Türkiye ekonomisinde kalkınma ve yatırım bankacılığı
- Tez No: 36434
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NÜVİT OKTAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, Ekonomi, Banking, Economics
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisadi Gelişme ve Uluslararası İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 146
Özet
ÖZET Türk Finans Sistemi içerisinde yer alan Kalkınma ve Yatırım Bankaları, yatırımların finansmanı açısından önemli bir yere sahiptir. Özellikle tasarruf açığı bulunan ve sermaye birikimi yetersiz olan ülke ekonomilerinde, yatırımların gerçekleşmesi için gerekli olan finans kaynaklarının nereden ve nasıl bulunacağı önemli bir sorundur. Kalkınma Bankacılığı, özellikle gelişmekte olan ülkelerde mevcut ve harekete geçirilebilecek birikimleri verimli endüstriyel yatırımlara yönlendirebilecek, ülkelerin yatırım sermayesi noksanlarım gidermek ve teknik yardım sağlamak yoluyla girişimcileri temel endüstrilere yatırım yapmaya yönlendirerek, endüstriyel gelişmeyi hızlandırmak amacını güden finansman kurumlarını kapsar. Yatırım Bankacılığı, mevcut servetlerin transferi, hisse senedi ve tahvillerin tedavülü, menkul kıymetlerin yönetimi dahil sermaye teşekkülünün bulunduğu tüm işlemleri ve kuruluşları kapsar. Bu gruba giren kurumlar, mevduat kabul etmeyen, kalkınma bankacılığı fonksiyonunun dışında kalan alanlarda faaliye gösteren müesseseler olarak yorumlanmaktadırlar. Kalkınma Bankaları, sermaye piyasasının bulunmadığı veya iyi bir şekilde işleyemediği ekonomilerde faaliyet göstermektedirler. Ekonomide sağlanan gelişmeye paralel olarak zamanla Yatırım Bankacılığı'na da kaymaktadırlar. Kalkınma Bankalarının en önemli mali fonksiyonu,ekonomik gelişmeye katkıda bulunacak projelere, orta ve uzun vadeli fon temin etmektir. Bunun yanında, sermaye piyasasının gelişmesine katkıda bulunmak, girişimcilere teknik yardım sağlamak, yeni yatırımlara öncülük etmek, kalkınma planlarının gerçekleştirilmesine katkıda bulunmak gibi önemli fonksiyonları da yerine getirmektedirler. Yatırım Bankalarının fonksiyonları arasında, tasarruf sahipleri ile menkul kıymetler ihracı yoluyla uzun vadeli kaynak sağlamak, menkul kıymetlerin ihracı yoluyla sermaye piyasasından fon talep etmek ve gerekse tasarruflarını menkul kıymetlere yatırarak, sermaye piyasasına fon arz etmek isteyenlere danışmanlık yapmak, şirket birleştirme, vb. sayılabilir. Türkiye'de faaliyette bulunan Kalkınma ve Yatırım Bankalarından; kamusal sermayeli olarak Türkiye Kalkınma Bankası, Özel sermayeli olarak Türkiye Sınai Kalkınma Bankası önemli bir yere sahiptir. Ülkemizde ilk olarak yabancı kuruluşla Yatırım Bankacılığı 1988 yılında oluşturulmuştur. 1.3.1988 tarihinde kurulan Yatırım Bankası bu anlamdaki ilk gerçek yatırım bankasıdır. Günümüzde Kalkınma ve Yatırım Bankaları'nın kendi kaynaklarım yaratmaları gerekliliği ortaya çıkmıştır. Bunun için en etkin yol, faaliyet alanlarının çeşitlendirilmesidir. Bu bankalar, bankacılığın bir çok alanında faaliyete bulunurlar. Toptancı Bankacılık anlayışı içerisindedirler. Faaliyet alanlarının çeşitlendirilmesi ihtiyacı ile birlikte, Kalkınma ve Yatırım Bankaları, Universal Bankacılığa doğru yöneleceklerdir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The Development and Investment Banks which have obtained finance for investments have had an significant place in the finance system of Turkey. It is concern that how will the finance be able to find in the countries which have shortage capital. Development Banking has included Finance Institutions which will be able to canalize industrial investment the accumulation and accelerate the industrial development by obtaining technical aid and the capital ofinvestment mainly in underdeveloped countries. Investment Banking has included all institutions and procedure which is transferring alloted portion billand the currency of changing and managing the securities. All institutions in this group; called as out of Development Banking functionand the institutions that are not accept deposits. In addition, it has some functions, these are; to contribute to develope the market of capital, to obtain technical aid for investors, to lead new investors, contribute to realize the development plans. On the other hand, it could be told that Investment Banks has many functions such as; to obtain deposit account for a long time, to obtain fund from the market of capital, to be advisor for everybody who wants fund from the market of capital, to unfy companies. Turkey Development Bank that has public capital and Turkey Industrial Development Bank that has special capital have been asignificant place in Turkey. In our country, foreign Investment Banking was built on 1st March 1988. It was the first real Investment Bank in Turkey. Today, it is neccessary that Development and Investment Banks have built their source. For this reason, the most effective way is diversified the activity area. These Banks have active role in many area of Banking. They have the approaching of wholesaler banking. Development and Investment Banks will trend towards Universal Banking.