Alt ekstremite kronik venöz yetmezlik tedavisinde endovenöz lazer uygulamasının etkinliği
Efficiency of endovenous laser ablation method in the treatment of lower extremity superficial venous insufficiency
- Tez No: 308178
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. SERHAT AVCU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Radyodiagnostik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Amaç: Varriköz venlerle ilişkili olan yüzeyel venöz yetmezlik yaygın bir problemdir ve tedavi edilmezse venöz ülserasyonla sonuçlanabilir. Endovenöz Lazer Ablasyon (EVLA) yetmezlikli venlerin ablasyonu için lazer enerjisinin kullanıldığı, yüzeyel venöz yetmezlik ve varriköz venlerin tedavisinde konvansiyonel cerrahiye alternatif minimal invaziv yeni bir yöntemdir. Bu çalışmanın amacı safen venlerin yetmezliğinde 980 nm EVLA tedavisinin etkinliğini değerlendirmektir.Materyal ve Metod: Safenofemoral yetmezliği olan 40 hastada 38 vena safena magna ve 5 vena safena parva 980 nm diode endovenöz lazer ve tamamlayıcı köpük skleroterapi ile tedavi edildi. 39 hastada tek taraflı iki hastada bilateral EVLA uygulandı. Tedavi edilen venlerin ortalama çapı ve uzunluğu, toplam lazer enerjisi ve dağılan enerji yoğunluğu (Joule/cm) kaydedildi. Venöz hastalık şiddetini tespit etmek için Venöz Klinik Şiddet Skorlaması (VCSS) ve Vizüel Analog Skala (VAS) kullanıldı. İşlem sonrası hastalar 6 ay süreyle klinik olarak ve Doppler US ile takip edildi. Komplikasyonlar kaydedildi.Bulgular: Toplam 40 hastada 43 safen ven tedavi edildi. Hastaların ortalama yaşı 39.9 (21-72) idi ve 22 si kadın idi. Tedavi edilen venlerin ortalama çapları ve uzunlukları sırası ile 4.9 mm (3.5 - 8.5) ve 30.2 cm (16-50) idi. Ortalama toplam lazer enerji miktarı 2545 ± 669.6 J (950 - 3940) idi. Dağılan enerji miktarı 83.6 ± 7.5 J/cm (59.3 - 97.1) idi. Altıncı ay takiplerde tam okluzyon oranı % 95.4 (43/41), rekanalizasyon oranı % 4.6 idi. İşlemden önce ve sonraki VCSS ve VAS skorlarında anlamlı oranda düşme izlendi. Derin ven trombozu gibi majör komplikasyonlar gözlemlenmedi. % 84 oranında 1 hafta süre ile ekimoz görüldü.Sonuç: Endovenöz lazer tedavisi yüzeyel venöz yetmezlikte yüksek hasta memnuniyeti ve düşük komplikasyon oranlarıyla lokal anestezi altında uygulanabilen güvenli bir yöntemdir.
Özet (Çeviri)
Objective: Superficial venous insufficiency is a common problem associated with varicose veins, which if untreated may progress to venous ulceration. Endovenous laser ablation (EVLA) is a new minimally invasive alternative to conventional surgery for superficial venous insufficiency and varicose veins, where laser energy is used to ablate the incompetent veins. This study aims to demonstrate outcomes of the EVLA treatment of incompetent saphenous veins with a 980-nm diode laser.Material and methods: Thirty-eight VSM and 5 VSP in fourty patients with saphenofemoral reflux were treated with 980 nm diode endovenous laser and complemantary foam sclerotherapy. Unilateral EVLA was performed in 39 patients with the remaining 2 undergoing bilateral EVLA. The diameter and length of the vein treated, total laser energy and energy density (Joules/cm) delivered were recorded. To determine the severity of the venous disease Venous Clinical Severity Score (VCSS) and Visual Analogue Scale (VAS) were administered before the procedures. Patients were followed clinically and with Doppler ultrasonography for 6 months after the procedures. Complications were recorded prospectively.Results: In 40 patients a total 43 saphenous veins were treated. The mean age of the patients was 39.9 (range 21?72) years and there were 22 (55 percent) women. The mean diameter and length of the veins were 4.9 mm (range, 3.5 to 8.5) and 30.2 cm (range, 16 to 50), respectively. The average total laser energy was 2545 ± 669.6 J (range, 950 to 3940). Energy density delivered was 83.6 ± 7.5 J/cm (range, 59.3 to 97.1). At 6 months` follow-up, the total occlusion rate was 95.4% (43/41), recanalization rate was 4.6%. VCSS and VAS scores before and 6 months after the procedure were compared and significant decrease was observed. Major complications have not been detected; in particular, no deep venous thrombosis. Ecchymoses were seen in 84% with a duration of one week.Conclusion: Endovenous laser treatment for superficial venous insufficiency is safe and can be carried out under local anaesthesia in an outpatient setting with good patient satisfaction and low complication rates.