Deneysel rüptüre abdominal aort anevrizması modelinde eritropoetinin böbrek hasarına etkisi
Effect of erythropoietin of kidney damage in the model of experimental ruptured abdominal aortic aneurysm
- Tez No: 308248
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÖKALP ALTUN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Eritropoeitinin(EPO), şok ve İskemi ve Reperfüzyon (İ/R) hasarına karşı koruyucu etkisinin olduğu daha önceki çalışmalarda gösterilmiştir. Çalışmamızda, deneysel olarak Rüptüre Abdominal Aort Anevrizması (RAAA) modelinde hem şok hem de İ/R hasarı oluşturarak EPO'nun böbrek hasarına karşı koruyucu etkisini araştırdık.Spraque-Dawley türü 30 erkek rat, 4 gruba ayrıldı. Grup 1 de (n: 6) sadece aort eksplorasyonu yapıldı ve 4 saat anestezi altında tutuldu. Grup 2 de (n: 9) içinde 500 IU Heparin olan enjektöre MAP?50 mmHg oluncaya kadar kontrollü bir şekilde karotis arterden kan alınarak 1 saatlik şok oluşturulduktan sonra abdominal aort renal arterlerin altından 1 saat süreyle klemplendi. Ardından klemp alınarak 2 saat reperfüzyona bırakıldı. Grup 3 (n: 6) Grup 1'deki işlemlerin aynısı yapılarak intraperitoneal olarak 2000 IU EPO verildi. Grup 4 (n: 9) ise Grup 2'deki işlemlerin aynısı yapılarak ilaç olarak 2000 IU EPO intraperitoneal yoldan reperfüzyondan hemen önce verildi. İşlem sonunda bütün ratlar sakrifiye edilerek böbrek ve kan örnekleri alındı. Böbreklerde ve serumda İ/R hasarının göstergesi olan MDA, MPO, TNF-?, BUN ve CRE seviyelerine bakıldı. Ayrıca böbrek dokusunun histopatolojik incelemesi yapıldı.Dokulardaki ve serumdaki MDA, MPO ve TNF-? değerlerine bakıldığında, EPO'nun İ/R hasarını azaltıcı etki göstermiş olduğu tespit edildi. Böbrek dokusunda yapılan histopatolojik çalışmada EPO'nun Şok+İ/R grubuna ait preparatlarda proksimal ve distal tübül epitel hücrelerinde yaygın vakuolizasyon, epitel hücrelerinde tübül lümenine dökülme ve intertübüler alanda yaygın vasküler konjesyon izlendi. Şok+İ/R+EPO grubunda hafif derecede tübüler hücrelerde dejenerasyon ve hafif intertübüler konjesyon izlendiSonuç olarak hem şok hem de İ/R hasarı gibi iki klinik ayrı antitenin birlikte olduğu bu çalışmada EPO, oluşan böbrek hasarını azaltmaktadır. Klinik uygulama öncesinde farklı şok süreleri, farklı İ/R süreleri ve değişen EPO dozları ile birlikte yapılacak yeni çalışmalardan sonra RAAA'da meydana gelen böbrek hasarına karşı EPO'nun terapötik kullanımı önerilebilir.
Özet (Çeviri)
Previous studies have revealed that erythropoietin (EPO) had protective effect against shock, ischemia and reperfusion (İ/R) damages. In our study, we investigated protective effect of EPO against kidney damage by producing both shock and İ/R damage in experimental Ruptured Abdominal Aortic Aneurysm (RAAA).30 male rats of Spraque-Dawley type were divided into 4 groups: Group 1 (n:6) was applied aortic exploration and kept under anesthesia for 4 hours. Regarding the Group 2 (n:9), injector filled with 500 IU Heparin was used to take blood from the carotid artery on controlled basis until MAP?50 mmHg, then 1-hour shock was produced and abdominal aorta was clamped under the renal arteries for 1 hour. After the clamp is removed, the group was left to reperfusion for 2 hours. Group 3 (n:6) was applied the same procedure as in Group 1 and given 2000 IU EPO intraperitoneally. Group 4 (n:9) was applied the same procedures as in Group 2 and given 2000 IU EPO intraperitoneally before reperfusion. Then all of the rats were sacrificed and their kidney and blood samples were taken. MDA, MPO, TNF-a, BUN and CRE levels, which are indicators of İ/R damage were analyzed in kidneys and serum. In addition, histopathologic analysis of kidney tissue was performed.When MDA, MPO and TNF-a values in tissues and serum were analyzed, it was identified that EPO could reduce İ/R damage. Following the histopathologic study on kidney tissues, widespread vacuolization in proximal and distal tubule epithel cells of preparations of Shock+İ/R group of EPO was observed, while affusion into tubule lumen was observed in epithel cells, and widespread vascular congestion was identified on intertubular area. In Shock+İ/R+EPO group, slight degeneration and intertubular congestion was identified in tubular cells.Consequently, it is revealed that EPO reduces the damage on kidneys according to this study, where two different clinical entities such as shock and İ/R damage were included. It is recommended to use therapeutic utilization of EPO against kidney damage occur on RAAA after new applications with different shock periods, different İ/R periods and varying EPO dosages prior to clinical practice.