Anne ve kord kanındaki adipositokinler, IGF-I, ghrelin, 25 oh vitamin D düzeyleri ve tiroid fonksiyonlarının fetal büyüme ile ilişkisi
The relation of fetal growth to adipocytokines, ghrelin, IGF-I, 25 oh vitamin D levels and thyroid functions in mother and cord blood.
  1. Tez No: 308245
  2. Yazar: EMEL GÜL AÇIKGÖZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞENUR ÖKTEN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
GİRİŞ-AMAÇ: Son yıllarda erişkin hastalıkların temellerinin fetal hayatta atıldığı gözlem, kanıta dayalı teorilerle ortaya koyulmuştur. Bu teori fetal dönemdeki yetersiz çevresel faktörlerin, özellikle beslenmenin düşük doğum ağırlığı ve erişkin yaşamdaki metabolik ve kardiyovasküler hastalıklara yatkınlığı artırdığını ifade etmektedir. Bu bilgiler yenidoğanın boyutlarına olan bilimsel ilgiyi artırıp fetal büyümede etkili olan faktörlerin irdelenmesine ihtiyaç duyurmuştur. Bu çalışmada, fetal büyümeye etkisi olduğu düşünülen annenin gebelik öncesi, gebelik süresince ve doğumdaki antropometrik değerleri, plasenta ağırlığı, anne ve kord kanı adipositokin, ghrelin, 25OH vitamin D seviyeleri ve tiroid fonksiyonlarının fetal büyümeye etkisi araştırıldı.MATERYAL-METOD: Çalışma Karadeniz Teknik Üniversitesi Tıp Fakültesi, Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı'na başvuran sağlıklı 100 gebe ve onların yenidoğan bebeklerinde 01.06.2010-30.03.2011 tarihleri arasında yapıldı. Annelerin gebelik öncesi, 1. ve 2. trimester sonu, doğum sırasındaki vücut ağırlığı, vücut kitle indeksi değerleri, gebelik süresince vücut ağırlığı, vücut kitle indeksi kazancı, plasenta ağırlığı, bebeklerin doğum ağırlığı (DA), boy, baş çevresi (BÇ), karın çevresi (KÇ) ve Ponderal indeks (Pİ) değerleri kaydedildi. Anne ve kord kanında adipositokinler, ghrelin, 25 OH vitamin D ve tiroid fonksiyon testleri çalışıldı. Annelere yapılan bir anketle gebelikte vitamin ve iyotlu tuz kullanımları, giyim tarzları, güneşten faydalanma süreleri, fiziksel aktivite ve sosyoekonomik durumlarına dair bilgiler kaydedildi.BULGULAR: Bebeklerin DA ve Pİ'i ile annelerin hem gebelik öncesi, 1. ve 2. trimester sonu, doğum sırasındaki vücut ağırlığı, vücut kitle indeksi hem de gebelik süresince vücut ağırlığı kazancı ve vücut kitle indeksi kazançları arasında ciddi pozitif korelasyon saptandı (DA ile korelasyonlar sırası ile p=0.036, 0.014, 0.018, 0.017, 0.016, 0.01, 0.001, 0.001, 0.001, 0.002 / Pİ ile korelasyonlar sırası ile 0.03, 0.05, 0.01, 0.02, 0.01, 0.01, 0.003, 0.006, 0.05, 0.07). Bebeklerin boy, BÇ ve KÇ ile gebelikte vücut ağırlığı kazancı, vücut kitle indeksi kazançları arasında anlamlı pozitif korelasyon saptandı (boy ile p= 0.01, 0.01, BÇ ile 0.002, 0.00, KÇ ile p= 0.02, 0.02). Plasenta ağırlığı ile bebeklerin DA, boy, BÇ, KÇ ve Pİ'i arasında anlamlı pozitif korelasyon saptandı (p=0.0001, 0.003, 0.0001, 0.0001, 0.0001). Annelerin ortalama leptin, IGF-I, glukoz, insülin, PTH, 25 OH vitamin D ve sT3 seviyeleri kord kanından yüksek saptanırken (p= 0.0001, 0.0001, 0.0001, 0.001, 0.0001, 0.0001, 0.0001), adiponektin, Ca, P, sT4 ve TSH değerleri kord kanından düşük saptandı (p= 0.001, 0.0001. 0.0001, 0.0001, 0.0001). Anne ve kord kanında rezistin, ghrelin ve ALP seviyelerinde anlamlı fark saptanmadı. Bebeklerin doğum ağırlığı ve boyu ile anne ve kord kanı leptin, IGF-I seviyesi arasında anlamlı pozitif korelasyon saptandı (DA ile p=0.007, 0.0001 / boy ile 0.005, 0.0001). Bebeklerin BÇ, KÇ, Pİ'i ile annelerin adipositokinleri, ghrelin, IGF-I, glukoz, insülin, sT3,ve sT4 seviyeleri arasında korelasyon saptanmadı. Bebeklerin DA, boy ve BÇ ile annelerin TSH seviyesi arasında pozitif korelasyon saptanırken (p=0.03, 0.006, 0.04) kord kanı TSH seviyeleri arasında anlamlı korelasyon saptanmadı. Annelerin 25 OH vitamin D seviyesi ile kord kanı 25 OH vitamin D seviyesi arasında pozitif korelasyon saptandı (p=0.0001). Modern tarzda giyinen annelerin ortalama plazma 25 OH vitamin D seviyesi geleneksel tarzda giyinenlere göre anlamlı derecede yüksek iken (p=0.02), kord kanı 25 OH vitamin D seviyesi açısından iki grup arasında anlamlı fark saptanmadı. Bebeklerin DA, boy, BÇ, KÇ, Pİ'i ile anne ve kord kanı 25 OH vitamin D seviyesi arasında korelasyon saptanmadı.SONUÇ:Bu çalışma fetal büyümenin sadece annenin gebelikte aldığı kilo ile ilişkili değil aynı zamanda gebelik öncesi vücut ağırlığı ile de ilişkili olduğu desteklemektedir. Fetal büyüme ile ilişkili biyokimyasal göstergeler anne ve kord kanı leptin ve IGF-I seviyeleri ile anne TSH düzeyleridir.
Özet (Çeviri)
INTRODUCTION: Recently, the fetal origin of adult-oriented illnesses has been put forward with theories based on observations and evidences. This theory states that insufficient enviromental factors in fetal period, especially caused low birth weight increased risk and predisposition to metabolic and cardiac vascular illnesses in adult life. These data have increased scientific concerns about the size of newborn and factors which are effective in fetal growth. In this study, we searched the factors, which are thought to have effects on fetal growth, the maternal pregravid, during pregnancy and delivery anthropometric levels, placenta weight, mother and cord blood, adipocytokines, ghrelin, 25 OH vitamin D levels and thyroid functions.MATERIAL-METHOD: This study was carried out between the dates of 01.06.2010 and 30.03.2011 among 100 pregnants who were admitted to the Department of Obstetrics and Gynaecology in the Black Sea Technical University. Body weight and body mass index (BMİ) during the maternal pregravid at the end of 1st. trimester and, 2nd. trimester, body weight gain and BMİ gain during pregnancy, placenta weight, neonatal birth weight (BW), birth length (BL), head circumference (HC), umbilical circumference (UC), ponderal index (Pİ) were all recorded. Adipocytokines, ghrelin, 25 OH vitamin D and thyroid functions tests in mothers and cord blood were carried out. In a statistical study which was done for mothers during pregnancy, some information regarding the usage of iodized salt and vitamins, types of clothing, physical activities, socio-economic situations and the period of exposing to the sun was recorded.RESULTS: A significant positive correlation was found between BW and Pİ of babies, and both body weight and BMİ of mothers during pre-pregnancy, referring to the end of the 1st and 2nd trimester and their weight gain and BMİ gain during delivery(with BW p=0.036, 0.014, 0.018, 0.017, 0.016, 0.01, 0.001, 0.001, 0.001, 0.002 / with Pİ 0.03, 0.05, 0.01, 0.02, 0.01, 0.01, 0.003, 0.006, 0.05, 0.07). A significant positive correlation was found between the BL, HC and UC of the babies and weight gain, BMİ gain during pregnancy (with BL p=0.01, 0.01, with HC 0.002, 0.00, with UC p= 0.02, 0.02). Besides, a positive correlation was found between placenta weight and the BW, BL, Pİ, HC and UC of the babies (p=0.0001, 0.003, 0.0001, 0.0001, 0.0001). Whereas leptin, IGF-1, glucose, insulin, PTH, 25 OH vitamin D and sT3 levels of the mothers were found to be higher than those in cord blood (p=0.0001, 0.0001, 0.0001, 0.001, 0.0001, 0.0001, 0.0001), their adiponectin, Ca, P, sT4 and TSH levels were found to be lower than those in cord blood (p= 0.001, 0.0001. 0.0001, 0.0001, 0.0001). No significant difference was found between the levels of resistin, ghrelin and ALP in both the mother?s blood and cord blood. Furthermore, a significant positive correlation was found between the BW and BL and leptin, IGF-1 levels of the mother and cord (with BW ile p=0.007, 0.0001 / with BL 0.005, 0.0001). No correlation was found between HC, UC and Pİ of the babies, and ghrelin, glucose, IGF-1, insulin, sT3, sT4 levels of the mother. Although a positive correlation was found between the BW, BL and HC of the babies and TSH level of the mothers (p=0.03, 0.006, 0.04), no significant correlation was found with cord blood TSH. A positive correlation was found between maternal 25 OH vitamin D and cord blood 25 OH vitamin D (p=0.0001). Whereas the level of 25 OH vitamin D of the mothers wearing traditionally was found to be lower than those wearing in modern style (p=0.02), no significant difference was found between the levels of cord 25 OH vitamin D of the two groups. No correlation was found between the BW, BL, HC, UC and Pİ of the babies, and the levels of 25 OH vitamin D of mothers and cord.CONCLUSION: This study suggests that fetal growth is not only related to the weight gained by the mother during pregnancy, but also related to the body weight during pre-pregnancy. Biochemical indicators associated with fetal growth are the levels of cord leptin, IGF-I of the mother and mother TSH