Geç Kıbrıs Çağı mimari gelişimi ve yapı sistemleri
The building systems and development of architecture of the Late Cypriote Bronze Age
- Tez No: 308349
 - Danışmanlar: PROF. DR. SEVİNÇ GÜNEL
 - Tez Türü: Doktora
 - Konular: Arkeoloji, Archeology
 - Yıl: 2011
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 892
Özet
Kıbrıs'ta Geç Kıbrıs Çağı yerleşim birimlerinin, kazı sonuçlarının el verdiği ölçüde tam yapı planı veren mimari unsurlarının işlevsel değerlendirmesi tezin ana konusunu oluşturmaktadır. Bu çalışma yapılırken yapıların işlevlerinin saptanması için mimari unsurlar, tek tek temelden yapıların üst çatı sistemlerine kadar incelenmiştir.Tez çalışmasının hedefi, arkeoloji biliminin amacı doğrultusunda, Kıbrıs'ın Geç Kıbrıs Çağı yerleşim yerlerini ayrıntılı şekilde ele alarak mimari özelliklerinin ve mimari yapıların, malzeme ile teknik özelliklerini, ayrıca mekânsal işlevlerini de ayrıştırarak geçirmiş olduğu sürece ışık tutmak olmuştur. Ayrıca yapılar işlevlerine göre ayrı gruplar içinde incelenmiş ve bazı kavramsal unsurlara açıklamalar getirilmiştir. Öte yandan Kaleburnu Kral Tepesi mimarisi ilk kez bu çalışma içinde bilim dünyasına tanıtılmıştır.Bilimsel sorgulama içinde ana konuyla birlikte Akdeniz havzasındaki farklı kültürler bölgelerine ait veriler ile Kıbrıs Geç Tunç Çağı eşzamanlı olarak karşılaştırmalı biçimde incelenmiştir. Bu veriler örneklerle ele alınmıştır. Ortak yönleri ve etkileşimleri çalışma kapsamında ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
The main focus of the thesis is the functional assessment of architectural elements of Late Bronze Age residential units. Preferably complete building plans were analyzed, or at least buildings that were extensively excavated. During the process of this study, in order to determine the function of the structures, architectural elements were defined and examined one by one from the foundations to the roof constructions.The aim of this study is to shed light on the Late Cypriote Bronze Age settlements in detail by addressing its architectural features and architectural structures, building materials and technical features, as well as functions of spatial composition. In addition to this, structures were examined in separate groups according to their functions and some conceptual elements could be identified. Included in this study is the first scientific presentation of the architecture at Kaleburnu Kral Tepesi.A wide range of comparisons from the Eastern Mediterranean serves to verify the results achieved for the Cypriot Late Bronze Age and to contrast it with different cultural regions.