Lenfomada kemik iliği tutulumunu değerlendirmede F18 – FDG ile PET/BT'nin tanısal değeri
Diagnostic value in evaluation of bone marrow involvement with F18 FDG- PET/CT
  1. Tez No: 464163
  2. Yazar: SEYED HASSAN MOUSAVI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FUNDA ÜSTÜN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Nükleer Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 52
Özet
18F-Florodeoksiglukoz pozitron emisyon tomografisi / bilgisayarlı tomografi (FDG- PET/BT) lenfomaların değerlendirilmesi için standart bir prosedür haline gelmiştir. Kemik iliği yanlış negatif sonuçlar nedeniyle hastalığın doğru evrelemesinde ve tedavisinde hatalara neden olabilir. Çalışmamızda; evreleme amacıyla Florodeoksiglukoz pozitron emisyon tomografisi / bilgisayarlı tomografi ile görüntülenmiş, kemik iliği biyopsisi yapılmış lenfoma tanılı hastalarda, biyopsi öncesi görüntülemelerden elde edilen mediasten, karaciğer, dalak ve kemik iliği indekslerinin iliak kemik iliği biyopsisi sonuçları ile karşılaştırarak, kemik iliği tutulumunu tespitte doğruluk açısından ve prognozunu belirlemede PET/BT'nin etkinliğini ortaya koymayı amaçladık. Geriye dönük olarak yaptığımız bu çalışmaya Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi Nükleer Tıp Anabilim Dalı'nda, toplam 68 lenfoma tanılı (Non Hodgkin's lymphoma 46; Hodgkin's lymphoma 22; kadın 32, erkek 36; yaş ortalaması 50 ±20 (7-90) hasta çalışmaya alınmış. PET/BT'de kemik iliğinde diffüz tutulum olanlarda Hb değeri daha düşük olma eğiliminde iken (p0.05).
Özet (Çeviri)
18F-fluorodeoxyglucose positron emission tomography / computed tomography (FDG- PET/CT) has become a standard procedure for the evaluation of lymphomas. Bone marrow biopsy can lead to incorrect staging and progression of the disease due to false negative results. Patients with lymphoma diagnosed with FDG PET/CT and bone marrow biopsy were enrolled in the study. The mediastinum, liver, spleen and bone marrow indices obtained from pre-biopsy imaging were compared with iliac bone marrow biopsy results. We aimed to demonstrate the effectiveness of accuracy and prognosis of PET/CT for bone marrow involvement. A total of 68 lymphoma patients (Non Hodgkin's lymphoma 46, Hodgkin's lymphoma 22, female 32, male 36, mean age 50 ± 20 (7-90)) were enrolled in this study in Trakya University Medical Faculty Department of Nuclear Medicine. Hb value' tended to be lower in patients with diffuse bone marrow involvement pattern in PET/CT (p 0.05).