Büyük ve Küçük Menderes havzalarındaki MÖ 2. binyıl kültürlerinin yeni veriler ışığında değerlendirilmesi
Reassessment of the second millenium cultures in Cayster and Meander basins in the light of new evidence
  1. Tez No: 308454
  2. Yazar: ERİM KONAKÇI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALTAN ÇİLİNGİROĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Arkeoloji, Archeology
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Protohistorya ve Önasya Arkeolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 801
Özet
Büyük ve Küçük Menderes Havzalarındaki MÖ 2. Binyıl Kültürlerinin Yeni Veriler Işığında Değerlendirilmesi? başlıklı tez çalışması ile Büyük ve Küçük Menderes havzalarında yaşanan Orta ve Geç Tunç Çağ dönemlerinin temel nitelikleri belirlenmeye çalışılmıştır. Bu amaçla bölgede kazı ile incelenen ve yüzey araştırmalarında tespit edilen tüm yerleşimlerin verilerinden yararlanılmıştır. Çalışmada Büyük ve Küçük Menderes havzalarının kapladığı coğrafya Kıyı ve İç kültür bölgesi olmak üzere ikiye ayrılarak incelenmiştir. Kıyı kültür bölgesi için Ayasuluk, İç kültür Bölgesi için Laodikeiea/Asospos Tepesi anahtar yerleşim olarak ele alınmıştır. Tezde söz konusu anahtar yerleşimlerin mimari, seramik ve küçük buuntuları detaylı bir biçimde analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this dissertation named ?Reassesment of the second millennium Cultures Cayster and Meander Basins in the light of new evidence? is clarified the main characterestics of Middle and Late Bronze Age cultures in Meander and Cayster basins. To reach this aim, it is evaluated the archaeological data from excavated sites and regional surveys conducted in the research area. Additionally, the research area is divided into two different regions, one being the Meander River Basin and the other being the Calyster River Basin. Ayasuluk is the key site for coastal region while Laodikeiea/Asospos Tepesi is for inland Region. The archaeological data such as architecture, ceramics and small finds from two key sites is analyzed in depth.