Pseudomonas aeruginosa klinik izolatlarında plazmit aracılı kinolon direncinin araştırılması
Investigation of plasmid mediated quinolon resistnance in clinical isolates of pseudomonas aeruginosa
  1. Tez No: 308107
  2. Yazar: YELİZ TANRIVERDİ ÇAYCI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET YILMAZ ÇOBAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Pseudomonas aeruginosa doğada yaygın olarak bulunmakta ve ciddi nozokomiyal enfeksiyonlara neden olmaktadır. Birçok antibakteriyel ajana karşı intrensek dirence sahip olması nedeniyle P. aeruginosa tedavisinde zorluklar yaşanmaktadır. Kinolonlar özellikle siprofloksasin tedavide kullanılan önemli ajanlardandır. Kinolonlar DNA sentezinde görev alan DNA giraz ve topoizomeraz IV enzimlerine etki göstermektedir. Yıllar içerisinde genişleyen spektrumları nedeniyle tüm dünyada oldukça yaygın şekilde kullanılmaktadırlar. Yaygın kullanımları nedeniyel kinolonlara karşı direnç gelişmesi de önemli bir sorun olarak görünmektedir. Kinolonlara direnç sıklıkla kromozomal mutasyonla olmaktadır. Ancak son yıllarda Enterobactericeae ailesinde plazmit aracılı kinolon direnci de saptanmıştır. Bu genler qnrA, qnrB, qnrC, qnrS, qepA ve aac(6')- Ib- cr genleri olarak bilinmektedir. P. aeruginosa izolatlarında plazmit aracılı kinolon direnci araştırılmış ancak henüz pozitif izolat bulunamamıştır. Çalışmamızda klinik örneklerden izole P. aeruginosa izolatlarında plazmit aracılı kinolon direncine neden olan genler polimeraz zincir yöntemiyle araştırıldı. Çalışmamız sonucunda qnr genleri ve qepA geni taşıyan P. aeruginosa izolatı saptanmamıştır. Aac(6')- Ib pozitif 6 izolat tespit edilmiş ve kinolon direncine neden olan aac(6')- Ib-cr varyantının tespiti amacıyla sekans işlemi uygulanmıştır. Sekans işlemi sonucunda izolatların hiçbirinin aac(6')- Ib-cr varyantı olmadığı görülmüştür.Çalışmamızda qnr, qepA ve aac(6')- Ib-cr genleri tespit edilmemiş olmasına rağmen, hayvan kökenli P. putida ve P. florescens izolatlarında qnr genleri izole edilmiş olması nedeniyle yıllar içersinde bu genlerin önemli insan patojeni olan P. aeruginosa izolatlarından izole edilmesi şaşırtıcı olmayacaktır.
Özet (Çeviri)
Pseudomonas aeruginosa is found commonly in enviroment and causes serious nasocomial infections. P. aeruginosa has intrensic resistant mechanisms to many antibacterial agents because of this its treatment has some difficulties. Quinolones, especially ciprofloxacin are the important agents that used in treatment of infections due to Pseudomonas infections. Quinolones have effects to the DNA gyrase and topoisomerase IV enzymes which have role in the DNA synthesis. They have been used worldwide due to their extended spectrum by years. And resistance to quinolones becomes an important problem for their worldwide use. Chromosomal mutation is the main mechanism of resistance to quinolones. But in recent years plasmid-mediated quinolone resistance was detected in Enterobactericeae family. These genes are known as qnrA, qnrB, qnrC, qnrS, qnrD, qepA and aac(6?)-Ib-cr. Plasmid-mediated quinolones resistance was investigated in P. aeruginosa isolates but any positive isolate was not found. In our study, plasmid mediated quinolone resistance was investigated in clinical isolates of P. aeruginosa by polymerase chain reaction. We couldn?t found any qnr and qepA in P. aeruginosa isolates. Six P. aeruginosa isolates were found positive for aac(6?)-Ib and they were sequenced for the detection of aac(6?)- Ib-cr variant.In our study we could not detect any positive strain for qnr, qepA and aac(6?)-Ib-cr genes but qnr genes was detected from a P. putida and P. florescens strains that isolated from animals therefore it will not be interesting if in time these genes are isolated from an important human pathogen P. aeruginosa.