İntrauterin gelişme geriliği olan gebelerde serbest dna düzeylerinin araştırılması: Prospektif, klinik çalışma
Evaluation of the maternal serum levels of fetal free dna in pregnant women with intrauterine growth restriction: A prospective study
  1. Tez No: 308308
  2. Yazar: TÜRKAN KAYA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. EBRU DİKENSOY
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Amaç: Bu çalışmadaki amacımız, intrauterin gelişme geriliği saptanan gebelerin maternal serumundaki fetal serbest DNA düzeylerini belirleyerek erken tanıdaki etkisini saptamaktır.Gereç ve yöntem: Çalışmada, intrauterin gelişim geriliği olan gebelerin maternal serum fetal serbest DNA düzeyleri ile, sağlıklı gebelerin serum fetal serbest DNA düzeyleri karşılaştırıldı. Çalışmada Eylül 2010 ile Ağustos 2011 tarihleri arasında Gaziantep Üniversitesi Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniğine başvuran 30 IUGR ile herhangi bir medikal problemi olmayan 30 sağlıklı son trimesterdeki gebe kullanıldı. 60 gebenin de yapılan ultrasonografik değerlendirilmelerinde bebek cinsiyetleri erkek olarak görülüp çalışmaya erkek fetusler dahil edildi. İstatistiksel analizler Mann Whitney-U test ve Student t test kullanılarak gerçekleştirildi. P değeri < 0.05 anlamlı olarak kabul edildi.Bulgular: Kontrol grubu ile karşılaştırıldığında IUGR`lı hasta grubunda fetal serbest DNA düzeyleri istatistiksel olarak anlamlı şekilde yüksek bulundu. Fetal serbest DNA için p:0.001. Sağlıklı grupta doppler akımları normal olarak bulundu. Hasta grubundan 19 vakada arteriyal sistem bozukluğu saptandı. Hasta grubu, doppler akımları bozulmuş ve akımları normal olarak iki subgruba ayrıldığında; fetal serbest DNA düzeyleri doppler akımları bozulmuş olan grupta istatistiksel olarak anlamlı olacak şekilde diğerinden yüksek bulundu.Sonuç: Hasta grubunda IUGR semptomları ortaya çıktığı sırada maternal serum fetal serbest DNA düzeyleri sağlıklı kontrol grubuna göre yüksek bulundu. Bu artışın plasental disfonksiyonuna bağlı olduğu düşünüldü. Bu maternal serum fetal serbest DNA' nın IUGR etyolojisindeki yeri ve IUGR' nin tespitinde potansiyel bir belirteç olarak kullanılabilirliğinin saptanması için daha geniş, prospektif çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Objectives: The aim of our study was to determine the effect of free fetal DNA levels in maternal serum in diagnosis of intrauterine growth restriction(IUGR).Material and Methods: In our study, free fetal DNA levels in maternal serum of pregnant women with IUGR and healthy pregnant women free fetal DNA levels in serum were compared. This study was performed with 30 pregnant women with IUGR and 30 third trimester pregnant having no medical problems who has admitted to the Obstetrics and Gynecology Clinic of Gaziantep University Medical Faculty between September 2010 and August 2011. Babies, who were detected as male gender with obstetric ultrasound of 60 pregnants, have been included in the content of the study. In statistical evaluation of data were performed Mann Whitney-U test and Student t test. P value < 0.05 was accepted as significant.Results: The free fetal DNA was found to be higher in the patients with IUGR compared to controls. Doppler parameters were normal in healty group. There were 19 patients in IUGR group that found systolic- diastolic ratio of UA were increased. The patient group, two subgroups were normally seperated from doppler currents and current distorted. This subgroups of free fetal DNA levels between the subgroups with impaired flow doppler to be found to be statistically significant.Conclusion: The patients with IUGR were determined to have higher free fetal DNA levels in maternal serum when clinical signs of disease are present. This result thought to be the responce of placental dysfunction. Prospective studies are needed to determine whether this potential marker can predict the development and etiology of IUGR.