Türkiye'de firma davranışları teorisi açısından stratejik planlamaya dayalı bütçeleme sistemi
Budgeting system based on strategic planning in terms of the behavioral theory of the firm in Turkey
  1. Tez No: 308344
  2. Yazar: İSMAİL KÜÇÜKBIÇAKCI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. UMUR TOSUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maliye, Finance
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
Türk kamu mali yönetiminde Performans Esaslı Bütçeleme sistemine geçişin düşünülmesinin en önemli nedenlerinin başında, kamu kaynaklarının daha etkin ve verimli bir şekilde kullanılmasının sağlanması gelmektedir. Türk kamu mali yönetiminde PEB sisteminin uygulanmasına yönelik en önemli gelişme 5018 sayılı Kamu Mali Yönetimi ve Kontrol Kanunu'dur. Temel unsurları stratejik planlama, performans ölçümü ve performans raporu olan Performans Esaslı Bütçeleme Sistemi, 2003 yılında yürürlüğe konulan 5018 sayılı Kamu Mali Yönetimi ve Kontrol Kanunu ile Türkiye'de yasal dayanağına kavuşmuştur. Bu kanun ile Performans Esaslı Bütçeleme sistemine geçişin yasal zemini hazırlanmış, uygulanması öngörülen Performans Esaslı Bütçeleme sisteminin çerçevesi çizilmiş ve uygulama araçları belirlenmiştir.Bu tez çalışmamızda temel amaç, özel sektör tekniklerini kullanan Performans Esaslı Bütçeme Sisteminin Türkiye Kamu Mali yönetiminde uygulanabilirliğini Davranışsal firma modeli çerçevesinde incelemektir.
Özet (Çeviri)
The most important reason of the emergence of the Performance-Based Budgeting in the Turkish public financial management is ensuring effective and efficient utilization of public resources. The most important development in Turkish public financial management as it pertains to the implementation of PBB is the enactment of Public Financial Management and Control Law (No: 5018). Performance Based Budgeting, a system key components of which are; strategic planning, performance measurement and performance reports, acquired its legal basis in Turkey with the enactment of Public Financial Management and Control Law in 2003. This law included the legal basis for the transition to PBB, the framework for the planned system and the tools for its implementation.The main purpose of our thesis is to analyse the applicability of the performance based budgeting system which uses the private sector tehniques on Turkish Public Financial Management within the framework of“ The Behavioral Model of The Firm”.