Çocukluk çağında koroziv madde alımının değerlendirilmesi
Evaluation of caustic subtance taking in childhood
  1. Tez No: 308177
  2. Yazar: BURHAN BEGER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET MELEK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anatomi, Biyoistatistik, Çocuk Cerrahisi, Anatomy, Biostatistics, Pediatric Surgery
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Giriş ve Amaç: Koroziv madde alımına bağlı özofagus yanıkları yüksek morbidite ve mortalite oranları nedeniyle çocukluk çağının önemli bir sağlık problemidir. Koroziv özofajitin tedavisi yıllar içinde gelişme gösterse de üzerinde fikir birliği oluşmuş bir tedavi seçeneği yoktur. Bu çalışma ile çocukluk çağındaki koroziv madde alımlarına ait bilimsel verileri ortaya koymayı ve önlenebilir özellikte olduğuna vurgu yapılan bu tip kazalara karşı gerekli toplumsal duyarlılığın sağlanmasına katkı sunmayı amaçladık.Materyal-Metod: Biz bu çalışmada Yüzüncü Yıl Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Cerrahisi Kliniğimize Haziran 2005 - Aralık 2010 tarihleri arasında koroziv madde alımı nedeni ile başvuran ve yatarak takip ve tedavisi yapılan 0-15 yaş aralığındaki 158 çocuk hastayı yaş, cinsiyet, sosyal ve demografik açıdan gözden geçirdik.Bulgular: Hastaların 97'si erkek (%61,4) ve 61'i kız (%38,6) idi. Olguların yaş ortalaması 4,07±2,7 olarak saptandı. Koroziv madde alımı en fazla (%58) 0-3 yaş gurubunda ve ikinci sıklıkta (%26) 3-6 yaş gurubunda görüldü. Her yaşta en sık içilen koroziv madde çamaşır suyu olarak saptandı. Olguların %36,1'inde içilen koroziv madde miktarı bilinmemekteydi. Koroziv maddenin içildiği kap sorgulandığında (%47.5) ile en kalabalık grubu koroziv maddeyi çay bardağından içen olguların oluşturduğu tespit edildi. %39,2' sinin koroziv maddeyi kendi kabından içtiği tespit edildi. Bu tip kazaların %89'unun ev içinde gerçekleştiği saptandı. Olguların %52,7'sinin koroziv maddeyi susuzluğunu gidermek için; %1' inin intihar amaçlı içtiği tespit edildi. Olguların %96,1'i koroziv maddeyi kendi içtiği saptandı. Olguların %73,2'si hasta yakının şüphesi ile hastaneye getirildiler. Olguların %89,8'ine hastaneye getilmeden önce bir ilk müdahale yapıldığı saptandı. Olguların %86,7 sinin ilk 24 saatte hastaneye başvurdukları tespit edildi. %72'sinde ilk fizik muayene normal olarak saptandı. Akut dönem olarak değerlendirdiğimiz ilk 3 gün boyunca oral alımını kestiğimiz olgulara intravenöz mayi verildi. Olgularımızın tümüne proflaktik amaçla antibiyotik tedavisi başlandı. Belirgin semptomları olan ve özofagoskobide pozitif bulgular saptanan 26 olguda tedaviye steroid de eklendi. 26 hastaya özofagoskopi yapıldı. Yedi hastada mukozal ödem ve hiperemi 1 hastada yüzeyel ülserler saptandı. Ortalama hastanede kalış süresi 73,82 ± 25,77 saat olarak gerçekleşti. Olguların %82,3'ü (n:130) semptomlarının gerileyip kaybolmasını takiben poliklinik kontrolümüze devam etmek üzere ve 21. günde de özofagografi çekilmesi planlanarak şifa ile taburcu edildi. 28 olgu ise hastanede tedavinin herhangi bir aşamasında tedaviyi reddederek kliniği terk etmek suretiyle takipten çıktı. Özofagografi sonucu ile polikliniğimize başvuran 61 olgunun 3'ünde değişik derecelerde striktür tespit edildi. Olguların %83,5'inin (n:132) il merkezinde yaşadığı saptandı. %76'sının kendine ait bir evde oturduğu saptandı. Olguların %83'ünün aynı hanede 5 kişiden fazla insanın barındığı kalabalık ailelerden geldiği tespit edildi. %35 (n:54) olguda anne-baba akrabalığı olduğu tespit edildi. Annelerin % 45,6'sı babaların %14'ü okur yazar değildi. Annelerin %95'i babaların %8,9'u çalışmamaktadır. Ailelerin %87,5'inin 1000 Tl' nin altında bir gelirle yaşadığı saptandı.
Özet (Çeviri)
Introduction and objectives: Corrosive esophageal burns is an important health problem of childhood due to high morbidity and mortality rates. In this study we aimed to demonstrate scientific data about corrosive substance ingestion in children in our region and provide social awareness against these accidents.Materials and methods: In this study we reviewed clinical and demographic characteristics of 158 patients that between the ages of 0-15, hospitalized due to corrosive substance ingestion between June 2005 and December 2010 in the pediatric surgery departmant of Yüzüncü Yıl University.Results: 61.4% (n=97) of patients were male and 38.6% (n=61) were female. The average age of patients was 4.07 ± 2.7. Corrosive ingestion, mostly was seen (58%) in 0 - 3 age group. In all age groups most frequently drunk corrosive substance was bleach. In 36.1% of the patients' the amount of drunk corrosive substances was unknown. The largest group of patients (47.5%) used tea glass as cup to drink corrisive substance. 39.2% of the cases' drank corrosive substance in packaging container sold. %89 of these cases were occured in home. 86.7% of the cases was admitted to the hospital the first 24 hours. The first physical examination was normalin in 72% of cases. During the first 3 days that evaluated as acute periode, oral intake has been stopped and patients were given intravenous fluid. In all cases, prophylactic antibiotic treatment was started. Steroid has also been added in treatment of 26 patients who have significant positive findings in esophagoscopy and with symptoms. Esophagoscopy was applied to 26 patients. In seven patients mucosal edema with hyperemia and in 1 patient superficial ulcers was detected. Average hospital stay was 73.82 ±25.77 hours. In 3 of 61 cases attending our clinic with result of esophagography, various degrees of stricture was detected. 83.5% of the patients (n = 132) had lived in the city center. We found 76% of patients inhabited in their own house. 83% of the cases shelter in the same household of 5 persons and more people who where crowded families were identified. 35% (n = 54) patients were found to be the mother-father relationship. 45.6% of mothers and 14% of fathers were illiterate. 95% of the fathers and 8.9% mothers not working any job. Monthly income of household were under $ 1,000 in 87.5% cases.