Hodgkin lenfoma olgularının retrospektif değerlendirilmesi ve prognostik faktörlerin genel sağ kalım ve relapssız sağ kalım üzerine etkileri
Retrospective evaluation of hodgkin lymphoma patients and the effects of prognostic factors on overall survival and relapse free survival
  1. Tez No: 308109
  2. Yazar: AYKUT ÖZTURAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET TURGUT
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Hematoloji, Hematology
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
AMAÇ: Samsun Ondokuz Mayıs Tıp Fakültesi İç Hastalıkları Anabilim Dalı Hematoloji Bilim Dalı'nda takip ve tedavisi yapılan HL tanısı almış olguların demografik, histopatolojik ve klinik özelliklerini ortaya koymak ,erken evre(evreI-II) Hodgkin lenfomada (NCCN 2012 Klavuzu'na uygun olarak) GHSG, EORTC, NCIC, NCCN'e göre olumsuz prognostik gruplamanın ve ileri evre(evre III-IV) hodgkin lenfomada IPS skorlama sisteminin hastaların genel sağ kalımı , relapssız sağ kalımla olan ilişkisini belirlemek.GEREÇ VE YÖNTEM: Samsun Ondokuz Mayıs Tıp Fakültesi İç Hastalıkları Anabilim Dalı Hematoloji Bilim Dalı'nda Ocak 2005-Aralık 2011 tarihleri arasında Hodgkin lenfoma tanısı alan 46 hasta verileri retrospektif olarak değerlendirildi. . Evre I-II erken evre, evre III-IV ileri evre olarak sınıflandırıldı. Hastalar GHSG ,EORTC ,NCIC ,NCCN'e göre erken evre (I-II) olumlu prognostik grup, erken evre (I-II) olumsuz prognostik grup olarak gruplandı. Erken evre olgularda, olumsuz prognostik olarak belirlenen faktörlerden sadece birinin varlığı bile, olgunun olumsuz prognostik faktörlü kategorisine aktarılması için yeterli olarak kabul edildi. Genel ve relapssız sağ kalım oranlarını değerlendirmek amacıyla hastaların ilk tanı tarihleri, remisyon ve relaps tarihleri, hastaneye son başvuru tarihleri ve yaşamını yitiren hastaların ölüm tarihleri hastane otomasyon sistemi ve hasta dosyaları yardımıyla elde edildi. Verilerin değerlendirilmesi amacıyla Statistical Package for the Social Sciences (SPSS) 15.0 yazılımı kullanıldı.BULGULAR: HL olgularının 25'i (% 54.3) erkek ve 21'i (% 45.7) kadın hastalardan oluşmaktaydı. Tüm hastaların yaş ortalaması 41.5±15.1 , kadın hastaların yaş ortalaması 40.3±16.5, erkek hastaların yaş ortalaması 42.48±14.2 idi.Hastaların tanı anında % 10.9 'u Evre 1 , % 32.6 'sı Evre 2, % 50 'si Evre 3, % 6.5 'i Evre 4 ; % 43.5 'i erken evre, % 56.5 'i ileri evreydi. Hastaların % 45.7 ' sinde tanı anında B semptomları, % 32.6 'sında dalak tutulumu, % 13 'ünde karaciğer tutulumu, % 6.5 'inde kemik iliği tutulumu mevcuttu. Hastalardaki en sık tanı materyali % 47.8 ile servikal LN eksizyonel biopsisi idi. Hastalarda tanı anında % 21.7 'sinde 3'ten az ,% 78.3 'ünde 3'ten fazla lenf nodu tutulum bölgesi mevcuttu. Hiçbir hastada bulky hastalık saptanmadı. NLPHL tüm HL olgularının % 6.5 ' ini oluştururken, en sık izlenen klasik HL histolojik alt tip MCHL (% 47.8) ve en az izlenen histolojik alt tip ise LDHL (% 4.3) olduğu görüldü. Erkeklerde en sık izlenen histolojik tip MCHL (% 56) iken kadınlarda en sık izlenen histolojik tip NSHL (% 47.6) idi. Hastalara birinci basamak tedavi olarak % 80.4 KT, % 19.6 KT+RT verildi. Bütün hastalara birinci basamak tedavi kemoterapi protokolü olarak ABVD verildi. Birinci basamak tedavi RT olarak en sık servikal bölgeye (% 67) RT uygulandı. Hastaların % 69.6 'sı birinci basamak tedaviye tam yanıt, % 15.2 `si kısmi yanıt gösterdi. % 10.9 'unda stabil hastalık gözlenirken, % 4.3 'ünde progresif hastalık gelişti. Birinci basamak tedavi sonrası relaps gelişen hastaların % 69 'unda erken relaps, % 31 'inde geç relaps tespit edildi. İlk kurtarıcı tedavi kemoterapi rejimi olarak en sık DHAP (% 57) verildi. İlk kurtarıcı tedavi sonrası hastaların % 10.9 'u YDKT ve Otolog KHT yapılan ileri bir merkeze yönlendirildi. Hastaların tanı anındaki laboratuvar değerleri Hb:12.27±2.7g/dl, WBC: 10.047±6.513/mm3 ,Lenfosit: 1.539±691/mm3 ,Sedim:47.4±32.2 mm/saat, Albümin:4.02±0.6 g/dl idi. Erken evre ve ileri evre hastalarda laboratuvar değerleri açısından anlamlı fark yoktu.(p>0.05). . Birinci basamak tedaviye cevap ile ölüm oranları arasında istatistiksel olarak anlamlı fark vardı (p=0.01). Relaps gelişimi ile ölüm oranları arasında anlamlı fark tespit edildi (p=0.001). Relaps gelişimi ile cinsiyet arasında istatistiksel olarak anlamlı fark vardı (p=0.04) Tüm hastalar değerlendirildiğinde 5 yıllık genel sağ kalım oranı (OS) % 87, relapssız sağ kalım(RFS) oranı % 71.7 tespit edildi. Evrelere göre sağ kalım oranları arasında anlamlı fark yoktu. Cinsiyetler arasında genel sağ kalım(OS) oranları açısından anlamlı fark tespit edilirken; relapssız sağ kalım(RFS) oranları açısından anlamlı fark tespit edilmedi.(sırasıyla log rank p=0.01 ; log rank p=0.07) Birinci basamak tedavisine cevaba göre değerlendirildiğinde de genel sağkalım(OS) ve relapssız sağ kalım(RFS) oranları açısından anlamlı fark vardı (sırasıyla log rank p=0.002 ; log rank p0.05).SONUÇLAR: Hastalara uygulanacak tedavi şeması evre ve prognostik faktörler göz önüne alınarak belirlenmelidir. Böylece uzun dönemde toksisite ve tedavi komplikasyonu görülme riski minimize edilebilir.ANAHTAR KELİMELER: Hodgkin lenfoma; prognostik faktörler; klinik özellikler ;sağ kalım
Özet (Çeviri)
AIM: To reveal demographic, histopathological and clinical characteristics of patients with HL followed up and treated at Samsun Ondokuz Mayıs University Faculty of Medicine, Department of Internal Medicine, Division of Haematology; to determine the relationship between unfavorable prognostic grouping of early stage (stage I-II) Hodgkin lymphoma (According to NCCN 2012 guidelines) according to GHSC, EORTC, NCIC, NCCN and IPS scoring system in advanced stage (stage III-IV) Hodgkin Lymphoma and overall survival , relapse-free survival in patients.MATERIALS AND METHODS: Data collected from 46 Hodgkin Lymphoma patients followed up at Ondokuz Mayıs University Faculty of Medicine, Department of Internal Medicine, Division of Haematology between January 2005 and December 2011 were retrospectively evaluated. Stage I-II and stage III-IV were classified respectively as early and advanced stages. Patients were grouped as early stage (I-II) favorable and unfavorable prognostic group according to GHSG, EORTC, NCIC, NCCN .In early stage patients, the existence of one of the unfavorable prognostic factors was found sufficient to classify these cases in the category of patients with unfavorable prognostic factors.Diagnosis, remission and relapse, last contact dates, and dates of death of the patients who passed away were collected via hospital automation systems and patient files in order to evaluate overall survival and relapse-free survival rates of patients. Statistical Package for the Social Sciences (SPPS) 15.0 was used in data analysis.RESULTS: Subjects of the study include 25 (54.3 %) male and 21 (45.7 %) female HL patients. The average age of the patients was 41.5±15.1; the average age of female patients was 40.3±16.5, and the average age of male patients was 42.48±14.2.At the time of diagnosis, 10.9 % of patients were in stage 1, 32.6 % of them were in stage 2, 50% was in stage 3, and 6.5 % of the patients were in stage 4; namely, 43.5 % of the patients were in early stage, while 56.5 % was in advanced stage. During diagnosis, 45.7 % of the patients had B symptoms, 32.6 % of them had splenic involvement, 13 % had liver involvement, and 6.5 % had bone marrow involvement. The most frequent diagnosis material in patients was cervical lymph node excisional biopsy with the percentage of 47.8 %. Twenty one and 7 tenths percent (21.7 % ) of the patients had fewer than 3 lymph node involvement areas, and 78.3% of them had more than 3 lymph node involvement areas. None of the patients had bulky disease. While NLPHL constituted 6.5 % of all HL patients, most frequently observed classical HL histological subtype was MCHL (47.8 %), and least frequently observed classical HL histological subtype was LDHL (4.3 %). MCHL (56 %) was the most frequently observed HL histological type in men, whereas it was NSHL (47.6 %) in women. Patients were given 80.4 % CT and 19.6 % CT+RT as a first-line therapy. All patients were given ABVD as a first-line chemotherapy protocol . Cervical region (67 %) was where first-line treatment RT was most frequently applied. Of the patients, 69.6 % completely responded to the treatment; while 15.2 % partially responded. Stable disease was observed in 10.9 % of the patients, and 4.3 % developed progressive disease. Sixty nine percent (69 %) of the patients with a relapse after first-line therapy had an early relapse, while 31% had a late relapse. DHAP (57 %) was the most frequently used chemotherapy protocol in the first salvage chemotherapy. After first salvage chemoterapy, 10.9 % of the patients were channelled to a centre where HDCT and autologous stem cell transplantation were practiced. Laboratory values of the patients at the time of diagnosis were Hb:12.27±2.7g/dl, WBC: 10.047±6.513/mm3, Lymphocyte: 1.539±691/mm3 , Sedim:47.4±32.2 mm/hour, Albumen:4.02±0.6 g/dl. There was no significant difference between the laboratory values of early stage and advanced stage patients (p>0.05). There was a statistically meaningful difference between the rates of patient response to first-line therapy and death rate (p=0.01). A significant difference was seen between relapse development and death rate (p=0.001). There was a statistically meaningful difference between relapse development and gender (p=0.04). An evaluation of all the patients indicated that during the five-year period, overall survival (OS) rate was 87%, and relapse-free survival (RFS) rate was 71.7%. There was no significant difference between survival rates in two stages (early and advanced). While a significant difference existed between the overall survival (OS) rates of male and female patients, there was no significant difference in terms of relapse-free survival (RFS) (respectively p=0.01 ;p=0.07). Assessments based on patients? response to first-line indicated a significant difference between overall survival (OS) and relapse-free survival (respectively p=0.002; p0.05).CONCLUSION: Treatment scheme for patients should be specified by taking stages and prognostic factors into consideration. This may minimize the risk of toxicity and treatment complication.KEY WORDS: Hodgkin lymphoma ; prognostic factors ; clinical characteristics ; survival