İdrar yolu enfeksiyonu geçiren çocuklarda Tc 99m DMSA sintigrafisi ile saptanan renal skar ile primer vezikoüreteral reflü arasındaki ilişki
The relationship between primary vesicoureteral reflux and renal scar detected by Tc 99m DMSA scintigraphy in children with urinary tract infection
  1. Tez No: 308218
  2. Yazar: BİLGİ YAĞCI AKYOL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BİRCAN SÖNMEZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Nükleer Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 49
Özet
Amaç: İdrar yolu enfeksiyonu ile birlikte bulunabilen vezikoüreteral reflü ve renal skarlaşmanın araştırılması ileride gelişebilecek hipertansiyon ve böbrek yetmezliği gibi komplikasyonların önlenmesi bakımından önemlidir. Bu çalışmanın amacı İYE'li çocuklarda DMSA sintigrafisi ile saptanan renal skar? ile primer VUR arası?ndaki iliş?kiyi değerlendirmek ve DMSA böbrek sintigrafisinde defekt değerlendirilmesinde anterior-anterior oblik görüntülerin katkısını ortaya koymaktır.Gereç- Yöntem: Bu retrospektif çalışmaya DMSA sintigrafisi ile skar değerlendirmesi amacıyla kliniğimize yönlendirilen, 4-6 ay önce idrar yolu enfeksiyonu geçirmiş ve voiding sistoüretrografi çalışmasında VUR saptanan 179 hasta dahil edildi.Bulgular: DMSA sintigrafisinde 87 (%26.9) böbrekte skar saptandı. Skar saptanan böbreklerin 35'inde (%40.2) global defekt, 52'sinde (%59.8) fokal parankimal defekt mevcuttu. Her iki böbrekte skar dokusu üst polde (%51.9) daha sık olarak izlendi. VSUG'da düşük dereceli (grade I-II) VUR saptanan 92 üreterorenal ünitenin sadece 24'ünde DMSA sintigrafisinde skar mevcut iken yüksek dereceli (III-V) VUR saptanan 137 üreterorenal ünitenin 57'sinde (%41.6) skar mevcuttu. Cinsiyet ile reflüye bağlı skar gelişimi arasında istatiksel olarak anlamlı bir fark bulunmadı (p>0.05). 2 yaş altındaki hastalara ait 38 üreterorenal ünitenin yalnızca 3'ünde (%7.9) skar izlenirken 2 yaş ve üzerindeki hastalara ait üreterorenal ünitenin 84'ünde (%29.5) skar izlendi. DMSA sintigrafisinde posterior- posterior oblik pozisyonda saptanan 35 global defektin 34'ü (%97), 64 fokal defektin 44'ü (%69) anterior - anterior oblik pozisyonda saptandı. Posterior-posterior oblik görüntüde izlenen defekte ek bir defekt anterior-anterior oblik görüntüde saptanmadı.
Özet (Çeviri)
Objective: The investigation of renal scarring associated with vesicoureteral reflux and urinary tract infection (UTI) is important for the prevention of complications such as hypertension and renal failure may develop in the future. The aims of this study were to evaluate the relationship between the renal scar detected by DMSA scintigraphy and primary VUR in children with UTI and to reveal the contribution of anterior-anterior oblique images in the assessment of defect in DMSA scintigraphy.Material- Method: This retrospective study has included 179 patients who were referred to our clinic for evaluation of scar by DMSA scintigraphy that VUR on VCUG and had a urinary tract infection for 4-6 months ago.Results: Renal scar was detected in 87 (26.9%) kidneys on DMSA scintigraphy. There were global defect in 35 (40.2%) and focal paranchymal defect in 52 (59.8%) of scarred kidneys. Renal scarring was more frequent in the upper parts (51.9%) of both kidneys. 24 of 92 ureterorenal units with low-grade (grade I-II) VUR on VCUG had renal scar on DMSA scintigraphy while 57 (41.6%) of 137 ureterorenal units with high-grade (III-V) VUR on VCUG had renal scar on DMSA scintigraphy. The statistically significant difference was not found between gender and the development of renal scar due to VUR (p> 0.05). Renal scar was observed only in 3 (7.9%) of 38 ureterorenal units in children under 2 years of age while renal scar was observed in 84 (29.5%) ureterorenal units in children over 2 years of age. 34 (97%) of 35 global defects were identified in posterior-posterior oblique positions and 44 (69%) of 64 focal defects were identified in anterior-anterior oblique positions on DMSA scintigraphy. An additional defect identified in the posterior-posterior oblique image wasn?t observed in the anterior-anterior oblique image.