Kemik iliğinin diffüz infiltrasyonu ile kırmızı kemik iliği rekonversiyonun ayırımında kimyasal şift manyetik rezonans görüntüleme
Differentiating diffuse vertebral bone marrow infiltration from red marrow reconversion by chemical shift mr imaging
- Tez No: 308200
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET SARI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
Çalışmamızda Ocak 2008- Mayıs 2010 tarihleri arasında vertebral konvansiyonel MRG ve kimyasal şift MRG uygulanmış hastalardan; üç hasta grubu dahil edildi. Grup bir: diffüz vertebral infiltrasyon izlenen hematolojik maligniteli olgular; grup iki: kırmızı kemik iliği rekonversiyonu izlenen olgular; grup üç: kontrol grup. Çalışma retrospektif olarak gerçekleştirildi.Çalışmaya 32 kadın, 22 erkek toplam 54 hasta dahil edildi. Hastaların yaşları ortalama 46. 6 yıl olup 20 ile 77 yaş arasındaydı. Çalışmamıza birinci gruba (hematolojik maligniteliler) 17 olgu, ikinci gruba (kırmızı Kİ rekonversiyonu izlenen olgular) 16 olgu, üçüncü gruba (kontrol grup) 21 olgu dahil edildi.Olguların kimyasal şift MRG' leri incelenmiş, iş istasyonunda iç ve dış faz imajların üzerinde vertebral korpus kemik iliklerinin sinyal intensite ölçümleri yapılmış ve oranları hesaplanmıştır. Elde edilen değerlerden SIO, daha önceki çalışmalarda (benign- malign ayırımı için) kullanılmış olan `SIO = dış faz sinyal intesite değeri / iç faz sinyal intensite değeri' formülüne göre hesaplanmıştır.Hematolojik maligniteli olgularda ortalama SIO 0.97± 0.16, kırmızı Kİ rekonversiyonu izlenen olgularda ortalama SIO 0.69± 0.31, kontrol grupta ortalama SIO 0.28 ± 0.35 olarak hesaplandı. Yapılan ROC analizi sonucunda hematolojik malignitenin kemik iliği infiltrasyonu ile kırmızı kemik iliği rekonversiyonu ayırımında eşik değer 0.82 olarak hesaplandı. SIO' nın 0.82' den yüksek olması malign, düşük olması benign olarak düşünüldü. Çalışmamızda ROC analizinde AUC 0.828 ( % 95 ) , CI ( güvenlik aralığı) 0.647- 0. 989, p =0.002 olarak bulundu.Eşik değer 0.82 olarak alındığında malign olan 17 hastanın 15' inde ( % 88. 2 ) dış faz/ iç faz SIO ? 0.82 bulundu. Kırmızı kemik iliği rekonversiyonu izlenen 16 hastanın 13' ünde ( % 81.3) dış faz/ iç faz SIO< 0.82 bulundu. Eşik değer 0.82 alındığında hematolojik maligniteli hastalar ile kırmızı kemik iliği rekonversiyonu ayırımında kimyasal şift imajların sensivitesi % 83.3 (güvenlik aralığı: % 58- 96), spesifitesi % 87 ( güvenlik aralığı: 58- 98) olarak hesaplandı. Ayrıca negatif prediktif değer % 81, pozitif prediktif değer % 88 olarak hesaplandı. Eşik değer 0.82 olarak alındığında hematolojik malignite ile kırmızı kemik iliği rekonversiyonu ayırımında istatistiksel olarak anlamlı farklılık vardı (p< 0.001).Sonuç olarak kimyasal şift görüntüleme ve elde edilinen SIO değerleri, hematolojik maligniteler ve kırmızı kemik iliği rekonversiyonu ayırımında yararlı bilgiler vermektedir.
Özet (Çeviri)
Three groups of patient who were underwent vertebral convansionel MR imaging and chemical shift MR ımagıng between January 2008- May 2010 were entered our study. Group one: patients with hematological malignancies who had diffuse vertebral infiltration; group two: patients with red bone marrow reconversion; group three: control group. This study performed retrospectivly.54 patients (32 women, 22 men) were entered into this study. The mean age of patients was 46. 6 and their age range was 20- 77. 17 patients in group one, 16 patients in group two and 21 patients in group three were studied.We assessed their chemical shift MR imaging and mesaured signal intensity on vertebral corpus bone marrow on in- phase and out-of phase imaging and calculated signal intesity ratio (SIR) on our Workstation. SIRs were calculated by the formula which was used in the past studies. SIRs were calculated as the ratio of signal intensity on out- of- phase images divided by the ratio of signal intensity on in-phase images. Our study showed statistically significant diffirence between SIRs? of hematologic malignancies and red bone marrow reconversion ( p< 0.001)The mean SIRs of hematologic malignancies was 0.97 ± 0.16, the mean SIRs of red bone marrow reconversion was 0.69 ± 0.31, the mean SIRs of control group was 0.28 ± 0.35 calculated.Receiver operating characteristic (ROC) curve analysis of the mean SIRs showed a ratio cut off value of 0.82 to differentiate the hematologic malignancies and red bone marrow reconversion. In ROC curve analysis AUC 0.828 ( %95), CI: 0.647 ? 0.989, p= 0.002 was evaluated.In group one (n: 17) 15 patients? SIRs were ? 0.82, in group two (n:16) 13 patients? SIRs were ? 0.82 and in group three (n: 24) all patients? SIRs were ? 0.82. At a cut off value of 0.82, the observed sensivity of chemical shift imaging was 83.3%, specificity was 87 %, negative predictive value was 81%, positive predictive value was 88%. Our results suggest that at a cut off value of 0.82, there is a statistically significant diffirence between SIRs? of hematologic malignancies and red bone marrow reconversion (p< 0.001).As a result; chemical shift MRI is useful in order to differentiate patients with hemotogic malignancies and red bone marrow reconversion.