Özel finans kurumları ve Türk sermaye piyasasına katkıları
  1. Tez No: 30826
  2. Yazar: ALİ PAŞA GÜLAKAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. METİN TÜRKO
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
ÖZET İslam Dini'nin koyduğu esaslar çerçevesinde finansal konularda işletmecilik yapan müesseselere faizsiz banka (İslam Bankası) denilmektedir. Faizsiz Banka olgusu, günümüzde gittikçe taraftar bulabilmekte ve bankacılık uygulamalarını yeni metodlar ve araçlar deneyerek yaygınlaştırmaktadır. Müslüman ülkeler arasında gelişen ekonomik, kültürel ilişkiler, fon fazlası olan Ortadoğu kökenli ülkelerden, fon ihtiyacı olan (Türkiye Pakistan gibi) ülkelere doğru bir transferin oluşmasını sağlamak ve diğer dini ekonomik v.s. gibi sebeplerle faizsiz bankacılık ekonomik hayatımızda yer bulamaya başlamıştır. İlk olarak 1963 yılında Mısır'da kurulan faizsiz bankanın fikir alanındaki tartışmaları 1 9401ı yıllarda başlamıştı. Bugün çoğu müslüman ülkelerde olmak üzere faizsiz bankaların sayısı 37 ye ulaşmıştır. Kâr Zarar ortaklığı esasına göre çalışan bu bankalar klasik Bankaların yapmış oldukları tüm iilemleri yanında, yeni finansal metodlanda uygulamaktadırlar. Bu kurumların Türkiye'de özel finans kurumu adıyla, kurulmasına; Bankalar ve Türkparasını Koruma kanununa dayanılarak bakanlar kurulununl6.12.1983 tarihinde çıkardığı kararnameyle karar verilmiştir. ÖFKlar sermayeleri ile birlikte yurtiçinde ve yurtdışından cari hesaplar ve kâr zarara katılım hesaplan vasıtasıyla topladığı fonları ekonomiye tahsis etmektedirler. Kurumlar genel olarak ülkemizde oluşturacağı fonlarla (Ek tebliğlerle belirtilecek usuller ile); Her türlü zirai, ticari faaliyetlerin ve hizmetlerin finansmanında ortak yatırımlarda yurt dışı teminat mektuplarının verilmesinden ithalat ve ihracatın finans'ı yatırımlara İlişkin ekipmanların temin edilip firmalara taksitle satılması veya kiraya verilmesi gibi hususlarda kullandırmaklardır. Bu kurumlar gittikçe gelişmekte, o nisbette de Türk ekonomisine ve sermaye piyasası katkıları artmaktadır. Bunu diğer bankalara göre faizsiz alternatif finans metod ve araçları ile yapmaya çalışmaktadırlar. Ayrıca Özel Finans Kurumlan Türkiye'nin Avrupa ile Ortadoğu arasındaki köprü olma fonksiyonuna da katkıda bulunacaktır. Neticede, her şeyin alternatifinin arandığı günümüzde, ÖFK'lar sermaye piyasasıda klasik bankalara, önemli bir alternatif olarak gösterilmektedirler. Aynca, Barter (Takas), risk sermayesi gibi faizsiz esasa göre çalışan yöntemler, gerek sosyal açıdan gerek ekonomi açısından, büyük öneme sahip olduğu varsayılmaktadır.
Özet (Çeviri)
II ABSTRACT Banks or institutions which operate based on Islamic Rules are called non- Interest Banks (Islamic Banks). Thesedays, ideas of non-interest bank system have been getting more and more acceptance and applications of that system have been made widespreadly. As a result of improving the social, cultural and economical relations among muslim countries and transfering money from the countries that have surplus of funds to the countries which have deficits (like, Turkey and Pakistan) as well as other religious obligations, non interest Banks have came into existence. The first Islamic Bank has been established in egypt in 1963. Whereas the negatiotions for the founding that banks had started in 1940s. Now the number of non- iterest banks have reached to 37 mostly in muslim countries. Means of these institutions which run without interest and based on profit and loss-sharing principle are Mudaraba, Musaraka, Murabaha and leasing. Therefare, the Islamic Banks alongside with the activities mentionedabove fulfil all the other transactions of todays banking system. These institutions which are called special Finance Houses (ÖFK) have been decided by the council of Ministers on 16/12/1989 in accordance with the banking and ex-change value of Turkish eurrency laws. The houses collect funds, in addition to their capital, for allacation of funds to aconomy by means of special current accounts and those accounts giving the right of participations to profit and loss from foreign countries and native country. And alsothese hauses may, according to the methots to be designed in regulations, make avaible these funds available for the financing of all agricultral and commercial operations and services, for joint ventures, for the financing of export and import, as well as supply of equipment related to investments and offer the same for sale or lease to investments and offer the same for sale or lease to firm by installments. Finally, Nowdays, Economic world and political situations are in need of alternative programs and institutions. So Barter and venture capital which have been running depending on the non-insterest principle are established 7 years ago, it is considered thay have great social and economical importance.