Biçimsel ve kavramsal bağlamda 1950 sonrası soyut resimde espas
Space in abstract painting after 1950 in formal and conceptual context
  1. Tez No: 702296
  2. Yazar: ASLIHAN MUMCU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA CEVAT ATALAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Biçimsel ve Kavramsal Bağlamda 1950 Sonrası Soyut Resimde Espas isimli çalışma, soyut resim sanatında diğer resimlerden farklılaşan espas kavramını inceler ve çözümleme arayışına girer. Çalışmanın amacı, soyut resimdeki espası analiz etmektir. Soyut resimde espas çözümlenirken, seçilen sanatçıların 1950 sonrasındaki yapıtları analiz edilerek yüzey espası, çağdaş espas ve kavramsal espas olarak incelenmiştir. Espas; boşluk, mekan veya uzay anlamlarına gelmektedir ve görsel sanatlarda kullanılan biçimlendirme ögelerinden biridir. Bu çalışmada biçimlendirme öğesi olarak espas kullanımının yapıtlar için önemi, kavramsal bir amaç ile ilişkilendirilmiştir. Araştırmada resimde espas çeşitleri açıklanarak soyut resimde seçilen sanatçıların üretimleri; uzam, boşluk, mekan öğeleri değerlendirilerek incelenmiştir. Espas çeşitleri sıralanırken, klasik espastan kavramsal boyuta geçiş araştırılmıştır. Çalışmada espasın geçirdiği değişim, farklı yüzey denemeleri incelenerek çözümlenmiştir. Eserlerin değerlendirilmesi ve çözümlenmesi yalnızca resim yüzeyindeki plastik öğeler üzerinden değil, sanatçıların yaratım amaçları, genel yapısı, sergileme, boyutlar ve eserlerin oluşturulma çeşitleri değerlendirilerek açıklanmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The work titled Space in Abstract Painting After 1950 in Formal and Conceptual Context examines the concept of space, which differs from other paintings in abstract painting, and searches for an analysis. The aim of the research is to analyze the space in abstract painting. While analyzing space in abstract painting, the works of selected artists after 1950 were examined as surface space, contemporary space, and conceptual space. Espace it means is one of the figuration elements used in visual arts. In this research, the importance of the use of space as a figuration element for the works is associated with a conceptual purpose. In the research, by explaining the types of espace in painting, the productions of selected artists in abstract painting, the concept of espace; space, emptiness, spatial elements were evaluated. While listing the types of spaces, the transition from the classical space to the conceptual dimension was investigated. In the research, the change in the space was analyzed by examining different surface trials. The evaluation and analysis of the works have been tried to be explained not only through the plastic elements on the painting surface, but also by evaluating the artists' creation purposes, general structure, exhibition, dimensions, and the types of creation of the works.