Kronik solunum sistemi problemleri olan keçi sürülerindeki Caprine arthritis encephalitis virus (CAEV) enfeksiyonunun rolünün araştırılması
Investigation of the role of Caprine arthritis encephalitis virus (CAEV) infection in herd of goat with chronic respiratory problems
- Tez No: 308270
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ABUZER ACAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
Caprine Arthritis Encephalitis virus (CAEV) Retroviridae familyasında yer alan bir Lentivirus olup enfeksiyon persistens ile kötü prognozla karakterizedir. Enfeksiyonun Türkiye'deki varlığı daha önce bildirilmiştir. Bu çalışmanın amacı Afyonkarahisar ili için ilk verileri elde etmek ve kronik sağlık problemleri görülen keçi sürülerindeki rolünün araştırılmasıdır.Bu amaçla, 13 işletmeden 422 yetişkin keçiye ait kan serum örnekleri toplandı. Serum örnekleri indrekt ELISA kullanılarak CAEV yönünden kontrol edildi. Test sonuçlarına göre klinik olarak normal olan 9 sürünün 4'ünde %1.2 ile 6.7 arasında değişen oranlarda CAEV spesifik antikor varlığı tespit edildi. Hafif-orta şiddette kronik solunum sistemi bozuklukları belirlenen 4 işletmede ise %2.2 ile 12 arasında pozitiflik saptandı. Toplamda 422 keçinin 18'i (%4.2) pozitif olarak bulundu. Klinik bozuklukların varlığı ile CAEV pozitiflik arasında istatistiksel olarak düşük seviyeli olduğu belirlendi. Örneklenen hayvanların Body Condition Score (BCS) değerleri kronik sağlık problemleri olan sürülerde hafifçe düşük iken diğer sürülerde normal bulundu.Bu çalışmada, Afyonkarahisar ilinde CAEV enfeksiyonu ile ilgili ilk veriler elde edildi. Ayrıca, kronik solunum bozukluklarının görüldüğü sürülerde enfeksiyonun %12'lere varan oranlardaki varlığı, CAEV enfeksiyonunun bu tür bozukluklarda tek başına veya diğer enfeksiyoz ajanlarla miks olarak rolünün olabileceğini göstermektedir. Düzenli sağlık kayıtları bulunmadığından bulaşma şekli ve zamanı hakkında değerlendirme yapmak mümkün olmamaktadır. Ancak, enfeksiyonun ilde nadir rastlanan bir enfeksiyon olmadığı ve ekonomik keçi yetiştiriciliğinin devamı için CAEV enfeksiyonunun kontrolüne yönelik önleyici tedbirlerin uygulanması bir gereklilik olarak ortaya çıkmaktadır.Klinik olarak hafif şiddette kronik akciğer bozukluklarının tespit edildiği 4 işletmenin tümünde %2.2 ile 12 arasında değişen oranlarda CAEV pozitiflik tespit edilmiştir. Toplam olarak 422 hayvanın 18'inde (%4.2) CAEV spesifik antikor varlığı tespit edilmiş, test sonuçları ile klinik bozukluk gösteren ve göstermeyen sürülerin verileri Ki-kare testi ile karşılaştırılmış ve düşük seviyede bir bağıntı olduğu belirlenmiştir. Örneklenen keçilerin Body Condition Score (BCS) indeks verileri elde edilmiş, klinik bozuklukların görüldüğü sürülerde hafifçe düşük olduğu ancak diğer sürülerde yaklaşık olarak normal değerlerde olduğu belirlenmiştir.Sonuç olarak, CAEV enfeksiyonunun Afyonkarahisar ilinde düşük oranlarda da olsa var olduğu, kronik solunum sistemi bozuklukları görülen sürülerde %12'ye varan değerlerde varlığı ve söz konusu olgularda rolü olabileceği ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
Caprine Arthritis Encephalitis virus (CAEV) is a Lentivirus in the Retroviridae family, the infection characterised with persistent infection with poor prognosis. Presence of the infection was reported in Turkey before. Aim of this study was to obtain first data in Afyonkarahisar province and to investigate the its role in the goat flocks have chronic health problems.For this purpose, blood serum samples were collected from 422 adult goats from 13 flocks. Sera samples were controlled for CAEV infection using indirect ELISA. Test results showed that out of 9 clinically normal flocks, CAEV specific antibodies were detected in 4 between 1.2% and 6.7. Slight-mild chronic respiratory system disorders detected in 4 enterprises, positivity was detected in all of them between 2.2% and 12.In total, out of 422 goats, 18 (4.2%) were found to be positive. Low level correlation was determined statistically between clinical disorders and CAEV positivity. Sampled animal?s Body Condition Score (BCS) were sligthly low in the flocks that have chronic health problems while normal in the other flocks.In this study, the first data for CAEV infection was obtained in Afyonkarahisar province. Beside, presence of the infection up to 12% roportions in chronic respiratory disorders detected flocks showed that CAEV could have role in these disorders as alone or mixed with other infectious agents. To evalutae the contamination style and timing into the flocks was not possible due to absence of regular health records. However, it is obvious that the infection is not rare in the province and to impement the precautions for control of the CAEV infection is a necessity in order to sustain economic goat breeding.