Deneysel rüptüre abdominal aort anevrizması modelinde akciğer hasarını önlemede klotrimazolün rolü
Role of clotrimazole in lung injury in an experimental model of ruptured abdominal aortic aneurysm
  1. Tez No: 308257
  2. Yazar: ŞABAN MURAT ERGENE
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ZERRİN PULATHAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
AMAÇ: Hemorajik şok ve alt beden iskemisinin birlikte olduğu rüptüre abdominal aortanevrizması (RAAA) nın cerrahi tedavisinde ölüm riski% 50-70'dir. Bunun en önemlisebebi çoklu organ yetmezliğidir ve akciğerler en fazla etkilenen uzak organlardır. Buçalışmanın amacı ratlarda deneysel RAAA modeli oluşturarak potent bir antimikotik ilaçolan klotrimazolün akciğer hasarı üzerine olan etkisini araştırmaktır.GEREÇ VE YÖNTEM: Ağırlıkları 420±56 gr olan 36 adet Spraque-Dawley erkek ratSham(n:6), SIR (n:9), Sham+KT(n:6), Sham+PEG(n:6), SIR+KT(n:9) olarak 5 grubaayrıldı. Bütün gruplara Ketamin ve Xylazine anestezisi altında karotis arter ve juguler venkateterizasyonu yapılarak laparatomi ve aort eksplorasyonu yapıldı. Sham gruplarına şokve IR yapılmadan SF, Klotrimazol (KT) ve Polietilen glikol(PEG) uygulandı. SIR veSIR+KT gruplarına ise ortalama arter basıncı 50mmHg olacak şekilde 1 saat boyunca kanalınarak hemorajik şok uygulandı, ardından abdominal aort supramezenterik ve iliakbifurkasyo öncesinde iki yerden klemplenerek 1 saat iskemi uygulandı. 1 saatin sonundaSIR grubuna 1 ml SF, SIR+KT grubuna 30mg/kg KT verilerek aort klempleri açıldı, 2 saatsüreyle reperfüzyonda bırakıldılar. Hemorajik şok yapmak için alınan kanların yarısıiskemik süreçte, kalanı da reperfüzyonda geri verildi. Reperfüzyon sürecinin sonunda kanalınarak ötanazi yapıldı ve serum malondialdehit (MDA), miyeloperoksidaz (MPO), tümörnekrotizan faktör (TNF?), interlökin-6 (IL-6), iskemi modifiye albumin (İMA) ve kangazları çalışıldı. Sol akciğer çıkarılarak akciğer dokusunda MDA, MPO ve histopatolojikinceleme yapıldı.BULGULAR: SIR grubunda Sham gruplarına göre IL-6 dışında bütün parametrelerdeartış görüldü. SIR+ KT grubunda serum ve akciğer MDA değerleri bir miktar azalsa daanlamlı değildi (p>0.016). SIR+KT grubunda serum MPO, TNF? ve akciğer MPOdeğerleri anlamlı derecede azalmıştı (p< 0.016). Serum İMA değerleri SIR grubunda Shamgruplarına göre önemli derecede artsa da SIR+ KT grubunda anlamlı derecede azalmamıştı(p>0.016).Kan gazları incelendiğinde gruplar arasında anlamlı farklılık yoktu (p>0.016).Akciğerin histopatolojik incelemesinde SIR grubunda yaygın interalveolar ödem, lökositinfiltrasyonu, interalveolar ve intraalveolar hemoraji izlenirken KT verilen gruptainteralveolar ödemin azaldığı, lökosit infiltrasyonunun gerilediği gözlendi.SONUÇ: Klotrimazol, deneysel RAAA modelinde şok ve iskemi-reperfüzyona bağlıakciğer hasarını azaltmış, bu etkiyi TNF? ve lökosit infiltrasyonunu azaltarakgerçekleştirmiştir.
Özet (Çeviri)
PURPOSE: The risk of death with surgical treatment of ruptured abdominal aorticaneurysm (RAAA) with ischemia of the lower torso and hemorrhagic shock is 50-70%.The most important reason for RAAA is multiple organ failure and the lungs are the mostaffected remote organs. The purpose of this study is to evaluate the effect of clotrimazole,which is a potent antimycotic drug on lung injury in rats by creating an experimentalmodel RAAA.MATERIALS AND METHODS: Twenty six male Sprague-Dawley rats, in weightsof 420 ± 56 g, were divided into 5 groups as Sham (n = 6), SIR (n = 9), sham + CT (n = 6),Sham + PEG (n = 6), and SIR + CT (n = 9). Laparotomy and aortic exploration wereperformed in all groups under anesthesia with Ketamine and Xylazine and carotid arteryand jugular vein canulated. In Sham groups saline, Clotrimazole (CT) and polyethyleneglycol (PEG) were administered without shock and IR were developed. In SIR and SIR +CT groups, hemorrhagic shock was developed by drawing blood through one hour as tokeep average arterial pressure at 50mmHg, then ischemia was developed by clamping theabdominal aorta in two locations before the supramesenteric and iliac bifurcation. After 1hour SIR group was given 1ml saline and SIR + CT group was given 30mg/kg CT thenaortic clamps were opened and left for 2 h reperfusion. Half of the blood which was drawnin order to develop hemorrhagic shock was given back during the ischemic process and theremainder was given back during reperfusion process. at the end of the Reperfusionprocess of euthanasia was performed by drawing blood and serum malondialdehyde(MDA), myeloperoxidase (MPO), tumor necrosis factor (TNFa), interleukin-6 (IL-6),ischemia modified albumin (IMA), and blood gases were examined. The left lung removedand MDA, MPO and histological examination were performed in lung tissue.RESULTS: An increase was observed in all parameters except IL-6 in the SIR group incomparison to sham groups. In SIR + CT group in serum and lung MDA levels wereslightly decreased but it was not significant (p> 0.016). In SIR + CT group, the serumMPO, TNF?, and lung MPO values were decreased significantly (p 0.016). Blood gasanalysis did not differ significantly between the groups (p> 0.016). In histopathologicexamination of the the SIR group diffuse interalveolar edema, leukocyte infiltration, andintraalveolar hemorrhage were observed. Whereas in the CT group, it is observed.