Kronik hastalığı olan çocukların ailelerinin anksiyete ve depresyon düzeylerinin belirlenmesi
Assessment of depression and anxiety levels among families of children with chronical diseases
  1. Tez No: 308095
  2. Yazar: ASLI MELEK ZEYTİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MURAT ÜNALACAK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Tıp biliminin ilerlemesi ve yeni yapılan çalışmalarla çocukluk çağındaki kronik hastalıklarda yaşam süreleri uzamaktadır. Yaşam süresinin uzaması ile birlikte; hasta çocuk ve ailesi, hastalığın getirdiği psikososyal etkilere daha uzun süre maruz kalmaktadırlar. Ailelerde depresyon ve anksiyete düzeyleri artmakta ve daha çok psikososyal desteğe ihtiyaç duymaktadırlar. Çalışmanın amacı, kronik hastalığı olan çocukların ailelerinin sosyodemografik özelliklerini saptamak, depresyon ve anksiyete düzeylerini belirlemektir. Çalışmaya 7 aylık süreçte Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı'nda tedavi gören, bilinen kronik hastalığı olan ve olmayan toplam 150 çocuğun ailesi alındı. Hastaların sosyodemografik özellikleri, depresyon ve anksiyete düzeyleri; sosyodemografik bilgi formu, Beck Depresyon Ölçeği ve Beck Anksiyete Ölçeği kullanılarak değerlendirildi. Vaka grubunun %57,3'ünde depresyon saptandı, %42,7'sinde depresyon saptanmadı.
Özet (Çeviri)
Life survey of childhood chronical diseases get longer with the improvements of medical sciences and new studies. As the life-span in childhood chronical diseases extends, both the children themselves and their families are exposed more to the psychosocial effects of diseases. Depression and anxiety levels increase among families of children with chronical diseases and these families need professional psychosocial support. The aims of this study are, to determine sociodemographic characteristics of the families of children with chronical diseases and to assess the depression and anxiety levels among them. A total of one hundred and fifty families of both healthy and chronically ill diagnosed children, whose children are treated in Eskisehir Osmangazi University Faculty of Medicine, Pediatrics Department during seven months, were included to the research. Sociodemographic characteristics, depression and anxiety levels of families were determined by using sociodemographic Data Form, Beck Depression Inventory and Beck Anxiety Inventory. In the case group, %57,3 had depression, and %42,7 did not have depression.