Bilgilendirme tasarımında ilkeler, öğeler ve uygulama sorunları -bilgilendirme tasarımı uygulaması-
Principles, elements and practice problems of information design -information design project-
- Tez No: 308377
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. ZÜLFİKAR SAYIN
- Tez Türü: Sanatta Yeterlik
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Grafik Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 289
Özet
Son yüzyıldaki bilimsel ve teknolojik gelişmelerin sonuçları hayatı kolaylaştırmakla birlikte, daha çok bilgiyle karşılaşılmasına da neden olabilmektedir. Günümüzde iletişim alanlarındaki görsel verilerin fazlalaşması ve giderek karmaşık hale gelmesiyle, bilginin tasarımı çok daha önem taşımakta ve bu durum `bilgilendirme tasarımı'nın kendine özgü bir disiplin olarak görsel iletişim tasarımı içindeki değerini artırmaktadır. İletişim tasarımı, bilgi mimarlığı, tipografi, dilbilim, psikoloji, ergonomi, programlama, teknoloji gibi pek çok alanla etkileşimi bulunan ve disiplinlerarası bir alan olan bilgilendirme tasarımı, bu tez çalışmasında görsel iletişim tasarımı yönünden incelenmektedir.Çalışmanın birinci bölümünde `bilgilendirme tasarımı' ve `bilgilendirme tasarımcısı' kavramı ele alınmakta, çağımız için bu kavramların önemi ve alanın tarihçesi anlatılmaktadır. İkinci bölümde bilgilendirme tasarımının uygulama alanları ve ortamları örneklerle incelenmekte; üçüncü bölümde, bilgilendirme tasarımında öğeler ve ilkeler, alanın doğasından gelen farklılıklar göz önünde bulundurularak örneklerle açıklanmaya çalışılmaktadır.Bilgiyi dizgeli (sistemli) bir biçimde sunmanın amaçlandığı bilgilendirme tasarımında gerçekleştirme süreci de özenle planlanmalıdır. Bu gereklilik doğrultusunda, dördüncü bölümde bilgilendirme tasarımı uygulamalarında başlıca aşamalar anlatılmaktadır. Beşinci bölümde, bilgilendirme tasarımı örnekleri, grafik tasarım, uygulama ve işlevsellik açısından ele alınmakta; görsel göstergelerin çözümlemesinde yararlanılan yöntemlerden olan ?semantik, sentaktik ve pragmatik? yaklaşımlarla irdelenmektedir.Altıncı ve son bölümde, tez çalışmasındaki bilgiler ışığında gerçekleştirilen bilgilendirme tasarımı uygulamaları yer almaktadır. Anadolu Medeniyetleri Müzesi için önerilen bilgilendirme tasarımı uygulamaları, yönlendirme ve işaretleme dizgesi, piktogram dizgesi, bilgilendirme tabelaları, belge tasarımı ve tarih çizeneğinden oluşmaktadır.Kavram olarak isimlendirilmese de bilgilendirme amaçlı görsel çalışmalarla aslında çok uzun süredir yaşamımızın bir parçası olan `bilgilendirme tasarımı', halen üzerine kuramsal araştırmalar yapılan ve farklı alanlardan gelen insanlar tarafından çeşitli tanımlamalar önerilen bir alandır. Ayrı bir disiplin olarak olgunlaşma süreci devam eden bilgilendirme tasarımının, görsel iletişim tasarımı açısından ele alındığı bu tez çalışması, akademik bir kaynak olması ve alanla ilgili uygulama çalışmaları yapan tasarımcılar için bilgilendirici ve yol gösterici olması amacıyla hazırlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The outcomes of scientific and technological developments on the one hand makes life easier, on the other hand leads to more encounters with information. Today the with the increase in the amount of visual data and with the data becoming more complex the design of the information carries more weight and this situation enhances the value of information design as a specific discipline within visual communication design. Information design which has interactions with many fields such as communication design, information architecture, typography, linguistics, psychology, ergonomics, programming, technology and which is an interdisciplinary field is examined in this thesis study from its visual communication design aspect.In the first part of the thesis study the concepts of `information design? and `information designer? are handled, and the importance of these concepts and the history of the field are explained. In the second part the fields and contexts of practice of information design are examined with examples; in the third part the elements and principles in information design are attempted to be explained with examples by taking into consideration the particularities arising from the nature of the field.In information design that aims to present information in a systematic way, the realization process as well needs to be planned meticulously. In accordance with this necessity, in the fourth part major steps in information design practices are described. In the fifth part, examples of information design are handled in terms of graphic design, practice and functionality and studied with ?semantic, syntactic and pragmatic? approaches which are among the methods that are utilized in analyzing visual signs.In the sixth and the last part, there are information design practices that are carried out in the light of the information in this thesis study. Information design practices which are suggested for Anatolian Civilizations Museum are composed of guidance and marking system, pictogram system, informative signboards, document design and history diagrams.`Information design?, which has been a part of our lives for a long time even though it is not labelled as a concept, is a field that is still researched theoretically and for which various definitions are suggested by people from different disciplines. This thesis study that examines information design, which is a field that continues its maturation, from the perspective of visual communication design, has been prepared to be an academic resource and to be informative and guiding for the designers who make application works on the field.