Ksilazin/ ketamin ve medetomidin/ ketamin anestezisi altında ovariohisterektomi uygulanan köpeklerde stres yanıtının karşılaştırılması
Comparison of stress response of dogs undergoing ovariohysterectomy anesthetized with xylazine/ ketamine or medetomidine/ ketamine
- Tez No: 115066
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. VEHBİ ALTUNÇUL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
öa t lif ıh f J. Ksilazin / ketamin ve medetomidin / ketamin anestezisi altında ovariohisterektomi uygulanan köpeklerde stres yanıtının karşılaştırılması Bu araştırmada ksilazin / ketamin ve medetomidin / ketamin anestezisi allında ovariohisterektomi uygulanan köpeklerde kortizol, insulin, glikoz düzeyleri ile hematokrit değer, alyuvar, akyuvar sayısı, hemoglobin miktarı ve akyuvar formülü değerleri belirlenerek her bir premedikantın stres yanıtı üzerine etkileri ve iki premedikantın karşılaştırılmasıyla stresi daha fâzla azaltan preanestezik ilacın tespiti amaçlandı. Çalışmada rastgele seçim yöntemiyle 15-25 kg arasında ağırlığa sahip, erişkin, 24 sağlıklı melez köpek kullanıldı İlk gruba, im yolla 2,2 mg/kg dozda ksilazin, ikinci gruba ise, im yolla 30 |ug/kg dozda medetomidin uygulandı. Premedikasyondan 15 dakika sonra her iki gruba im yolla 20 mg/kg dozda ketamin enjekte edildi ve hayvanlar ovariohisterektomize edildi. Kan örnekleri 0, 30, 45, 105. dakikada ve 24 saat sonra alındı. Her iki grupta 105. dakikada kortizol düzeylerinde önemli artış saptandı. İnsülin düzeylerinde anestezi süresince azalma oluştu, ksilazin grubunda 45. ve 105. dakikada, medetomidin grubunda ise sadece 105. dakikada glikoz seviyelerinde önemli artış saptandı. Her iki premedikantm da, hematokrit değer, hemoglobin miktarı, alyuvar ve akyuvar sayısı, nötrofil, lenfosit ve eozinofil yüzdesi üzerinde belirgin değişikliğe neden olmadığı ve benzer şekilde etkili olduğu gözlemlendi. Monosit yüzdeleri ise, I. grupta 45. dakikada önemli düşüş gösterdi ancak, II. grupta değişiklik olmadı. Kullanılan üd ilacın, birbirine belirgin bir üstünlük taşımadıkları saptandı. Her iki ilacın da 105. dakikaya kadar stres yanıtını baskıladığı ya da ertelediği ancak 24 saat sonra stresin sona erdiği ve ovariohisterektorninin oluşturduğu stresin önemli ancak kısa süreli olduğu kanısına varıldı. 54
Özet (Çeviri)
9. SUMMARY Comparison of Stress Response of Dogs Undergoing Ovariohysterectomy Anesthetized With Xylazine/Ketamine and Medetomidine/Ketamine In this study, it was aimed to determine the effects of xyiazine/ketamine and medetomodine/ketamine anesthesia on stress response by evaluation of Cortisol, insulin, glucose levels, PCV, RBC, WBC, hemoglobin value and differential leucocyte counts and which of the two preanesthetics is more the effective stressor. Twentyfour randomly selected, healthy, adult cross-breed dogs weighting 15-25 kg were used in the study. The dogs were divided into two groups. The dogs in the first group were preanesthetized with 2.2 mg/kg xylazine Lm. while 30 /kg. Lm. medetomidine was administered to the dogs in the second group. Ketamine HCL was given at a dose of 20 mg/kg im. 15 minutes after preanesthetics and ovariohysterectomy was performed. Blood samples were obtained immediately before preanesthetic administration (baseline) and at 30, 45, 105 minutes and 24 hours after administration of xylazine or medetomidme. In each group, Cortisol levels increased significantly at 105 minutes. Insulin levels decreased during anesthesia. Glucose levels increased significantly at 45 and 105 minutes in the xylazine group and at 105 minutes in the medetomidine group. Neither premedicant caused obvious changes on PCV, RBC, WBC, hemoglobin value and neutrophil, lymphocyte and eosinophil percentage and affected the parameters similarly. Monocyte percentage decreased significantly at 45 minutes in the first group but it was not changed in the second group. No superiority has been detected between xylazine and medetomidine. It was seen that both drugs supress or postpone stress response up to 105 minutes but that stress expires after 24 hours and it is considered that the stress induced* by ovariohysterectomy although significant, is of short duration. 55