Espas ve biçim
  1. Tez No: 30835
  2. Yazar: ÖZLEM ÜNER
  3. Danışmanlar: PROF. ADNAN ÇOKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 39
Özet
ÖZET I. BİÇİM Biçim elemanları: Nokta, çizgi Biçimi iki kategoride inceliyoruz. 1. Çizgi olarak biçim 2. Ton olarak biçim Klasik-Barok üzerinde biçimsel karşılaştırma Klasik sanatta yapıtlar matematiksel kurallara bağlanmıştır, bilimsellik vardır. Barok'da ise temelinde bağımsızlık vardır, kural karşıtlığından söz edilebilir. II. ESPAS Espas Fransızca kökenli olup bizde, derinlik, boşluk, mekan, uzay vb. anlamlara gelmektedir. Matematikte ve müzikte espas kavramlan Felsefi alanda espas John Locke Wilhem Leibriz S. Clark NewtonKant Einstein Labocevsky Riemann Eukleides III. RESİM SANATINDA ESPAS Klasik Espastan önce Klasik Espas Çağdaş Espas Klasik Espastan Önce Tarih öncesi içgüdüsellik. İlkçağ medeniyetleriyle birlikte biçim sınırlaması başlıyor. Mısır ve Yunan'da farklı espas sözkonusu. Mısır'da planlar Yunan'da volüm görülmektedir. Oblik sistem: Yunan'da pompe'ı.fresklerinde görülen birçok ufuk hattı ile elde edilmiş derinliktir. Bunun örnekleri Bizans'ta da görülmektedir. Klasik Espas Perspektiv: Çizgisel perspektiv, Havasal perspektiv, Renk perspektivi Ton: Rengin açıklık-koyuluk derecesidir. Tonun derecelendirilmesi ile valör elde edilir. 16 yy. Batı Resim sanatı gölgesel üsluba doğru bir gelişim göstermiştir. Çağdaş Espas 18 yy.'a kadar resim sanatında izlediğimiz klasik espas bu yy.'dan itibaren çeşitli aşamalarla biçim değiştirmiştir. Empresyonizm ile başlayan bu değişim Kübizm'de uç noktasına ulaşmış ve tuvalindışına taşan bir espas oluşturmuşlardır. 1920'lerde Rus konstruktivizmi Tatlin, Lissitsky gibi önemli öncüleriyle espas kavramına yeni bakış açıları getirmişlerdir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY I. FORM Blalm: We inspect the form in two categories 1. Form as line 2. Form as tone Formal comparison about Classical-Baroque Works are bounded to mathematical rules in classical arts, scientific character is present. And baroque is founded on independence, it may be spoken about rule contrast. II. SPACE Space - is of French origin and has the meaning of deepness, emptyness, space, etc. with us. Space in mathematics and music Space in the field of philosophy John Locke Wilhelm Leibniz S. Clark Newton Kant ~3-Einstein Labocevsky Fiemann Eukleides III. SPACE IN PAINTING ARTS Prior to Classical Space Classical Space Contemporary Space Prior to Classical Space Instinct before history. Together with antiquity civilizations form limitations began. Different space in Egypt and Greece. Plans are seen in Egypt and volume in Greece. The oblic system is deepness obtained many horizontal lines seen in the pompei treses in Greek. Examples of this are also seen in Byzantium. Classical Space Perspective: Linear, air wise, colour perspective Tone: Valsur is obtained by evaluating the tone. The Western painting arts of 16th century showed shadowy manner, a right development. Contemporary Space Classical space which we observed in the painting art until the 18th century has changed form in various phases from this century on. This change, which began with the impressionism, has reached its top point in cubism and an space was formed, which exceed the bourds of the carvas. The russian constructionism with its important forerunners like Fatlin, Lissitsky brought new point of views to the term of space.