Birinci ve ikinci trimesterde gestasyonel diyabet tarama ve tanı testlerinin karşılaştırılması
Comparing the gestational diabetes screen and diagnostic tests in first and second trimesters
  1. Tez No: 308219
  2. Yazar: ÖZGÜR ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ARMAĞAN OSMANAĞAOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
GDM'ü gebeliğin erken döneminde taramamızdaki amaç; yeterli glisemik kontrol sağlanamadığı takdirde diyabete bağlı oluşabilecek birçok komplikasyondan annenin ve fetusun korunmasının sağlanabilmesidir. Gebeliğin 24-28. haftaları arası yapılmakta olan 50 g glukoz tarama testi ile 75 g ve 100 g OGTT'nin gebeliğin daha erken dönemi olan 8-12. haftalarda yapılmasının GDM tespitindeki olası katkıları araştırıldı. Bu çalışmaya 64 gebe dahil edildi. 8-12. Gebelik haftaları arasında 50 g glikoz tarama testi ile yapılan ölçüm sonucu 6 (%9,4) kişide 140 mg/dl üzeri pozitif bulguya erişilmiştir. Bu test 24-28. haftaları arasında tekrarlandığında 8 (%12,5) kişide pozitifliğe rastlanmıştır. 8-12.haftalarda, 24-28.haftalarda taramaya göre pozitif tespit edilebilirlik (8 pozitifliğe karşılık 6 pozitiflik) açısından % 75 hassasiyete sahip bulunmuştur. 50 g diyabet tarama testinin hangi haftalarda yapılmasının daha fazla pozitiflik sağladığı karşılaştırıldığında ise 24-28. haftalarda 8-12.
Özet (Çeviri)
The purpose of screening for gestational diabetes in the early stage of pregnancy is to protect the mother and fetus against various complications which can occur due to the diabetes mellitus if proper glycemic control is not ensured. Conducting the 50 g DM screening test, 75 g and 100 g OGTT, which are normally carried out in the 2nd trimester of the pregnancy (between 24th -28th weeks), in an earlier period of pregnancy which is 1st trimester (between 8th-12th weeks) and its possible contributions on DM detection have been discussed. 64 pregnant women have been included in this study. In pregnant women who are in the 8th- 12td weeks of pregnancy, positive findings over 140 mg/dl have been found in 6 people (9.4%) as a result of glucose measurements with 50 g glucose test aiming for screening of gestational diabetes mellitust. Sensitivity for positive identifiability in 8th-12th weeks compared to screening 24th -28th weeks (6 positivity against 8) has been found to be 75%.