB hastalarına da Hamilton Depresyon Ölçeği ve Young Mani Derecelendirme Ölçeği (YMDÖ) uygulanmıştır. Hastalardan yaşamının bir döneminde veya şu anda alkol, nikotin, madde kullanmış olanlar ve DSM-IV tanı ölçütlerine göre alkol-madde kullanım bozukluğu bulunanlar belirlenmiştir. Alkol-madde kullanımı bulunan ve bulunmayan hastalar sosyodemografik özellikleri, hastalık bilgileri ve ölçeklerden elde ettikleri puanlar bakımından karşılaştırılmıştır. Şizofreni grubu ile BAB grupları arasında yaşam boyu ve şimdi, alkol-madde kullanım yaygınlığı ve alkol-madde kullanım bozukluğu oranları açısından anlamlı fark saptanmadı. Şizofreni ve BAB hastalarında en sık tercih edilen maddelerin, sırasıyla, nikotin, alkol, biperiden, esrar ve uçucu madde olduğu saptandı. Şizofreni ve BAB hastalarında, yaşam boyu ve şimdi alkol-madde kullanım yaygınlığının erkeklerde, kadınlara göre anlamlı derecede fazla olduğu belirlendi. Alkol madde kullanan şizofreni hastalarının alkol madde kullanan BAB hastalarına göre İDÖ, İGD ölçeklerinden daha düşük, KPDÖ'inden daha yüksek puan aldıkları saptandı.
Özet (Çeviri)
Prevalance of Substance Abuse in Patients diagnosed as Schizophrenia and Bipolar Affective Disorder ; A Comparative Study. Eskişehir Osmangazi University Faculty of Medicine, Department of Psychiatry, Thesis of Specialization in Medicine, Eskişehir, 2012. The aim of this study is to investigate the effects of prevalance of alcohol-substance abuse, the preferences of substances used, sociodemographical properties and the usage of alcohol of patients diagnosed as schizophrenia and bipolar affective disorder on the clinical properties and prognosis of schizophrenia and BAD. Sociodemographic Data Form, Medical History Form, Brief Disability Questionnaire, The UKU Side Effect Rating Scale, İnsight Rating Scale (IRS), Alcohol Use Disorders Identification Test (AUDIT) , Fagerström Nicotine Dependence Test (FNND), Global Assessment of Functionality Scale (GAF), Brief Psychiatric Rating Scale (BPRS) are applied to 100 schizophrenic and BAD patients recruited to the study. In addition to these scales, Scale for the Assessment of Positive Sympoms (SAPS), Scale fort he Negative Symptoms (SANS), Calgary Depression Scale are applied to schizophrenic patients while Hamilton Depression Scale and Young Mania Rating Scale (YMRS) are used to assess patients with bipolar affective disorder. Patients with a history of alcohol, nicotine or substance abuse or the ones continuing to use these substances were identified with DSM-IV diagnosis criterias. Patients with and without alcohol abuse history are compared in terms of sociodemographic properties, disesase information and the scores of the scales they performed. The difference between patients with schizophrenia and BAD groups was not significant in terms of lifelong and ongoing alcohol abuse prevalance and rates of alcohol abuse disorders. The most preferred substances among patients with schizophrenia and BAD were nicotine, alcohol, biperidene, marijuana and volatile substance respectively.The difference between males and females were significant in terms of lifelong and ongoing prevalance of alcohol substance abuse in favor of women. Patients with schizophrenia were determined to have lower scores on IRS and GAF while performing higher scores on BPRS compared to BAD with alcohol substance abuse.