İlköğretim II. kademe matematik dersi öğretim programında yer alan ara disiplinlere yönelik öğretmen görüşleri
The opinions of sixth, seventh and eighth class maths teachers about cross curriculum disciplines
  1. Tez No: 308339
  2. Yazar: ŞULE AKYOL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ESED YAĞCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 166
Özet
Bu çalışma 6, 7, 8. sınıf matematik programında yer alan ara disiplinlere yönelik öğretmen görüşlerini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Araştırmanın çalışma gurubunu, 2010-2011 öğretim yılında Burdur ili merkez ve ilçelerindeki Milli Eğitim Bakanlığına bağlı ilköğretim okullarında görev yapan 91 matematik öğretmeni oluşturmuştur. Araştırmanın verileri araştırmacı tarafından geliştirilen ve uzman görüşleriyle son halini alan anket ve yarı yapılandırılmış görüşme formuyla elde edilmiştir. OYP başarı ortalamalarına göre sıralanmış okullardan üst, orta ve alt gurup oluşturulup, her guruptan 4'er öğretmenle yüz yüze görüşme yapılmış, elde edilen veriler de betimsel analize tabi tutulmuştur. Anketten elde edilen verilerin analizinde ise frekans (f), yüzde (%), aritmetik ortalama (¯X), standart sapma hesaplamaları (ss) ve Mann Whitney U-Testi ile Kruskal Wallis H- Testi yapılmıştır. Elde edilen bulgular alt problemlerle uyumlu bir biçimde tablolaştırılarak sunulmuş ve yorumlanmıştır.Araştırmadan şu sonuçlar elde edilmiştir:Öğretmenlerin ara disiplinler konusunda çok az ve sınırlı bilgiye sahip olduğu sonucuna ulaşılmıştır.Öğretmenlerin genel olarak ara disiplin kazanımlarından habersiz oldukları fark edilmiştir.Öğretmenler genel olarak ara disiplin kazanımlarının kazandırılabilir nitelikte olduğunu söylemiştir.Öğretmenlerin çoğu ara disiplinlerin önemli ve gerekli olduğunu düşünmektedir.Öğretmenler ara disiplin kazanımlarını kazandırma kaygısı taşımamaktadır. Bazı zamanlar ara disiplin kazanımları bilinçsizce ve farkında olmadan işe koşulmaktadır.Kadın öğretmenler erkek öğretmenlere göre ara disiplinler konusunda daha fazla bilgiye ihtiyaç duymaktadır. Erkek öğretmenler kadın öğretmenlere göre ara disiplinlerin amacına ulaşması konusunda programda önemli değişikliklerin yapılmasını daha fazla savunmaktadır.Bütün kıdem türündeki öğretmenler ara disiplinlerin amacına ulaşması adına programda gerekli değişikliklerin yapılmasından yanadır.Ara disiplinlerin işlevine yönelik genel olarak eğitim fakültesi ilköğretim matematik öğretmenliği mezunlarının daha bilgili olduğu fark edilmiştir.Genel olarak ara disiplinler konusunda hizmet içi eğitim alan öğretmenlerin almayanlara göre daha bilgili oldukları görülmüştür.ANAHTAR SÖZCÜKLER: Ara Disiplinler, Ara Disiplin Kazanımları, 6-7-8. Sınıf Matematik Dersi Öğretim Programı
Özet (Çeviri)
This study was conducted to take teachers opions about cross curriculum approach which taken part in 6, 7, 8. class maths curriculum. The group of this study is formed by 91 maths teachers who work in the elementary schools which connected to Ministry Of National Education is placed Burdur center and districts of Burdur.The data was gathered from survey forms and semi-structured interview forms which ara both developed by the researcher and taken last form by the expert?s opinions.The schools which were arranged according to OYP accomplishment percentage of the students, divided in three groups called upper, middle and lower. And the four each teachers from the each of the groups were interviewed by face to face and the data gathered was analyzed with descriptive method. In the analysis of data gathered from survey form were used frequency, percentage, mean, standard deviation calculations and Mann Whitney U-Test, Kruskal Wallis H- Test. The data gathered was represented in tables and interpreted.These results were attained from the study:1.It was found that the teachers have too low and limited knowledge about cross curriculum disciplines.2.It was noticed that generally teachers have no idea about the attainments of cross curriculum disciplines.3.Generally teachers said that the attainments of cross curriculum disciplines are attainable qualification.4.Teachers thought that cross curriculum disciplines are important and necessary.5.Teachers don?t worry about gaining the cross curriculum disciplines. Sometimes the attainments of cross curriculum disciplines are using by teachers insensibly and unwittingly.6.Female teachers need more informatin than male teachers about the cross curriculum disciplines. Male teachers defend opinion more than female teachers about making significant changes in curriculum for attaining the cross curriculum disciplines? aims.7.The teachers in all kinds of seniority are of the same mind about making significant changes in curriculum for attaining the cross curriculum disciplines? aims.8.Generally the teachers who graduated from the deparment of Elementary Mathematics Education in faculty of education are more knowledgeable than the others about the cross curriculum disciplines.9.Generally the teachers who attended in-service training about the cross curriculum disciplines are more informed than the others.KEY WORDS: Cross- Curriculur Competencies, Attainments Of Cross Curriculum, The Mathematics Programme of 6, 7, 8. Classes.