Türkiye'de karapara ile mücadelede mali kurumların rolü
The role of financial institutions with combating money laundering in Turkey
- Tez No: 308468
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA MİYNAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, Maliye, Banking, Finance
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
Günümüzde küreselleşme ile birlikte, suç ekonomisi de küresel bir boyut kazanmıştır. Suç ekonomisinin boyutunun artmasıyla, suçluların buradan elde ettikleri yüksek miktarlarda gelirin aklanması gerekliliği önem kazanmıştır.Özellikle bilişim teknolojisindeki gelişmeler ve neticesinde ortaya çıkan insanlar arası ve ülkeler arası ilişkilerin artmasıyla suçlar ve suç örgütleri de uluslararası bir nitelik kazanmıştır. Bu durum karapara aklayıcılara da daha farklı araç ve imkanlar sunmuş ve onları sınır tanımaz bir hale getirmiştir.Karaparanın aklanmasında kurumlar ve ülkeler aracı olarak kullanılabilmektedir. Bu durum hem firmalara, hem de ülkelere birçok olumsuzluklar getirebilecektir. Ülkelerin ve firmaların ekonomik yapıları etkilenecek, ekonomi üzerinde bir düzensizlik söz konusu olacaktır.Ülkeler arasında yapılan ikili, bölgesel ve küresel çapta anlaşmalarla aklama suçu engellenmeye çalışılmaktadır. Ülkemiz de uluslararası kuruluşlar ve uluslararası anlaşmalar yoluyla, karapara aklama sürecinde hem kendine bir yol belirlemiş, hem de uluslararası mücadeledeki yerini almıştır. Ülkemizde mali kurumların aklama ile mücadelesi konusu temel alınarak karapara aklamanın ne olduğu, aşamaları, etkileri, dünyada karaparanın boyutu ve aklama ile mücadelede uluslararası gelişmeler ile ülkemizdeki aklama mücadeledeki son gelişmeler, hukuki düzenlemeler ve uygulamalar, çalışmada ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
Nowadays, with the acceleration of globalization process, crime economy won a global characteristic as well. Increasing the size of the crime economy, need for laundering of large amounts of income which gained by criminals has gained importance.Especially, with the improvements in information technologies and with icreasing of the interpersonal and international connections, crimes and crime organizations have gained an international character. This situation has brought the different tools and opportunities to black money launderers. As a result of this, they became illimitable.In the laundering of black money, institutions and countries may be used as intermediary. This situation may bring lots of problems to institutions and countries. Economics of countries and institutions will be affected by these problems and it can cause o disorders of the economy.Crime of laundering is tried to prevent with dual, regional and global agreements among countries. Via international organizations and international agreements our country has determined both a path for itself and took place in international struggle in the laundering process.By establishing the subject of, the struggle of financial institutions with money laundering in our country, it is put forth in this thesis, what black money laundering is, its stages, effects, the extention of money laundering in the world, and the international developments in the struggle with money laundering along with the latest developments of struggle with money laundering in our country, legal arrangements and applications.