Annenin vücut ağırlığının anne sütü ve kord kanındaki ı̇yot konsantrasyonu ve bebekte büyüme parametreleri ile ilişkisi
The relationship of maternal body weight with iodine concentration in breast milk and cord blood and infant growth parameters
- Tez No: 819559
- Danışmanlar: PROF. DR. NURCAN YABANCI AYHAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 207
Özet
Annenin vücut ağırlığının anne sütü ve kord kanındaki iyot konsantrasyonu ve bebekte büyüme parametreleri ile ilişkisini değerlendirmek amacıyla yapılan bu araştırmaya, Alanya Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Polikliniği'nde yeni doğum yapmış, gebelik öncesi BKİ'sine göre (18,5-24,9 kg/m2) normal (n=42) ve hafif şişman-obez (≥25 kg/m2) olmak üzere (n=42) toplam 84 anne ve bebekleri katılmıştır. Sosyo-demografik özellikler, beslenme alışkanlıkları, iyot kullanımı ile ilgili bilgileri, annelerin kan biyokimyasal parametreleri, 24 saatlik hatırlatma yöntemi ile alınan besin tüketim kaydı ve besin tüketim sıklığına ilişkin bilgileri içeren anket formu uygulanmış olup, kadınların ve bebeklerin (vücut ağırlığı, boy uzunluğu ve baş çevresi) antropometrik ölçümleri alınmıştır. Doğum sonrası süreçte kord kanı ve anne sütü (kolostrum) numunelerinde iyot konsantrasyonu Sandell-Kolthoff reaksiyonu ile leptin, adiponektin ve IGF-I konsantrasyonları ise ELISA yöntemi kullanılarak ölçülmüştür. Anne sütü iyot konsantrasyonunun hem normal vücut ağırlığındaki hem de hafif şişman obez olan kadınlarda yetersiz (0,05). Her iki grupta yer alan kadınların maternal diyet iyot alımları ile kord kanı ve anne sütü iyot konsantrasyonu arasında anlamlı ilişki saptanmamıştır. İyotlu tuz kullandığını beyan eden normal vücut ağırlığındaki (19,7±8,4 μg/L) ve hafif şişman-obez (23,8±4,7 μg/L) kadınların anne sütündeki iyot konsantrasyonu, iyotlu tuz kullanmadığını beyan eden kadınlardan (16,1±5,0 μg/L ve 7,2±5,9 μg/L) daha yüksek bulunmuştur (p0,05). Hafif şişman-obez kadınların anne sütü ve kord kanındaki adiponektin ve IGF-I (93,5±78,2 mg/L, 201,4±170,5 mg/L; 290,7±192,8 ng/mL, 325,7±235,3 ng/mL) konsantrasyonunun normal vücut ağırlığına sahip annelerden (80,2±38,3 mg/L, 141,8±124,9 mg/L; 165,1±136,3 ng/mL, 271,6±187,7 ng/mL) daha yüksek olduğu belirlenmiştir (p0,05).
Özet (Çeviri)
A total of 84 mothers (n=42) who had recently given birth in the Gynecology and Obstetrics Outpatient Clinic of Alanya Training and Research Hospital, normal (18,5-24,9 kg/m2) and overweight-obese (≥25 kg/m2) according to their pre-pregnancy BMI (n=42) and their infants participated in this study which was conducted to evaluate the relationship between maternal body weight and iodine concentration in breast milk and cord blood and growth parameters in the infant. A questionnaire form including information on socio-demographic characteristics, dietary habits, information on iodine use, biochemical parameters of the mothers, food record obtained by 24-hour recall method and information on food frequency questionnaire was applied and anthropometric measurements of women and infants (body weight, height, head circumference) were taken. In the postnatal period, cord blood and breast milk (colostrum) samples were collected and iodine measured by Sandell-Kolthoff reaction and leptin, adiponectin and IGF-I concentrations were measured by ELISA method. Breast milk iodine concentrations have been found to be 0,05). There was no significant correlation between maternal dietary iodine intake and cord blood and breast milk iodine concentrations of women in both groups. The iodine concentration in breast milk of normal body weight (19,7±8,4 μg/L) and overweight-obese (23,8±4,7 μg/L) women who reported using iodized salt was found to be higher (p0,05). Adiponectin and IGF-I in breast milk and cord blood of overweight-obese women (93,5±78,2 mg/L, 201,4±170,5 mg/L; 290,7±192,8 ng/mL, 325,7±235,3 ng/mL) concentrations in breast milk and cord blood of women with normal body weight (80,2±38,3 mg/L, 141,8±124,9 mg/L; 165,1±136,3 ng/mL, 271,6±187,7 ng/mL) were higher (p0,05).