Türkiye'de kredi temerrüt swaplarının belirleyicileri üzerine bir araştırma
A study on the determinants of credit default swaps in Türkiye
- Tez No: 963255
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ARZU ÖZMERDİVANLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, Banking
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bankacılık ve Finans Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bankacılık ve Finans Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Kredi temerrüt swapları, kredi riskinin ölçülmesinde ülkelerin sıklıkla kullandığı kredi türevleri arasında yer almaktadır. Bu bağlamda çalışmanın amacı Türkiye'de kredi temerrüt swaplarının etkileyen faktörlerin araştırılmasıdır. Bu çerçevede çalışmada Ocak 2010 – Aralık 2024 dönemi için aylık verilerle ARDL ve Toda Yamamoto nedensellik yöntemleri ile ekonometrik analiz yapılmıştır. Çalışmada bağımlı değişken olarak kredi temerrüt swap verileri (CDS primi) belirlenmiş olup bağımsız değişkenler ise tüketici kredi faiz oranları, BIST 100 Endeks verileri, sanayi üretim endeks verileri, TCMB'nin resmi rezerv toplamı, Türkiye'nin kısa vadeli borç verileri, Dolar/TL kur verileri, enflasyon verileri, petrol fiyatları, altın fiyatları ve volatilite endeks verileridir. ARDL sınır testi sonuçları değişkenler arasında uzun dönemde eşbütünleşme ilişkisi olduğunu göstermektedir. Bununla birlikte ARDL uzun dönem ilişki analizinde elde edilen bulgular, kredi temerrüt swaplarını etkileyen en önemli faktörlerin uzun vadede; altın fiyatları, BIST 100 endeksi, tüketici kredisi faiz oranları, Dolar/TL kuru, petrol fiyatları ve volatilite endeksi olduğunu göstermektedir. Kısa vadede ise BIST 100 endeksi, Dolar/TL kuru ve TCMB'nin resmi rezervleri Türkiye'nin kredi temerrüt swaplarını etkilemektedir. Toda Yamamoto nedensellik analizi sonuçları ise BIST 100 endeksinde yaşanan dalgalanmaların kredi temerrüt swaplarını tek yönlü olarak etkilediğini göstermektedir. Elde edilen bulgular çerçevesinde Türkiye açısından ülke kredi riskinin düşürülmesinde kredi temerrüt swaplarını artıran faktörlerin kontrol edilmesi, azaltan faktörlerin desteklenmesi oldukça önemlidir
Özet (Çeviri)
Credit default swaps (CDS) are among the most widely used credit derivatives by countries to measure credit risk. The aim of this study is to examine the determinants of credit default swaps in Turkey. To achieve this, an econometric analysis was conducted using the ARDL approach and the Toda–Yamamoto causality test with monthly data spanning the period from January 2010 to December 2024. The dependent variable of the study is Turkey's CDS premium, while the independent variables include consumer loan interest rates, the BIST 100 index, the industrial production index, the Central Bank of the Republic of Turkey's (CBRT) official reserves, short-term external debt, the USD/TRY exchange rate, inflation, oil prices, gold prices, and the volatility index (VIX). The ARDL bounds test results reveal the existence of a long run cointegration relationship among the variables. Furthermore, the long-run ARDL estimates indicate that the most significant factors affecting Turkey's CDS premiums are gold prices, the BIST 100 index, consumer loan interest rates, the USD/TRY exchange rate, oil prices, and the volatility index. In the short run, CDS premiums are significantly influenced by the BIST 100 index, the USD/TRY exchange rate, and the CBRT's official reserves. Additionally, the results of the Toda–Yamamoto causality analysis show a unidirectional causal relationship running from the BIST 100 index to CDS premiums. Based on these findings, policy measures that mitigate factors leading to higher CDS premiums while reinforcing those that contribute to their reduction are essential for lowering Turkey's sovereign credit risk.