Bireycilik/kolektivizm kültür boyutu ve liderlik ilişkisi: Gıda sektöründe bir örnek olay incelemesi
The relationship of individualism/collectivism dimension and leadership: A case study analysis in food sector
  1. Tez No: 308345
  2. Yazar: UMUT AYYILDIZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEMRA GÜNEY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 168
Özet
Bu tez çalışmasının genel amacı bireycilik-kolektivizm kültür boyutu ile liderlik tarzlarını tanıtmak ve bu iki değişken arasındaki ilişkiye yönelik uygulamalı bir araştırma yapmaktır.Çalışma iki bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, liderlik teorilerin gelişimi ışığında dönüşümsel liderlik, kültür boyutları çerçevesinde bireycilik-kolektivizm boyutu ve son olarak bireycilik-kolektivizm kültür boyutu ile dönüşümsel liderlik arasındaki ilişki hakkında yapılan literatür taramasına yer verilmiştir.İkinci bölümde ise bu iki değişken arasındaki ilişkiye yönelik olarak yapılan alan uygulaması ve uygulama sonuçlarına göre yapılan değerlendirmeler bulunmaktadır. Ölçme aracı olarak, liderlik değişkeni için Bass (1985) tarafından geliştirilen Çok Faktörlü Liderlik Ölçeğinin ((Multifactor Leadership Questionnaire-MLQ) bir versiyonu ve bireycilik/kolektivizm kültür boyutu ile ilgi olarak da Singelis, Triandis ve çalışma arkadaşları tarafından (1995) geliştirilen INDCOL ölçeğinin Li ve Aksoy (2007) tarafından uyarlanan bir versiyonu kullanılmıştır. Araştırma 302 kişilik katılımcı ile yapılmıştır. Ankete katılanların tümü gıda sektöründeki bir firmanın çalışanlarıdır.Bu çalışmanın sonucunda, önderliğini Jung'un (1995, 1999) çektiği yazarların, ?kolektivist? özelliğin ?dönüşümsel liderlik? ile pozitif ilişki içersinde olduğu yönündeki araştırma sonuçlarını destekler nitelikte bulgular elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study is to introduce individualism-collectivism dimension and leadership styles, and make a practical investigation about the relationship of these two variables.This study consists of two parts. In the first part, there is literature information about transformational leadership style dependent upon the development of leadership theories, literature information about individualism-collectivism dimension dependent upon culture dimensions and literature information about the relationship between individualism-collectivism dimension and transformational leadership style.In the second part, there is a case study analysis about the relationship between two variables mentioned above and evaluaiton about the results. In the case study, a version of MLQ (Multifactor Leadership Questionnaire) survey which was developed by Bass (1980) has been used for the leadership variable and a Li-Aksoy (1985) version of INDCOL survey which was developed by Singelis, Triandis and others (1995) has been used for the individualism-collectivism dimension as meausuring tools. 302 participants which were all from the same firm in food sector joined for the study.As a conclusion, the results supporting especially Jung?s (1995,199) belief that collectivism characteristic is in positive relationship with transformational leadership have been attained.