Diabetes mellitusun üst gözkapağı ve pupillaya etkileri
Effects of diabetes mellitus upper eyelid and pupil
  1. Tez No: 308128
  2. Yazar: MUSA YILMAZ YILDIRIM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BÜLENT YAZICI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 36
Özet
Bu çalışmanın amacı, diabetes mellitusun (DM) üst gözkapağı ve pupillaya etkilerini incelemektir. Bunun için DM'lu hastalar gözkapağı açıklığı ve pupilla boyutları açısından normal bireylerle karşılaştırıldı. Blefaroptozis ile pupiller otonom sempatik nöropati arasında bir bağıntı olup olmadığı incelendi. Ayrıca, gözkapağı ve pupilla ölçümleriyle, diyabetik retinopati (DR) ve kardiak otonomik nöropati (KON) ile ilişkili olup olmadığı değerlendirildi.Mart 2009 - Aralık 2011 tarihleri arasında, Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Göz Hastalıkları kliniğinde, 110 DM'lu hasta (64 erkek, 46 kadın; ortalama yaş: 64,2±4,5 yıl) ve 110 sağlıklı bireyde (63 erkek, 47 kadın; ortalama yaş: 64,4±4,5 yıl) gözkapağı ve pupilla ölçümleri yapıldı. Ayrıca, DM'lu hastalarda DR ve KON varlığı araştırıldı.Gözkapağı ölçümleri biyomikroskopik infrared fotoğrafi, pupilla ölçümleri otomatik infrared pupillometri cihazıyla (Neuroptics PLR-200, LA, USA) yapıldı. Apraklonidin damla (%0,5) testiyle gözkapağı ve pupillanın sempatik denervasyon aşırı duyarlılığı araştırıldı.Ortalama gözkapağı aralığı ve kenar-refleks uzaklığı (KRU), DM grubunda, sırasıyla, 8,22±1,36 mm ve 3,01±0,91 mm, sağlıklı kontrol grubunda 9,34±1,32 mm ve 4,11±0,91 mm'di (P0.05).
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to analyse effects of diabetes mellitus (DM) on the upper eyelid and pupil. For his purpose, patients with DM were compared with normal individuals for eyelid aperture and pupil diameters. It was studied whether there was a relationship between blepharoptosis and pupillary autonomic sympathetic neuropathy in patients with DM. In addition, we evaluated whether there was a correlation between eyelid and pupillary measurements, diabetic retinopathy (DR) and cardiac autonomic neuropathy (CAN).Measurements of the upper eyelid and pupil were performed in 110 diabetic patients (64 male, 46 female; mean age: 64,2±4,5 years) and 110 healthy subjects (63 male, 47 female; mean age: 64,4±4,5 years) at the Uludag University Ophthalmology Department between March 2009-December 2011. Also, the presence of DR and CAN were investigated in patients with DM.The measurements of the upper eyelid were performed with biomicroscopic infrared photography and the pupil measurements were made with an automatic pupillometry (Neuroptics PLR-200, LA, USA). With the use of %0.5 apraclonidine test the hypersensitivity of upper eyelid and sympathetic denervation of pupil were studied.The mean palpebral aperture and margin reflex distances (MRD) were 8.22±1.36 mm and 3,01±0,91 mm in the DM group and 9,34±1,32 mm and 4,11±0,91 mm in the control group, respectively (P0,05).