Acil servise 18 yaş altı adli nedenlerle başvuran hastaların retrospektif değerlendirilmesi
Retrospective management of under 18 years old patient presented emergency service with forensic reasons
- Tez No: 471668
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NALAN KOZACI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Giriş ve Amaç: Bu tez çalışmasında 0-18 yaş gurubu olarak tanımlanan çocukluk çağında meydana gelen ve adli özellik arzeden hastaların incelenmesi ve çocukluk çağı adli vakalar konusunda ulusal literatüre katkı sağlaması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Bu tez çalışması Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi Acil Tıp Kliniği'ne 31 Ekim 2014- 31 Ekim 2016 tarihleri arasında, adli nedenlerle acil servise başvuran 0-18 yaş grubu 1624 hasta ile retrospektif olarak yapıldı. Hastaların yaş, cinsiyet, uyruk, başvuru saati, başvurduğu mevsim, başvuru nedeni, görüntüleme teknikleri, konsültasyon, girişim, yattığı servis, sonlanım ve kardiyopulmoner resusitasyon uygulanması açısından değerlendirildi. Bulgular: Hastaların yaş ortalaması 9,2±6,2 yıl olup, en sık yaralanma adölesan (%49,4) yaş grubundaydı. Hastaların %61'i erkekti ve yaş ile cinsiyet arasında ilişki saptanmadı (p>0,05). En sık başvuru sebebi darp (%28,7) ve ilaç zehirlenmesi (%22,4) idi.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Introduction and Objective: The aim of this study was to investigate forensic cases of the childhood defined to be between 0 and 18 years of age, and to contribute to the literature on the subject of forensic cases. Materials and Method: This retrospective thesis study included 1624 patients between 0-18 years of age, who have admitted the Emergency Department Clinics of Antalya Training and Research Hospital between October 31, 2014 and October 31, 2016 due to forensic situations. Age, gender, nationality, time on admission, season of admission, cause of admission, imaging techniques, consultation, interventions, hospitalized department, termination and need for cardiopulmoner resuscitation were evaluated. Findings: Mean age of the patients was 9,2±6,2 years, most frequent injury was in the adolescent age group (49,4%). Among the patients, 61% were male, no relation was detected between age and gender (p>0,05). Most frequent causes of admission were mint (28,7%) and drug poisoning (22,4%).