Helikobakter pylori ile enfekte mide mukozasında eradikasyon öncesi ve sonrasında telomer uzunluğu ve telomeraz aktivitesinin incelenmesi.
Telomere lenght and telomerase activity investigation in helicobacter pylori infected gastric mucosa before and after eradication treatment
- Tez No: 308105
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET BEKTAŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Gastroenteroloji, Gastroenterology
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Gastroenteroloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
AMAÇHelicobacter pylori (H.pylori) mide kanseri patogenezinde rol alan faktörlerden biri olup mekanizması tam olarak bilinmemektedir. Mide kanserinde telomer uzunluğu vetelomeraz aktivitesi daha önce çalışılmıştır. Bu çalışmada H.pylori saptanan mide mukozasında eradikasyon tedavisi öncesi ve sonrasında telomer uzunluğu ve telomeraz aktivitesinin araştırılması amaçlanmıştır.MATERYAL - METODBu çalışma Ondokuz Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi Gastroenteroloji Bilim Dalı Endoskopi Ünitesine, dispepsi nedeniyle endoskopi istemiyle başvuran yaş vecinsiyet açısından benzer hastalar arasında yapılmıştır. Çalışma grupları H.pylori pozitif saptanan ve eradikasyon sonrası negatif olan 30 hasta (hasta grubu) ve H.pylori negatif saptanan 20 hasta (kontrol grubu) ile oluşturuldu.H.pylori eradikasyonu için hastalara 14 gün PPI +Klaritromisin+Amoksisilin ya da PPI+Metronidazol+Tetrasiklin verildi. Tedaviden bir ay sonra üst gastrointestinalsistem endoskopisi tekrar edildi. Tedavi öncesi ve sonrası H.pylori tanısı, histopatolojisi, telomer uzunluğu ve telomeraz aktivitesi için mide antrumdan biyopsi alındı.Kontrol ve hasta grubunda antrumdan alınan doku örneklerinde telomer uzunluğu RT-PCR (gerçek zamanlı?polimeraz zincir reaksiyonu), telomeraz aktivitesi PCR-ELISA yöntemleri ile çalışıldı. Elde edilen verilerin istatistiksel değerlendirilmesi SPSS 13.0 paket programı ile yapıldı.BULGULARKontrol ve hasta grubu arasında yaş ortalaması (sırasıyla 37,94±10,82 yıl ve 41,76±14,64 yıl, p=0,37) ve cinsiyet açısından (sırasıyla %35,3 erkek ve %42,9 erkek, p=0,31) açısından fark yoktu. Hasta grubundan 21, kontrol grubundan 17hastanın telomer uzunluğu ve telomeraz aktiviteleri çalışılabildi. Tedavi öncesi hasta grubu ve kontrol grubu arasında telomer uzunluğu (sırasıyla 2481,2 ± 1823,0 bp ve2958,9 ± 1345,7 bp, p=0,11) arasında sayısal olarak fark olsa bile istatistiksel olarak fark yoktu. Hasta grubunda eradikasyon öncesi ve sonrasında telomer uzunluğufarklı olup eradikasyon sonrasında (sırasıyla 2481,2 ± 1823,0 bp ve 3766,3 ± 1608,8 bp, p=0,01) daha uzundu. Hasta ve kontrol guruplarında telomeraz aktivitesi saptanmadı.SONUÇH.pylori günümüzde mide kanseri için kesin kanserojen ajan olarak tanımlansa da patogenez net olarak ortaya konulamamıştır. H.pylori'nin tedavisi ile mide kanseririski azalmaktadır. Biz bu çalışmada ilk kez H.pylori ile enfekte mukozada kısalmış olan telomer uzunluğunun tedavi ile uzadığını gösterdik.ANAHTAR KELİMELER: H.pylori, telomer uzunluğu, telomeraz aktivitesi, eradikasyon tedavisi
Özet (Çeviri)
AIMHelicobacter pylori (H. pylori) is one of the factors involved in pathogenesis of gastric cancer. The exact mechanism underlying in this issue is still unknown. Telomerelength and telomerase activity in gastric cancer have been previously studied. In this study, we aimed to investigate telomerase activity and telomere length before andafter eradication therapy in gastric mucosa with H. pylori.METHODThe study was conducted among the patients who referred to Ondokuz Mayıs University, Medical Faculty, Department of Gastroenterology Endoscopy unit for dyspepsia. The patient?s age and gender were similar. Study groups consisted of H.pylori positive group (n=30) (patient group) and H. pylori-negative (n=20) (control group). Presence of H. pylori and eradication control were determined using rapid urease test. The patients received 14-day PPI + Clarithromycin + Amoxicillin or PPI +Metronidazole + Tetracycline for eradication of H. pylori. Upper gastrointestinal endoscopy was repeated one month after treatment. Biopsies were taken from gastric antrum before and after treatment for H. pylori diagnosis, histopathology,telomere length and telomerase activity. Telomere length and telomerase activity was determined via RT-PCR andPCR-ELISA methods respectively in biopsy specimens obtained from antrum.Statistical evaluation of the data was performed by the SPSS 13.0 program.RESULTSThere was no significant difference between control and patient groups in terms of mean age (37.94±10,82 years and 41.76±14,64 years respectively, p= 0.37) and gender (35.3% male and 42.9% male respectively, p= 0.31). Telomere length and telomerase activity were studied in 21 patients in patient group and in 17 patients in control group. Although a difference was observed numerically between patient group prior to treatment and control groups in terms of telomere length (2481,2 ±1823,0 bp and 2958,9 ± 1345,7 bp respectively, p= 0.11), no statistically significant difference was observed. Telomere length differs before and after eradication in patient group and it was longer after eradication (2481,2 ± 1823,0 bp and 3766,3 ± 1608,8 bp respectively, p= 0.01). No telomerase activity was detected in patient and control groups.CONCLUSIONAlthough H. pylori is considered to be a carcinogenic agent for stomach cancer, the pathogenesis has not been clearly established yet. The treatment of H. pylori decreases the risk of stomach cancer. In this study, we have determined thattelomere length that was shortened in the mucosa infected with H. pylori can be elongated with the treatment.KEYWORDS: Helicobacter pylori, telomer length, telomerase activity, eradication treatment