Ektopik gebelikte total oksidan seviye, total antioksidan seviye ve oksidatif stres indeksinin değerlendirilmesi: Prospektif kontrollü çalışma
Assessing the association between total oxidant levels, total antioxidant levels and oxidative stress index in ectopic pregnancy: A prospective controlled study
  1. Tez No: 308307
  2. Yazar: SEYHUN SUCU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. EBRU OZTÜRK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Ektopik gebelik fertilize olan oositlerin endometrial kavite dışına yerleşmesi durumudur. Modern tanısal methodlar ile ektopik gebelikler çok erken dönemde teşhis ve tedavi edilselerde, yinede günümüzde hayatı tehdit eden ilk trimester morbiditeleri içerisinde en sık görülenidir. Halen gelişmemiş ve gelişmekte olan ülkelerde maternal mortalitenin önemli nedenlerinden biri olmasına rağmen gelişmiş ülkelerde ektopik gebeliklerin tedavilerindeki önemli gelişmeler sayesinde ektopik gebelikten dolayı ölüm vakası pek görülmemektedir. Ektopik gebelik etyolojisinde şu an bilinen birçok etken bulunmaktadır.Bu çalışma ektopik gebelikte total oksidan ve total antioksidan seviyenin hastalığın gelişimindeki etkisini saptamak ve mümkünse ektopik gebelik oluşumunu engellemeye yönelik önlemler geliştirmek amacıyla planlandı.Çalışmada Mayıs 2011 ile Ekim 2011 tarihleri arasında Gaziantep Üniversitesi Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Bölümü' ne başvuran, 30 adet ektopik gebelik tanısı konmuş hasta ile herhangi bir medikal problemi olmayan ve ilk trimester gebeliği bulunan 30 adet gebe ve herhangi bir medikal problemi olmayan 30 adet sağlıklı kadın olmak üzere toplam 60 adet kontrol kullanılmıştır. Her üç grup total antioksidan seviye (TAS), total oksidan seviye (TOS) ve oksidatif stres indeksi (OSİ) açısından karşılaştırıldı.TOS, OSİ hasta grubunda kontrol gruplarına göre yüksek seviyelerde çıkmıştır. TAS ise hasta grubunda kontrol gruplarına göre düşük seviyelerde çıkmıştır.Sonuç olarak TAS azalması, TOS ve OSİ artışı ektopik gebeliğe neden olabilir fakat ileri çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Ectopic pregnancy is settle down the fertilized ovum outside of the uterin cavity. Ectopic pregnancies can be early diagnosis and treatment with modern diagnostic methods, nevertheless nowadays the most common cause of deaths in the first trimester. Currently, ectopic pregnancy is one of the main reasons the maternal mortality in underdeveloped and developing countries, but as a result of improved treatment modalities death cases decreased in developed countries. There are many factors currently known under etiopathogenesis of the ectopic pregnancy.This study aim investigate the relation between oxidan-antioxidan levels and the development of the disease and if possible investigate developing profilactic methods.This study was performed with 30 patients with ectopic pregnancy, 30 first trimester pregnants without any medical problems and 30 healthy woman without any medical problems who have admitted to the Obstetrics and Gynecology Department of Gaziantep University, Faculty of Medicine between May 2011 and October 2011. Each of three groups were compared in terms of total antioxidant levels (TAS), total oxidant levels (TOS) and oxidative stres index (OSİ) values.Patient group TOS and OSİ values found higher than the control groups. Patients group TAS values found lower than the control groups.We may conclude that the increase of TOS and OSİ and decrease of TAS could be the reason for the ectopic pregnancy. Further studies are needed to illuminate this relationship