Türkiye siyasetinde 'yeni sol' bir parti?: Özgürlük ve Dayanışma Partisi
A new 'left party? in Turkish politics?: Party of Liberty and Solidarity
  1. Tez No: 308426
  2. Yazar: BARIŞ MUTLUAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYLİN ÖZMAN ERKMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siyaset Bilimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 194
Özet
Bu çalışmanın temel amacı, genelde Türkiye siyasal hayatına özelde Türkiye sol hareketine yeni ve özgün bir soluk getirdiği iddiasıyla ortaya çıkan Özgürlük ve Dayanışma Partisi'nin tarihsel seyrini, Batıda 1950'lerden sonra gelişen Yeni Sol yaklaşımlarıyla karşılaştırmalı biçimde tartışmak ve değerlendirmektir. Çalışma dört bölümden oluşmaktadır.İlk bölümde, çalışma için geliştirilen metodoloji anlatılmıştır. Araştırmanın temel ve yan sorunsalları ifadelendirilmiş, çalışmanın kapsam ve sınırlılıkları bu bölümde anlatılmıştır. Çalışma için yapılmış olan literatür taraması üzerinden Yeni Solun kavramsal tarihi ortaya konmuştur.İkinci bölümde, Batıda Yeni Sola neden ihtiyaç duyulduğu, 1950'lerde hangi bağlamlarda ortaya çıkıp ne gibi eleştiriler ve öneriler getirdiği değerlendirilmiştir. Bu bağlamda, Yeni Solun farklı akımları sınıflandırılmış olup Yeni Sol yaklaşımlarının başat özellikleri değerlendirilmiştir.Üçüncü Bölümde, Özgürlük ve Dayanışma Partisi'ni oluşturan zemin, önceli süreçler üzerinden tasniflenmiş ve Özgürlük ve Dayanışma Partisi'nin Türkiye siyasal hayatındaki tarihsel seyri araştırma sınırlılıkları dâhilinde tartışılmıştır.Dördüncü ve sonuç bölümlerindeyse, daha önceki bölümlerde ele alınan tartışmalar üzerinden temel sorunsala ilişkin bir değerlendirme yapılmıştır. Diğer bir ifade ile Özgürlük ve Dayanışma Partisi'nin, Yeni Sol yaklaşımlarıyla kurduğu ilişki, ayrıntılı olarak değerlendirilmiştir. ÖDP'nin, -özellikle bir döneminin- neden Yeni Sol izleri taşıdığı, nesnel koşulları içinde tartışılmış, partinin kendisine belirlediği uzun ve kısa vadeli hedeflerine neden ulaşamadığının ipuçları da yine bu bölümde yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study is to discuss and evaluate the historical background of Party of Liberty and Solidarity, which claims to have given a new impulse to Turkish political life and in particular, to the Turkish left movement, by comparing it with the New Left approaches that flourished after 1950s in the West. The study is composed of four chapters.In the first chapter, the methodology of the study is elucidated. The main and subsidiary questions and the extent and limits of the study are mentioned. The conceptual history of the New Left is put forth on the basis of literature review.In the second chapter, the reasons and context of New Left?s emergence in 1950s in the West, and its criticisms and offers are evaluated. In this regard, different trends of the New Left are classified and their main features are put forward.In the third chapter, the backcloth that induced the Party of Liberty and Solidarity to emerge are classified with regards to the former processes and its historical process in Turkish political life is discussed within the limits of the study.In the forth chapter and in concluding part, an evaluation related to the main problem is done in the light of previous discussions. In other words, the relationship of the Party of Liberty and Solidarity with the New Left approaches is expounded in detail. Why ODP ?especially in a particular historical moment- beared the stamp of the New Left is discussed within its objective conditions and the clues why the party failed to realise its long term and short term targets are explicated in this chapter too.