Değer mühendisliği, hedef maliyetleme ve kaizen karmasının elektronik sektöründe uygulanması
Value engineering, target costing and kaizen mixed application in electronic sector
- Tez No: 308453
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TÜRKER SUSMUŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 253
Özet
Günümüzde işletmeler müşteri beklentilerine göre ürün tasarlamaya, tasarımda ürünün maliyetini belirlemeye ve üretim aşamasında da tasarımda oluşturduğu maliyetlere ulaşmaya çalışmaktadırlar. İşletmelerin tüm bu çalışmalarının nedeni stratejik açıdan rekabet üstünlüğü elde etmek, talebi olan ürünü uygun maliyetle üretmek ve niceliksel büyümeyi sağlayacak kârlılığa ulaşmaktır. Dolayısıyla tasarım, maliyet ve üretim konularının farklı mühendislik ve muhasebe yöntemlerini kapsayacak şekilde birlikte kullanılması gerekmektedir.Bu çalışmada değer mühendisliği, hedef maliyetleme ve kaizen kavramları incelenmiş ve elektronik sektöründe faaliyet gösteren büyük bir televizyon üreticisi işletmede üçlü karmanın uygulamasına yer verilmiştir. Araştırma sonuçlarına göre,?Elektronik sektörü üçlü karmanın uygulanabileceği uygun bir sektördür.?Tasarım aşamasında maliyetlendirmenin üretim süreçlerine doğrudan etkisi vardır. Hedef maliyetlendirme tasarım ve üretim için hem bir kontrol hem de bir kâr planlama yöntemidir.?Üretim sürecinde yapılan kaizen çalışmalarıyla üretim sürecinin her aşamasında hedeflere ulaşılamasa da tüm üretim sürecinde toplam hedefe ulaşabileceği belirlenmiştir.?Ayrıca üretici işletme tarafından alınan siparişler için tasarım aşamasında ürün geliştirmelerin ve üretimde de kaizen çalışmalarının var olmasına rağmen her zaman hedef maliyete ulaşılamayacağı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Nowadays, businesses are trying to design the products considering customer expectations, determine the product?s cost in design stage and achieve these costs in manufacturing stage also. The reason of all these studies are to strategically achieve competitive advantage, to provide the cost-effective production of demanding products and to reach the profitability providing quantitative growth. Thus; design, cost and manufacturing issues must be integrated to cover the different methods of engineering and accounting.In this study, value engineering, target costing and kaizen concept has been examined and implemented in a major television manufacturer in the electronics industry. According to the achieved results:?Electronics industry is suitable for the application of value engineering, target costing and kaizen.?Costing at design stage has direct impact on production processes. Target costing is a method for both control and profit planning in design and manufacturing.?Even though targets couldn?t achieved by the kaizen efforts implemented during the every stage of manufacturing process, it could possible to reach the total target during whole manufacturing process.?However, despite the existence of product development in design stage and kaizen efforts during the manufacturing stage for the orders, it is determined that target costing couldn?t be achieved every time.