Beyin tümörlerinde radyolojik ve patolojik bulguların karşılaştırılması
Radiologic and pathologic correlation of brain tumors
  1. Tez No: 308201
  2. Yazar: BURCU KEMAL OKATAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDULKADİR REİS
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Patoloji, Radyoloji ve Nükleer Tıp, Pathology, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Patoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Patolojik tümör tanısında hastanın yaşı, tümör lokalizasyonu, tümör boyutu, şekli, tümörün MR ve CT görüntüleri, cerrahi spesmen ya da biyopsinin ışık mikroskopik özellikleri birlikte değerlendirilir. Radyolojide tümörün yerleşim yeri, kontrast tutup tutmaması, heterojenitesi, peritümöral ödem veya nekroz gibi bulguların varlığı patolojik tanısına katkı sağlamaktadır. Radyolojik bulgulara göre beklenen histolojik grade ile biyopside saptanan patolojik tanı arasındaki uyum ya da uyumsuzluk hastanın tedavisini etkiler. Bu nedenle radyolojik-patolojik bulgular birlikte değerlendirildiğinde en doğru tanıya ulaşılır.Çalışmamızda radyolojik-patolojik korelasyonu araştırmak amacıyla, 2007-2011 yılları arasında Karadeniz Teknik Üniversitesi Tıp Fakültesi Patoloji Laboratuvarı'nda tanı almış, intrakranial intraaksiyal yerleşimli toplam 176 beyin tümörü incelendi. Patolojide grade 1 astrositom tanısı almış 11, grade 2 diffüz infiltratif astrositom tanısı almış 21, grade 3 anaplastik astrositom tanısı almış 11, grade 4 glioblastom tanısı almış 71, oligodendrogliom tanısı almış 13, ependimom tanısı almış 6, medülloblastom tanısı almış 6, lenfoma tanısı almış 3 , metastaz tanısı almış 34 vakaya ait preperatlar yeniden incelenerek tanı teyidi yapıldı. Bu olguların radyolojik MR çalışmalarına ait görüntüleri ve/veya raporları radyoloji uzmanı eşliğinde yeniden değerlendirildi. Patolojik hücresellik ve radyolojik intensite yanısıra patolojik damarlanma ve radyolojik kontrastlanma karşılaştırıldı. Tanı, nekroz ve kalsifikasyonun patolojik-radyolojik karşılaştırılmasında istatistiksel olarak sensitivite-spesifisite testi kullanıldı.Patolojik-radyolojik tanı kıyaslamasında sensitivite ve spesifisite yüksek bulundu. Patolojik ve radyolojik nekrozun korelasyonunda sensitivite % 64.4, spesifite % 96.5 bulundu. Patolojik ve radyolojik kalsifikasyonun korelasyonunda sensitivite % 64.4, spesifite % 100 bulundu. Patolojik hücresellik ve radyolojik intensite kıyaslamasında anlamlı sonuç elde edilmedi. Patolojik damarlanma ve radyolojik kontrastlanma kıyaslanmasında doğru orantılı ve anlamlı bir ilişki bulundu.Çalışmamızda genel olarak radyolojik-patolojik tanı uyumu yüksek oranda izlenmiştir. Sonuç olarak beyin tümörlerinde beyin cerrahı, radyolog ve patoloğun yakın ilişki içinde çalışması, patolojik doğru tanı ve dolayısıyla uygun tedavi seçeneği için önem arzetmektedir.
Özet (Çeviri)
In a pathological tumor diagnosis, the patient?s age, tumor localization, tumor size and shape, its MR and CT images are evaluated with the operational specimen or biopsy?s microscopic features. In radiology, the presence of findings such as the localization of tumor, whether its holding contrast or not, its heterogenity, peri-tumoral edema or necrosis contributes the tumor?s pathological diagnosis. According to the radiological findings, the consistency or inconsistency between the histological grade and the pathological diagnosis found in biopsy affects the patient?s treatment. Therefore, the exact diagnosis can be reached by evaluating the radiological- pathological findings together.In this study, for the search of radiological-pathological correlation, total 176 brain tumors localized in intracranial intraaxial were investigated, which were diagnosed in The Black Sea Technical University Medicine Faculty Pathology Laboratory between 2007-2011. The preparates, which were belonging to 11 cases diagnosed grade 1 astrocytoma, 21 cases diagnosed grade 2 diffuse infiltrative astrocytoma, 11 cases diagnosed grade 3 anaplastic astrocytoma, 71 cases diagnosed grade 4 glıoblastoma, 13 cases diagnosed oligodendrogliom, 6 cases diagnosed ependimoma, 6 cases diagnosed medulloblastoma, 3 cases diagnosed lymphoma and 34 cases diagnosed metastasis, were reinvestigated and the diagnosis was confirmed. The pathological MR images and reports of these cases were re-evaluated with a radiologist. The pathologic cellular and radiologic intensity were compared right along with the pathologic vascularization and radiologic contrast. Statistically, sensitivity- specifity test was used in the pathological-radiological comparison of diagnosis, necrosis and calcification.In the comparison of pathological- radiological diagnosis, the sensitivity and specifity were found high. In the correlation of pathological and radiological necrosis, the sensitivity was 64.4% and the specifity was 96.5%. In the correlation of pathological and radiological calcification, the sensitivity was found 64.4% and the specifity was found 100%. A significant result couldn?t be obtained in the comparison of pathologic cellular and radiologic intensity. A direct proportion and a significant relation were detected in the comparison of pathologic vascularization and radiologic contrast.Generally, in this study, the consistency of radiologic- pathologic diagnosis was found at a higher rate. In conclusion, for the exact diagnosis and suitable treatment options in brain tumors, the close study of brain surgeons, radiologists and pathologists are necessary.