Köpeklerde ksilazin-ketamin anestezisinin renal ve portal vendeki kan akımı üzerine olan etkisinin doppler-ultrasonografi ile araştırılması
Studying the effects of xylazine-ketamine anesthesia on dogs? renal and portal vein blood stream with doppler ultrasonography
- Tez No: 308269
- Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM DEMİRKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Veteriner Hekimliği, Anesthesiology and Reanimation, Veterinary Medicine
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Cerrahi (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu çalışmanın amacı, köpeklerde ksilazin-ketamin anestezisinin vena porta, vena renalis ve arteria renalis'teki kan akım hızına olan etkisinin doppler-ultrason ile araştırılmasıdır.Çalışmada, klinik olarak sağlıklı, kastrasyon için Afyon Kocatepe Üniversitesi Veteriner Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezine getirilen değişik ırk ve yaştan 6 adet erkek köpek kullanıldı.Çalışma öncesi köpekler, anestezi ve doppler-ultrasonografi uygulaması için 12 saat aç bırakıldı. Anestezi öncesinde yapılan doppler uygulaması 0. dakika ölçümü yani ?kontrol ölçümü? olarak değerlendirildi. Daha sonra köpekler ksilazin-ketamin anestezisine alındı. Köpekler anesteziye girdikten sonra anestezinin 5., 30. ve 60. dakikalarında doppler uygulanarak alınan ölçümler kaydedildi. Ölçüm yapılan sürelerde ayrıca köpeklerin nabız, solunum, SO2 ve vücut ısısı değerleride alındı.Yapılan ölçümler sonucunda ksilazin-ketamin anestezisi, vena porta'daki kan akım hızının düşmesine, vena renalis'tekinin yükselmesine ve arteria renalis'tekinin ise kayda değmeyen bir düşmeye sebep olduğu tespit edildi.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to search the effects of xylazine-ketamine anesthesia on dogs? vena porta, vena renalis and arteria renalis blood stream speed with the Doppler-ultrasound.In this study from different pedigrees and ages 6 male dogs were used which were clinically healthy and brought to Afyon Kocatepe University Veterinary Health Application and Research Center for castration.Before the study dogs were not given any food for 12 hours in order to apply anesthesia and Doppler-ultrasound. The Doppler application made before the anesthesia is considered as 0th minute measurement, which is ?control measurement.? Then xylazine-ketamine anesthesia was applied to the dogs. After the dogs were in anesthesia the measurements, which were taken with Doppler in the 5th, 30th and 60th minutes of anesthesia, were recorded. At the times of measurements dogs? pulse, breathing, SO2 and body temperature values were also taken.After the measurements it is detected that xylazine-ketamine anesthesia caused a decline in portal vein?s blood stream, an increase in renal vein?s blood stream, and an insignificant decline in renal artery.