Fen kavramlarıyla ilişkilendirilmiş doğrudan yansıtıcı yaklaşımın ilköğretim öğrencilerinin bilimin doğası hakkındaki görüşlerine ve akademik başarılarına etkisi
The influence of an explicit reflective approach on elementary students? views of nature of science and their academic achievements about the concept of light
- Tez No: 308332
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÜLTEKİN ÇAKMAKÇI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 206
Özet
Bu araştırmada fen konularıyla ilişkilendirilmiş doğrudan yansıtıcı yaklaşım stratejisi ile işlenen derslerin öğrencilerin bilimin doğası hakkındaki görüşlerine etkisi araştırılmıştır. Bu amaç doğrultusunda İlköğretim 7.Sınıf Fen ve Teknoloji Dersi ?Işık? ünitesi seçilerek araştırmacı tarafından etkinlikler hazırlanmıştır. Bu etkinlikler ünite kazanımları ve bilimin doğasının özellikleri dikkate alınarak hazırlanmıştır. Bu etkinlikler 2010-2011 öğretim yılında Kastamonu ilinde bir ilköğretim okulunda dört hafta boyunca uygulanmıştır. Deney grubundaki öğrencilere araştırmacı tarafından geliştirilen etkinlikler doğrudan yansıtıcı yaklaşım stratejisi ile işlenmiştir. Kontrol grubunda ise Fen ve Teknoloji Öğretim Programında önerilen şekilde sınıfın Fen ve Teknoloji öğretmeni tarafından dersler işlenmiştir. Araştırmaya deney ve kontrol gruplarında yer alan 42 öğrenci katılmıştır. Veriler Abd-El-Khalick (2002) tarafından geliştirilmiş Bilimsel Bilginin Epistemolojisi Anketi (POSE) ve Atik (2007) tarafından geliştirilen başarı testi ile toplanmıştır. Ayrıca 12 öğrenciyle (6-deney, 6-kontrol) yarı yapılandırılmış görüşmeler yapılmıştır. Elde edilen veriler araştırmacı ve başka bir araştırmacı tarafından analiz edilmiştir. İki puanlayıcı arasındaki Cohen's Kappa katsayısı (k=0.83) bulunmuştur.Sonuçlar, fen konularıyla ilişkilendirilmiş doğrudan yansıtıcı yaklaşım stratejisi ile işlenen derslerin öğretim programının önerdiği şekilde işlenen derslere göre öğrencilerin bilimin doğası hakkındaki görüşlerini geliştirmede daha etkili olduğunu göstermiştir. Aynı zamanda fen konularıyla ilişkilendirilmiş doğrudan yansıtıcı yaklaşım stratejisi ile işlenen derslerin öğrencilerin erişi düzeylerini de artırdığı görülmüştür. Elde edilen sonuçlar bu araştırma da kullanılan yöntem ile ilköğretim öğrencilerinin hem fen alanındaki akademik başarılarının artırılabileceğini hem de bilimin doğası hakkındaki görüşlerinin geliştirilebileceğini göstermektedir. Çalışmadan elde edilen sonuçlar doğrultusunda öğretmenlere, eğitim politikaları belirleyicilerine ve araştırmacılara öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study investigates the influence of an explicit reflective approach on elementary students? views of nature of science and their academic achievements about the concept of light. The sample included 42 grade 7 students with an control and experimental group. Activities were developed and integrated into the Turkish Science and Technology Curriculum so as to promote students' NOS views and their ideas the light concept. These activities were applied in a primary school in the province of Kastamonu for four weeks in the 2010-2011 academic year. Students in the experimental group participated in the activities developed by the researcher with an explicit reflective approach. Control group students received regular instruction recommended by the Science and Technology Curriculum. Data were collected by using the Perspectives on Scientific Epistemology (POSE) (Abd-El-Khalick, 2002) and the light concept achievement test (Atik, 2007). In addition, a subsample of students (six from the experimental group and six from the control group) were interviewed for gathering more detailed information.The findings showed that instruction with an explicit reflective approach was more effective in developing students? views on the nature of science compared to standard instruction. Moreover, instruction with an explicit reflective approach improved students? understanding about the light concept. These findings show that the use of an explicit reflective approach in classes has potential to increase students? academic achievement in the field of science, and can improve their views on the nature of science.