Yalnızlığın çözümlenmesi
Analysis of loneliness
  1. Tez No: 308444
  2. Yazar: BURÇİN NİLAY KALINBAYRAK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. BİRSEN GİDERER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Yalnızlık, yaşamın bir parçasıdır, zira insan varoluşsal olarak tek başınadır. Buna rağmen insan yalnız yaşayamaz ve hayatının her döneminde başka insanlara ihtiyaç duyar. Bu bağlamda yalnızlık, varoluşsal bir durum olmasına rağmen çoğunlukla kaygı veren bir tecrübe; zorunluluk ve seçim olmadığı müddetçe kaçınılan bir süreç ve herkes tarafından farklı şekillerde de olsa hissedilen bir gerçekliktir. Yalnızlığın bu çelişkili ve karmaşık durumu raporun özünü oluşturur.Rapor üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, yalnızlığın ne olduğu konusuna değinilmiştir. Bu anlamda yalnızlık kavramı, varoluşsal yalnızlık ve yaşamdaki yalnızlıklar olarak ikiye ayrılarak incelenmiştir. İkinci bölümde, sanatsal olarak yalnızlığı içinde barındıran eserler ele alınmıştır. Bunun için, konusu salt yalnızlık olan eserlerin yanında, yalnızlığı çağrıştırdığı düşünülen çalışmalara da yer verilmiştir. Bununla birlikte, insanın ilişkileriyle var olduğu gerçeğinin sanat yoluyla nasıl aktarıldığına dair örneklere de değinilmiştir. Bunun yanında, kendisini diğer insanlardan soyutlayıp yalnızlığı yaşam biçimi olarak benimseyen bir insanın yaratıcılığının bu durumdan nasıl etkilediğini örneklemek bakımından Cézanne incelenmiştir.Son bölümde ise, yalnızlıkla ilgili yapılan kişisel çalışmalar, birinci bölümde açıklanan yalnızlık kavramına göre incelenmiştir. Yani, çalışmalar yine varoluşsal yalnızlık ve insanın yaşamda karşılaştığı yalnızlıklar üzerinden açıklanmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Loneliness is a part of life, since human existence requires loneliness. However, human beings cannot live alone and always need company in every part of their lives. In this sense, loneliness is a fearful experience although it is a fact of human existence, and if it is not a conscious choice or a necessity, people always try to avoid it. But still, it is a reality which is encountered by every human in various ways. This conflictual and complicated nature of loneliness constitutes the core of this report.The report consists of three chapters. The first chapter investigates what loneliness is. In this sense, the concept of loneliness is divided into two sections; the existential loneliness and the loneliness that can be confronted in life. The second chapter discusses particular works of art about loneliness. In addition to the works which focuses on loneliness as the main theme, this chapter also concentrates on some others which can be associated with loneliness and human relations. Besides, the life of Cézanne is mentioned as an example of how loneliness as a manner of life can affect one?s creativity.Finally, the last chapter constitutes an attempt to analyze personal works according to the concept of loneliness that is mentioned in the first chapter. In other words, the works are tried to be explained through the existential loneliness and the loneliness that can be confronted in life.