Kolon poliplerinde proliferatif indeks (Ki 67) ve supresör gen (p53) değerlendirilmesi
The evaluation of proliferative index (Ki 67) and suppressor gene (p53) expression in colon polyps
- Tez No: 308263
- Danışmanlar: PROF. DR. YAVUZ ÖZORAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Patoloji, Pathology
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Patoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Kolon adenokarsinomları genellikle polipler üzerinden gelişmektedir.Bu nedenle maligniteye dönüşüm riski olan poliplerin saptanması ileride gelişecek malignite açısından kesin tanı ve tedavi olanağı sağlamaktadır.Nonneoplastik olduğu kabul edilen polip tiplerinde de displazik alanların varlığı,dismorfizmin bulunuşu ve ayrıca moleküler genetik çalışmaların ışığında farklı bir yolakla maligniteye dönüşümün olabileceğine ait kanıtlar bulunmuştur.Kolorektal poliplerde immünhistokimyasal olarak Ki 67 aktif proliferasyon varlığı ve kriptte bulunduğu zon alanları ve p53 ekspresyonları ile gen mutasyon varlığı incelenmesi ve preneoplastik olan polip tiplerinin morfolojileri ile kıyaslı değerlendirilmesi amaçlanmıştır.Çalışmaya 142 kolon polipi alınarak histopatolojik nitelikleri Ki 67, p53 salınımları kaynak verileri ile farklı kanser yolaklarının farklı poliplerde incelenmesi amaçlanmıştır.Olguların tümü DSÖ 2010 sınıflamasına göre yeniden değerlendirildi ,Ki 67 ve p53 immün işaretleyicileri ile boyandı.Çalışmamızda HP'de Ki 67 ile kriptlerin alt zonunda boyanma saptandı.AP'de ise Ki 67 ile kriptin hem alt ve hem üst zonunda boyanma saptandı.Hemen hemen tüm olgularda p53 ile kriptlerin 1/2 alt zonunda boyanma oranı düşük gözlendi.AP'de P53 ile kriptlerin 1/2 üst zonunda boyanma oranı %50 oranında saptandı, HP ve SSA/P'de boyanma oranı düşük saptandı.Olgu serolojik nitelikleri ile birlikte polipin histopatolojisi ve Ki 67, p53ve moleküler genetik değerlendirmeleri paralel yapılacak çalışmalara gerek bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Colon adenocarcinoma usually develops over polyps. For this reason, the detection of polyps who are at risk of malignancy will allow the accurate diagnosis and treatment of malignancies that will develop in the future.Studies based on the the presence of dysplastic areas and dysmorphism in the polyp types that were considered to be non ?neoplastic showed that a different pathway may have a role in malignant transformation.The aim of this study is to evaluate the presence of Ki-67 proliferation zone of active areas and p53 mutation in colorectal polyps and to compare the results between the polyp types.Our study included 142 colon polyps. The cases were reclassified according to WHO 2010 classificaiton. The tissue sections were stained by immunohistochemistry for Ki-67 and P53In our study, Ki-67 staining was seen in the lower zone of the crypt with HP. Ki-67 staining was seen in both the lower and the upper zone of the crypt with AP.In almost all cases, low rate of the p53 staining was observed in the 1/2 lower zone of.crypts. The rate of P53 staining in the upper ½ zone of the cyrpts was 50% in AP cases. The staining ratio was low in HP and SSA/P.The evaluation of polyp histopathology and Ki 67, p53,and molecular genetic with serologic characteristics of patients are required. in parallel reviews