Serum vitamin D düzeyi ve helikobakter pylori gastriti arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi
Evaluation of relationship between helicobacter gastritis and serum vitamin D level
  1. Tez No: 460229
  2. Yazar: HATİCE EROĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ALİ RIZA KÖKSAL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Gastroenteroloji, Gastroenterology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Giriş: HP enfeksiyonu ve 25 (OH) vitamin D eksikliği tüm dünyada sık görüldüğü gibi ülkemizde de oldukça sık rastlanılan sağlık problemleridir. Biz bu çalışmada gastritin kanıtlanmış nedeni olan HP enfeksiyonunun, 25 (OH) vitamin D eksikliği ile beraberliğinde, mide mukozasında meydana gelen enflamasyonun şiddeti arasındaki ilişkiyi araştırmayı amaçladık Metod: Ocak 2015-Aralık 2015 döneminde hastanemiz İç Hastalıkları ve Gastroenteroloji polikliniklerine dispeptik yakınma şikayeti ile başvuran ve gastroskopi yapılan toplam 80 hasta retrospektif olarak tarandı. Hastaların başvuru esnasında yaş, cinsiyet, meslek, BMI, sigara kullanımı, eşlik eden diğer hastalıklar ve ilaç kullanımı gibi demografik verileri; işlem öncesinde 25 (OH) vitamin D ve rutin laboratuvar düzeyleri kaydedildi. Endoskopi işlemindeki kardioözofagial sfinkter yetmezliği, reflü özofajit, pangastrit, mide-bulbus ülseri ve kanama bulguları incelendi. Histopatolojik değerlendirmede HP'nin şiddeti, lenfoid folikül varlığı ve metaplazi değerlendirildi. Hastalar HP ile enfekte olanlar ve olmayanlar olarak iki gruba ayrıldı. Her iki grup içerisinde 25 (OH) vitamin D eksikliği (0.05) HP pozitif olan grupta (n=60) vitamin D eksikliği olan 43 olgunun 29'unda histopatolojik olarak hafif-orta şiddette, 14'ünde şiddetli gastrit bulundu. 25 (OH) vitamin D eksikliği olmayan grupta hafif-orta şiddette gastrit 17 hastada saptanırken, şiddetli gastriti olan hasta izlenmedi. HP pozitif grupta 25 (OH) vitamin D düzeyi ve gastrit şiddeti arasındaki ilişki istatistiksel olarak anlamlıydı (p=0.006).
Özet (Çeviri)
Introduction: Infections caused by HP and 25 (OH) vitamin D deficiency are healthcare problems which have been seen frequently in our country as often as all around the world. In this study, we aimed to understand the relationship of inflammation in gastric mucosa and 25 (OH) vitamin D deficiency in addition to HP infection which is the proved cause of gastritis. Methods: 80 patients who has admitted to Sisli Etfal Research and Education Hospital Department of Internal Medicine Gastroenterology Clinics with dyspepsia between January 2015-December 2015 and undergone gastroscopy have been retrospectively reviewed. During admission age, gender, occupation, BMI, tobacco use history, comorbidities and drug use and before gastroscopy serum 25 (OH) vitamin D levels and routine laboratory test were noted. During endoscopy, findings of cardioesophageal sphincter dysfunction, reflux esophagitis, pangastritis, gastric-bulbus ulcer, and bleeding were investigated. In histopathology, severity of HP infection, presence of lymphoid follicle and metaplasia were evaluated. Patients divided into 2 group whether patients infected wih HP or not. In both groups, relationship of 25(OH) vitamin D deficiency (0,05) in the HP positive group (n=60) histopathologically 29 out of the 47 vitamin D deficient patients have mild-moderate gastritis and 14 patients have severe gastritis. In 25(OH) vitamin D sufficient group, 17 patient has mild-moderate gastritis as well as no patient with severe gastritis. In HP positive group, relationship between 25 (OH) vitamin D levels and severity of gastritis were statistically significant (p=0,006).