Vücut içinde ekstraskeletal olarak kullanılabilen uzayan plak sisteminin geliştirilmesi
Development of lengthening plate system which can be used extra-skeletally in the body
- Tez No: 308279
- Danışmanlar: PROF. DR. TEVFİK AKSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyomühendislik, Biyoteknoloji, Ortopedi ve Travmatoloji, Bioengineering, Biotechnology, Orthopedics and Traumatology
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyomekanik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Ekstremitede, tümör rezeksiyonu sonrası ve kırık tedavisinin yetersizliği gibi doğuştan ve sonradan edinsel nedenlerle eşitsizlik görülebilmektedir. Boy eşitsizliklerini tedavi etmek amacıyla yapılan birçok ekstremite uzatma cihazı ve çalışması vardır. Bu methodların ve cihazların avantajları olduğu gibi dezavantajları da vardır. Bu çalışmada, boy eşitsizliklerinin giderilmesi amacı ile geliştirilmiş vücut içinde ekstraskeletal olarak kullanılan uzayabilen plak sisteminin kemik anatomisine uygun olacak şekilde tasarımının ve metal prototipinin üretimini yapmak ve optimizasyonunu sağlamak amaçlanmıştır.Bu amaçla; motor-kart-pil mekanizması ile günde 1mm distraksiyon sağlayacak şekilde çalışmasını sağlayan yeni bir uzayabilen plak sistemi tasarlanmış ve üretimi gerçekleştirilmiştir. Plak sisteminin plastik prototipi ve metal prototipinin imalatı laboratuarımız bünyesinde bulunan 3 boyutlu yazıcı, torna ve freze tezgâhlarda gerçekleştirilmiştir. Biyomekanik testler Shimadzu test cihazında testleri yapılmıştır.Sonuç olarak, geliştirdimiz sistem, hali hazırda kullanılan boy uzatma sistemlerinden, uygulama yöntemi bakımından farklılık göstermektedir. Ayrıca her yaştan hastaya uygulanabilir olması, uygulama kolaylığı ve uzatma sistemlerinde karşılaşılan kompliksyonları en aza indirebileceği düşünülmektedir. Sistemin uygulamadaki başarısı, yapılması planlanan in-vivo hayvan deneylerinde irdelenecek ve alınacak sonuçlara göre gerekli iyileştirmeler yapılarak klinik çalışmalar için hazır hale getirilecektir.
Özet (Çeviri)
In the extremity, leg length discrepancies may occured such a reason of after tumor resection and inadequate management of fractures, congenitally and subsequently acquired. To treat these discrepancies, there are many studies and devices about limp lengthening. These methods and devices have not only advantages but also have disadvantages. In this study, in order to eliminate the inequalities of extremity, a new lengthening plate system can used extra-skeletally is designed in accordance with the anatomy of the bone and produced on metal prototype to optimize the system.In this purpose, to ensure 1mm distraction per day by the mechanism motor-card-battery, a new lengthening plate system is designed and produced. Plastic prototype and metal prototype is produced in our laboratory with the equipment of 3D printer, lathe and miling machine.Consequently; developed plate lengthening system varies from the other lengthening systems which have already used. In additon, It?s thought that the plate system can be applied to patients of all ages, ease of application, minimize the encountered complications The success of the system in practice will be evaluated in animal study and according to the results, necessary improvments will be performed to be ready the system for using in clinical studies.