Skolosidal ajanlarla yapılan peritoneal lavajın intraperitoneal yapışıklık oluşumu ve yaşam süresi üzerine etkileri (Deneysel çalışma)
Effect of peritoneal lavage with scolocidal agents on survival and intraperitoneal adhesion formation in rat (Experimental study)
  1. Tez No: 102864
  2. Yazar: ÖMER TOPÇU
  3. Danışmanlar: PROF.DR. TUNCAY ERTUNÇ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 50
Özet
7 - ÖZET Skolosidal Ajanlarla Yapılan Peritoneal Lavajın intraperitoneal Yapışıklık Oluşumu ve Yaşam Süresi Üzerine Etkileri (Deneysel Çalışma ) Giriş : Abdominal kist hidatiğin spontan veya travmatik rüptüründe peritoneal kavitenin intraoperatif irrigasyonu için sıklıkla çeşitli skolosidal ajanlar kullanılır. Bu deneysel çalışma farklı skolosidal ajanların intraperitoneal yapışıklık oluşumu ve perioperatif mortalite üzerine olan etkilerini değerlendirmek için planlandı. Gereç ve Yöntem : 134 adet sıçan randomize edilerek 8 gruba aynldı( bir % 0.9 NaCl ve yedi farklı skolosidal ajan ). Peritoneal lavaj; aşağıdaki skolosidal ajanlar ile median laparatomi yapılarak uygulandı. Grup 1(% 0.9 NaCl ), grup 2(% 20 hipertonik saline), grup 3 ( % 0.5 gümüş nitrat ), grup 4( % 3 hidrojen peroksit ), grup 5( % 1 polyvinylpirrolidone - iodine ), grup 6( % 5 polyvinylpirrolidone - iodine ), grup 7( % 0.5 setrimid- % 0.05 klorhekzidin ), Grup 8(%10 polyvinylpirrolidone - iodine). Canlı kalabilen denekler postoperatif 15. günde sakrifiye edildi, intraabdominal yapışıklıklar; makroskopik olarak Nair sınıflamasına, histopatolojik olarak fibrotik skor kriterlerine ve kopma basıncına göre değerlendirildi. Sonuçlar : Grup 8'deki bütün denekler perioperatif dönemde öldü. Bu yüzden grup 8'deki denekler yapışıklık değerlendirmesine dahil edilmedi.
Özet (Çeviri)
8-YABANCI DİLDE ÖZET ( SUMMARY ) Effect of Peritoneal Lavage with Scolocidal Agents on Survival and Inraperitoneal Adhesion Formation in Rat ( Experimental Study ) Introduction : Intraoperative irrigation of the peritoneal cavity with various scolocidal agents is frequently used when dealing with traumatic or spontaneous rupture of abdominal hydatid cysts. This experimental study was designed to examine the influence of different scolocidal agents on intraperitoneal adhesion formation and perioperative mortality. Material and Method : One hundred and thirty four rats were randomly allocated into eight groups (one saline and seven different scolocidal agent ). Peritoneal lavage through a median laparatomy was performed with the following scolocidal agents. Group l(saline 0.9 %), group 2 (hypertonic saline 20 %), group 3(hydrogen peroxide 3 %), Group 4 (silver nitrate 0.5 %), group 5(polyvinylpirrolidone - iodine 1 % PVP-I ), group 6(PVP-I 5 %), group 7(cetrimde - chlohexidine 0.5 %- 0.05 %), group 8ÇPVP-1 10 %). Animals that survived the perioperative period were sacrificed at the fifteenth postoperative day and adhesion were macroscopicaHy graded by Nair criteria, microscopically by fibroting scoring criteria and breaking pressure. Results : All rats died in the group 8(PVP-I 10 %) in preoperative period. Group 8(PVP-I 10 %) so it was excluded from adhesion evaluation. Mortality rate was significantly high in group 4 and 6 compared to groups 1, 2, 3, 5 and 7. There was no difference in adhesion scores between group 1, 2 and 3. There was no difference in adhesion scores between group 4, 5, 6 and 7. Adhesion scores was significantly low in group 1, 2 and 3 compared to group 4, 5, 6 and 7. The lowest adhesion score was in group 2(hypertonic saline 20 %). The highest adhesion score was group 6(polyvinylpirrolidone - iodine(5 % PVP-I ). 45