Geçirgen yaşam ideali üzerine kurgulanmış mekanlar
The spaces based on a conductive life's ideal
- Tez No: 561300
- Danışmanlar: DOÇ. OSMAN ARAYICI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Mimarlık, İç Mimari ve Dekorasyon, Philosophy, Architecture, Interior Design and Decoration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İç Mimarlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bir benzetme yoluyla konuya yaklaşılmak istenirse; tıpkı bir bireye, bilmek, fayda sağlamak, istenilene dönüştürmek gibi bir takım dış dürtülerle yüklenen, varoluşsal -yalnızca var olma durumunun getirisi- rollerinden bahsedilebileceği gibi, aynı geçerli dürtülerle mekana yüklenen varoluşsal rollerden de bahsetmek mümkün. Mekana yüklenen bu rollerin yanı sıra, türlü etken ve edilgen tasarlama eylemlerinden geçen, sonuç itibariyle varlığını ilan ederek imgesel ve fiziksel çevre parçacığı olan bir mekanın da iletmekte olduğu bağımsız bir ifadesinin varlığı kabul edilebilir. Bu ifadenin alımında ve tanımlanmasında birey algısının çeşitleyici rolü etkin olmakla beraber, buradaki asıl kapsam, mekanın varoluşsal rolündeki geçirgenlik unsurudur. Tasarlama eylemleri ve bu eylem süreçlerinin nihai ürünü olan yapıtlardan, konu itibariyle asıl üzerinde durulan mekan; kavram belirteçlerinin ışığında aktarılmak istenen esas olgu ise mekanın yapıt-yaşantısallık iletkenliğidir. Yapıtın, yaşantısallık aktarışındaki elverişliliği üzerine dikkat çekilmektedir. Bu yapıt, söz konusu mekan olduğunda, var oluşu, var edeni, kullanıcısı, izleyicisi veya bunların tümü arasındaki 'iletişim- deneyimleme- deneyim' süreçleri döngüsüyle varlığını sürdürür. Deneyim ve iletişim ise, aktarım sağlamanın, ilişkilendirmenin ve ilişki yaymanın doğal bir sonucudur. Dolayısıyla, mekan kavramıyla paralel, konuya ilişkin destek bulmak üzere mekansal iletişim ve mekansal deneyim kavramlarına giriş yapılmıştır. Çalışmada bahsi geçen yaşantısallık aktarımı olgusu, 'geçirgenlik' kavramı ile ilişkilendirilmiş ve mekanın sağlayıcı rollerinden biri olarak ele alınmıştır. Sonuç ve sentez kapsamında ise, içerikte üzerine ışık tutulan tüm konuların birbirleriyle olan gerilimleri irdelenerek, spesifik yönlendirisi bulunan bir tanıma ulaşmak yerine; mekanın varoluşsal rollerinden, üzeri diğerlerine kıyasla biraz daha kapalı olan bir diğerine, 'geçirgenlik' rolüne doğru bir görüş açısı sağlamak esas alınmıştır.
Özet (Çeviri)
To approach the subject through an analogy; it is possible to mention existential roles imposed on space with the same valid impulses, just as the existential - only the return of existence - roles assigned to an individual by a number of external impulses such as knowing, benefiting, transforming into what is expected. In addition to these roles, it can be acknowledged that a space which declares its existence as a fragment of an imaginary and physical environment after going through various active and passive design activities has an independent statement conveyed now. While the individual perception has an effective role in the diversity in the acquisition and identification of this statement, the main scope here is the conductivity factor in the existential role of the space. The mainly emphasized subject is the space, one of the works that are the final products of design actions and these action processes, and the main phenomenon intended to be conveyed is the work-life conductivity of the space, in the light of the concept markers. Attention is drawn to the suitability of the work in conveying experientiality. When the space is in question, this work continues to exist within itself, its creator, user, viewer or the cycle of 'communication-experiment-experience' process among these. Experience and communication are natural consequences of transmission, association, and dissemination. Therefore, parallel to the concept of space, spatial communication and spatial experience concepts are introduced to support the subject. The phenomenon of conveying the aforementioned experience is associated with the concept of 'conductivity' and considered as one of the functional roles of the space. In the scope of conclusion and synthesis, the interaction of all the matters that are shed light on in the context are examined, and instead of pointing out a recognition with a specific orientation, it is intended to provide a point of view through the existential role of space towards the relatively more implicit 'conductivity' role.