Tip 2 diabetes mellitus tanılı hastalarda R-spondin düzeylerinin değerlendirilmesi
Evaluation of R-spondin levels in patients diagnosed with Type 2 diabetes mellitus
- Tez No: 1000906
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUHAMMED ÇİFTÇİOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
Özet
Diyabet türleri arasında en yaygını olan Tip 2 diyabet dünya genelinde yüz milyonlarca insanı etkilemekte ve yaşam kalitesini ve bizzat yaşamın kendisini tehdit etmektedir. Bu ciddi sağlık sorununa etkili bir biçimde müdahale edilebilmesi için hastalığın tanısında ve hastalığın biyolojik temellerinin aydınlatılmasında yenilikçi biyobelirteçlerin belirlenmesi önemlidir. Bu çalışmada R-spondin 1 (RSPO1) proteinlerinin Tip 2 diyabetes mellitusun (T2DM) patofizyolojik süreçlerindeki rolünü değerlendirmek ve bu moleküllerin tanısal biyobelirteç olarak kullanılabilirliğini araştırmak amaçlanmıştır. Araştırma, nicel yöntemlerle gerçekleştirilmiş kesitsel türde retrospektif bir araştırmadır. Araştırmanın verileri Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Tıp Fakültesi, İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı, İç Hastalıkları Polikliniğine başvuran ve T2DM tanısı olan 80 hastadan ve T2DM tanısı olmayan sağlıklı 80 bireyden toplandı. Sonuçların etkilenmemesi için vaka ve kontrol gruplarındaki bireylerin VKİ üst sınırının 30,0'ı geçmemesine ve cinsiyet dağılımlarının denk olmasına dikkat edildi. Vaka grubu yaş ortalaması 53,59±11,92 iken kontrol grubu yaş ortalaması 52,00±11,59 idi. Vaka ve kontrol grupları başta R Spondin 1 değerleri olmak üzere diğer bir kısım parametreler açısından karşılaştırıldı. Vaka grubunun ortalama RSPO1 değerinin (1311,73±909,68) kontrol grubununkinden (849,71±354,42) anlamlı biçimde yüksek olduğu bulundu. Araştırmada ayrıca RSPO1'in DM'yi kestirmede anlamlı bir rolünün olduğu ve RSPO1 değerinin DM'yi kestirmedeki eşik değerinin 822,41 olduğu belirlendi. Bu bulgular, kronik inflamasyonla ilişkili artmış RSPO1 düzeylerinin T2DM açısından potansiyel bir diagnostik biyobelirteç olabileceğini düşündürmektedir.
Özet (Çeviri)
Type 2 diabetes, the most common type of diabetes, affects hundreds of millions of people worldwide, threatening their quality of life and life itself. To effectively address this serious health problem, identifying innovative biomarkers for diagnosis and elucidating the biological basis of the disease is crucial. This study aims to evaluate the role of R-spondin 1 (RSPO1) proteins in the pathophysiological processes of Type 2 diabetes mellitus (T2DM) and to investigate the usability of these molecules as diagnostic biomarkers. The research is a retrospective cross-sectional study conducted using quantitative methods. Data were collected from 80 patients diagnosed with T2DM and 80 healthy individuals without a diagnosis of T2DM who presented to the Internal Medicine Outpatient Clinic of the Department of Internal Medicine, Kahramanmaraş Sütçü İmam University Faculty of Medicine. To avoid influencing the results, care was taken to ensure that the BMI of individuals in the case and control groups did not exceed 30.0 and that gender distributions were equal. The mean age of the case group was 53.59±11.92, while the mean age of the control group was 52.00±11.59. The case and control groups were compared in terms of several parameters, primarily RSPO1 values. The mean RSPO1 value in the case group (1311.73±909.68) was found to be significantly higher than that of the control group (849.71±354.42). The study also determined that RSPO1 plays a significant role in predicting DM, with a threshold value of 822.41 for predicting DM. These findings suggest that elevated RSPO1 levels associated with chronic inflammation may serve as a potential diagnostic biomarker for T2DM.