Erişkin idiyopatik trombositopenik purpuralı hastalarda IL-10 ve IL-17 gen polimorfizmi
IL-10 and IL-17 gene polymorphisms in adult idiopathic thrombocytopenic purpura
- Tez No: 308256
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA YILMAZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Biyokimya, Genetik, Hematoloji, Biochemistry, Genetics, Hematology
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
ITP artmış trombosit yıkımı ile karakterize, kronik, edinsel ve organ spesifik bir otoimmün hastalıktır. Literatüre bakıldığında interlökin 10 (IL-10) ve interlökin 17 (IL-17) sitokin gen polimorfizmlerinin romatoid artrit, Behçet hastalığı, Graves hastalığı, ülseratif kolit, astım, atopik dermatit, çölyak hastalığı gibi patogenezinde otoimmünitenin sorumlu tutulduğu hastalıklarda çalışıldığı ve bazılarında anlamlı sonuçlar elde edildiği görülmüştür. Otoimmün bir hastalık olan ITP'de diğer otoimmün hastalıklara kıyasla IL-10 ve IL-17 gen polimorfizmleri ile ilgili yayınlanmış az sayıda çalışma mevcuttur. Bu çalışmada ITP hastalarında ve kontrol grubunda IL-10 (-592 A/C) ve IL-17 (A126G) gen polimorfizmi ve bu sitokinlerin serum düzeyleri çalışılması amaçlanmıştır.50 ITP' li hastada ve 51 sağlıklı kontrol grubunda IL-10 (-592 A/C) ve IL-17 (A126G) gen polimorfizmi DNA izolasyonu yapıldıktan sonra belirlenmiş ve bu sitokinlerin serum düzeyleri ELİSA yöntemi ile toplam 32 sağlıklı bireyde ve ITP'li hastada çalışılmış; gruplar arasında IL-10 ve IL-17 sitokinleri gen polimorfizmleri açısından istatistiksel olarak anlamlı fark bulunmazken, serum IL-10 düzeyleri ITP'li hastalarda sağlıklı bireylere göre istatistiksel olarak anlamlı derecede yüksek bulunmuştur (p değeri: 0,003). Serum IL-17 düzeyleri ise hasta ve kontrol grubunda benzer bulunmuştur. Ayrıca yaş, cinsiyet, tedavi cevabı, tanı anıdaki trombosit sayısı ile IL-10 (-592 A/C) ve IL-17 (A126G) gen polimorfizmi ve bu sitokinlerin serum düzeyleri karşılaştırılmış ancak gruplar arasında anlamlı fark saptanmamıştır.Bu çalışmadan elde edilen sonuçlar IL-10 (-592 A/C) ve IL-17 (A126G) gen polimorfizmleri sıklığının ve serum IL-17 seviyelerinin ITP hastalarında ve kontrol grubunu oluşturan sağlıklı bireylerde farklı olmadığını, dolayısıyla ITP gelişiminde bir rollerinin bulunmayabileceğini göstermiştir. IL-10 serum sitokin düzeyleri ise ITP hastalarında kontrol grubuna göre yüksek bulunmuştur. ITP hastalarında serum IL-10 düzeyleri ile ilgili literatürdeki çelişkili veriler de dikkate alındığında bu alanda daha geniş hasta serili çalışmalara ihtiyaç olduğunu düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
In adults ITP is primarily characterized by increased platelet destruction, it is chronic, acquired and organ specific autoimmune disorder. When the literature is analysed, many investigations about interleukin-10 and interleukin-17 gene polymorphisms in rheumatoid arthritis, Behçet?s disease, Graves' disease, ulcerative colitis, asthma, atopic dermatitis, celiac disease in which autoimmune disorder is associated with their pathogenesis are seen and there are significant differences in some of them. In ITP which is an immune-mediated disorder there are a few study. In this study we aim to investigate IL-10 (-592 A/C) and IL-17 (A126G) gene polymorphisms and their serum levels in patients with ITP and control groups.After the investigation of IL-10 (-592 A/C) and IL-17 (A126G) gene polymorphisms and their plasma levels in patients with ITP and control groups, no significant differences can be found in IL-10 (-592 A/C) and IL-17 (A126G) gene polymorphisms and IL-17 serum levels between patients with ITP and control groups. However IL-10 serum levels are significantly higher in patients groups compared to control groups (p:0,003).We examined 50 patients with ITP and 51 healthy controls for gene polymorphisms and 32 patients with ITP and 32 healthy controls with ELISA for plasma levels. In addition we investigate the relationship between age, sex, treatment respond and platelet count in diagnosis in patients, IL-10 (-592 A/C) and IL-17 (A126G) gene polymorphisms and their plasma levels in patients with ITP but there is no significant differences between groups.The result of this study ? there is no significant differences in IL-10 (-592 A/C) and IL-17 (A126G) gene polymorphisms and IL-17 serum levels between patients with ITP and control groups- demonstrates that there may be no contribution of them in developing ITP. IL-10 serum levels are significantly higher in patients groups compared to control groups. There are lots of contradictory results in IL-10 serum levels in ITP patients. Large prospective studies of cytokine gene polymorphisms are needed to determine the role they play in ITP.