Antikanser ilaç etkeni mitomisin C'nin nükleik asitler ile etkileşiminin tayinine yönelik hibrit nanobiyosensör tasarımı
Design of hybrid nanobiosensor for the determination of the interaction of anticancer drug active mitomycin C with nucleic acids
  1. Tez No: 943752
  2. Yazar: NURAY DENİZHAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SELEHATTİN YILMAZ, PROF. DR. DİLŞAT ARIKSOYSAL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
Bu çalışmada, antineoplastik etkileri bilinen mitomisin C (MC) ile çift sarmallı DNA (dsDNA) arasındaki etkileşimini elektrokimyasal olarak izlemek için fonksiyonel grafen kuantum noktaları (GQD) içeren yeni nesil nanomalzeme olan Arg@GQD@Pd sentezlenmiştir. Tek kullanımlık PGE yüzeyine modifiye edilerek ilk kez Arg@GQD@Pd@PGE elektrokimyasal hibrit nanobiyosensör hazırlanmıştır. Hem sentezlenen nanomalzeme (Arg@GQD@Pd) hem de elektrokimyasal hibrit nanobiyosensör (Arg@GQD@Pd@PGE) yüzeylerinin yapısal ve morfolojik özellikleri taramalı elektron mikroskobu (SEM), geçirimli elektron mikroskobu (TEM), enerji dağılımlı X-ışını spektroskopisi (EDX), X-ışını kırınımı (XRD), ultraviyole-görünür spektroskopisi (UV-Vis), Fourier dönüşümlü kızılötesi spektroskopisi (FTIR), termogravimetrik analiz (TGA), X-ışını fotoelektron spektroskopisi (XPS), elektrokimyasal empedans spektroskopisi (EIS) ve döngüsel voltametri (CV) kullanılarak karakterize edilmiştir. Arg@GQD@Pd@PGE'de MCdsDNA etkileşimi ise diferansiyel puls voltametrisi (DPV) yöntemi ile belirlenmiştir. Hem MC molekülünün hem de DNA'daki guanin bazının elektrokimyasal yükseltgenme sinyalleri, aynı potansiyel tarama penceresi içerisinde değerlendirilmiştir. Uygulanan sistemin performansının optimize edilmesi amacıyla, MC ve dsDNA konsantrasyonları ile bu iki molekülün etkileşim süresi gibi parametreler sistematik olarak incelenmiş ve deneysel koşullar en uygun değerlere göre belirlenmiştir. Elde edilen sonuçlar, Arg@GQD@Pd@PGE elektrotların, PGE elektrotlara kıyasla çok daha güçlü guanin yükseltgenme yanıtları verdiğini ortaya koymuştur. Ayrıca, immobilize dsDNA kullanılarak yapılan dsDNA guanin yükseltgeme sinyallerinin, PGE elektrotları için tespit limiti (LOD) 0,713 pg/50 µL, Arg@GQD@Pd ile modifiye edilmiş elektrotlar için ise 0,019 pg/50 µL olarak hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, Arg@GQD@Pd, a new generation nanomaterial containing functional graphene quantum dots (GQD), was synthesized to electrochemically monitor the interaction between mitomycin C (MC), known to have antineoplastic effects, and double-stranded DNA (dsDNA). Arg@GQD@Pd@PGE electrochemical hybrid nanobiosensor was prepared for the first time by modifying the disposable PGE surface. The structural and morphological properties of both the synthesized nanomaterial (Arg@GQD@Pd) and electrochemical hybrid nanobiosensor (Arg@GQD@Pd@PGE) surfaces were characterized using scanning electron microscopy (SEM), transmission electron microscopy (TEM), energy dispersive X-ray spectroscopy (EDX), X-ray diffraction (XRD), ultraviolet-visible spectroscopy (UV-Vis), Fourier transform infrared spectroscopy (FTIR), thermogravimetric analysis (TGA), X-ray photoelectron spectroscopy (XPS), electrochemical impedance spectroscopy (EIS) and cyclic voltammetry (CV). MC-dsDNA interaction in Arg@GQD@Pd@PGE was determined by differential pulse voltammetry (DPV) method. Both the electrochemical oxidation signals of MC molecule and guanine base in DNA were evaluated within the same potential scanning window. In order to optimize the performance of the applied system, parameters such as MC and dsDNA concentrations and the interaction time of these two molecules were systematically examined and the experimental conditions were determined according to the most suitable values. The obtained results revealed that Arg@GQD@Pd@PGE electrodes gave much stronger guanine oxidation responses compared to PGE electrodes. In addition, the limit of detection (LOD) of dsDNA guanine oxidation signals obtained using immobilized dsDNA was calculated as 0.713 pg/50 µL for PGE electrodes and 0.019 pg/50 µL for electrodes modified with Arg@GQD@Pd.