Türkiye'de tüketici kredi riski ölçülmesine yönelik bir uygulama
An application for the consumer credit risk measurement in Turkey
  1. Tez No: 308427
  2. Yazar: ÖZGE KÜÇÜKTALASLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET BAHA KARAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Günümüzde, Dünya ve Ülkemiz finansal piyasalarında önemli yere sahip olan ve kredi pazarındaki payı günden güne artan tüketici kredileri için, kredi kavramının doğasından kaynaklanan, borçlunun kredisini ödemeyi ihmal etmesi ihtimali sebebiyle ortaya çıkan tüketici kredi riskleri söz konusudur. Tüketici kredi riskini etkileyen ve hanehalkının sosyoekonomik ve demogafik özelliklerini de içeren faktörler mevcuttur. Finans literatüründe son yıllarda daha yaygın olmak üzere tüketici kredi riski ölçümü ile hanehalkının demografik ve sosyoekonomik özelliklerinin hanehalkının borcunu ihmali üzerinde etkili olduğu çeşitli çalışmalarla tespit edilmiştir.Bu tezde, Türkiye'de hanehalkının tüketici kredi riski ölçümüne yönelik olarak ampirik bir çalışma gerçekleştirilmiştir. Çalışmanın amacı, Türkiye'de hanehalkının borç ödeyebilirliği üzerinde etkili olan hanehalkı özelliklerini tespit etmektir. Bu amaçla, Türkiye İstatistik Kurumu'nun Gelir ve Yaşam Koşulları Anketi'nden elde edilen 2006-2007 yıllarına ait 5120 hanehalkının veri seti kullanılmış ve veriler lojistik regresyon analizi ile yorumlanmıştır.Yapılan analizler sonucunda, Türkiye'de hanehalkının borç ödeyebilirliği üzerinde hanehalkının sosyoekonomik ve demografik özelliklerinden hanehalkı liderinin yaşı, eğitim seviyesi, cinsiyeti ve hanehalkının ikamet ettiği bölge ile gelir düzeyinin etkin olduğu tespit edilmiş ve söz konusu etkiler yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In our age, for the consumer credit risks which have an important place within the financial markets of the world and of our country and of which share in the credit market increases day by day, consumer credit risk emerging due to the possibility of the borrower to default on paying his/her debt stemming from the nature of the concept of credit is a matter of question. There are factors that influence the consumer credit risk and involve the socioeconomic and demographical characteristics of the households as well. In the finance literature, impact of the socioeconomic and demographical characteristics on the debt default of the households has been recognized much more extensively in the recent years through consumer credit risk measurement by various studies.In this thesis, an empirical study has been conducted towards the measurement of the consumer credit risk of the households in Turkey. The purpose of the study is to understand the household characteristics influential for the ability of the households to pay their debts. With this purpose, the data set obtained through the `Survey of Income and Living Standards? of the Turkish Statistical Institute and consisting of 5120 households for the years 2006 and 2007 was used and the data have been interpreted with logistic regression analysis.As a result of the analyses, it has been found out that, from among the socioeconomic and demographical characteristics of the households, the age, level of education, and gender of the head of the household, the region in which the household resides, and the level of income are effective for the ability of the households in Turkey to pay their debts and hence, these mentioned effects have been interpreted.