Mitomisin ? C ile güçlendirilmiş nonpenetran glokom cerrahisinde filtrasyon alanının ultrasonik biyomikroskopla incelenmesi
Ultrasound biomicroscopic evaluation of filtration area after mitomycin-C augmented non-penetrating glaucoma surgery
  1. Tez No: 308151
  2. Yazar: HAFİZE GÖKBEN ULUTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET BAYKARA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 50
Özet
Göziçi basınç (GİB) yüksekliğinin en önemli risk faktörü olduğu glokom, retina ganglion hücrelerinde ilerleyici dejenerasyona bağlı optik diskte çukurlaşma ile seyreden kronik bir optik nöropatidir. Glokom tedavisinin primer amacı GİB'i düşürmektir. Medikal tedavi ile kontrol altına alınamayan glokom olgularında cerrahi tedavi uygulanır. Nonpenetran glokom cerrahisi (NPGC), kontrollü GİB düşüşü sağlaması ve komplikasyon oranlarının düşük olması nedeniyle tercih edilen bir cerrahi yöntemdir. Başarılı glokom cerrahisinden sonra çoğunlukla cerrahi alanda konjonktiva yükselir. Buna `filtrasyon blebi' denir.Bu çalışmada Uludağ Üniversitesi Göz Hastalıkları Anabilim Dalı'nda Haziran 2009 ile Kasım 2011 tarihleri arasında NPGC geçiren 30 hastanın 34 gözünde cerrahi sonrası birinci yılda filtrasyon blebi ultrasonik biyomikroskopla (UBM) incelendi. Elde edilen görüntülerden bleb özelliği, bleb yüksekliği, skleral flep kalınlığı ve uzunluğu, sklera altı göllenme miktarı, konjonktiva altı göllenme miktarı, suprakoridal hipoekoik alan varlığı ve trabekülodesmetik membran kalınlığı ile GİB arasındaki ilişki değerlendirildi.Filtrasyon blebi UBM'de yansıtıcılıklarına göre değerlendirildiğinde en sık düşük yansıtıcılıklı bleb görüldü. Düşük yansıtıcılıklı blebler, diffüz bleblere göre istatistiksel olarak anlamlı daha düşük GİB değerlerine sahipti (p=0.003).
Özet (Çeviri)
Glaucoma which is the most important risk factor is increased intraocular pressure is an chronic optic neuropathy due to progressive degeneration of the retinal ganglion cells characterized by optic disc cupping. Primary aim of the glaucoma treatment is to decrease intraocular pressure. Glaucoma surgery is performed in patients with glaucoma which could not be controlled with topical medication. Non-penetrating glaucoma surgery is the preferred method because of that provide a controlled decreasing the intraocular pressure with low rates of postoperative complications. After successful glaucoma surgery, conjunctiva often rises in the surgical field. This is called as 'filtration bleb'.In this study, filtration blebs in 34 eyes of 30 patients with glaucoma who underwent nonpenetrating glaucoma surgery at Department of Ophthalmology, Uludag University between June 2009- November 2011 were studied with ultrasound biomicroscopy (UBM) one year after surgery. Evaluated UBM findings from obtained images were as following; bleb structure, bleb height, scleral flap width and length, intrascleral lake, subconjunctival lake, presence of suprachoroidal hypoechoic area and the thickness of the trabeculodesmetic membrane. Relationship between this findings and intraocular pressure were evaluated.When blebs are evaluated in terms of reflectivity in UBM, the most frequent type was low reflective ones. The low reflective blebs had statistically significant lower intraocular pressures when compared with flat blebs (p=0.003).